Chiara Ferragni przekazała 100 tysięcy euro dla mediolańskiego szpitala, a także zainicjowała wspólnie ze swoim mężem zbiórkę pieniędzy - w ciągu doby udało im się zgromadzić ponad 3 miliony euro. Szwedzka marka odzieżowa H&M przekazała 500 tysięcy dolarów dla Funduszu Odpowiedzi Solidarnościowej, który powstał przez pomysł Fundacji ONZ i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Francuski koncern LVMH, do którego należy m.in. Dior, Louis Vuitton i Givenchy, produkuje żele antybakteryjne, które dostarczy za darmo do kilkudziesięciu szpitali w Paryżu. Firma wstrzymała częściową produkcję kosmetyków i perfum w fabrykach, aby móc stworzyć jak najwięcej płynów do dezynfekcji. Inditex udostępnił rządowi swoje fabryki w Hiszpanii i szyje odzież sanitarną, a także maseczki ochronne dla szpitali. Polskie marki także zaangażowały się w pomoc. Ania Kuczyńska, CCC, 4F, Kazar, Medicine, Answear i wiele innych brandów produkuje maski ochronne i przekazuje część swoich dochodów dla placówek szpitalnych. Idris Elba, brytyjski aktor zarażony wirusem Covid-19 powiedział w wideo, które umieścił w mediach społecznościowym, że chociaż żyjemy w świecie pełnym podziałów, teraz jest czas na solidarność. Wy również możecie pomóc w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa, nie tylko przekazując pieniądze, chociaż one również są potrzebne. Poniżej znajdziecie sposoby, dzięki którym wesprzecie walkę z pandemią - finansowe i nie tylko.

Co warto mieć teraz w domu? Co kupić? Oto wszystko, czego potrzebujesz na najbliższe 2 tygodnie. Podpowiadamy, jak zrobić sensowne zapasy >>>

Jak pomóc w walce z koronawirusem? Zostań w domu!

Kwarantanna spowodowana pandemią koronawirusem przyjęła w Polsce hasło #zostańwdomu. Apeluje Minister Zdrowia, Premier, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), a także znane gwiazdy, nasze ulubione marki oraz my. W tym ciężkim czasie musimy być odpowiedzialni - za siebie, ale także za innych. Wirus Covid-19 rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie, liczba zachorowań w Polsce wciąż wzrasta. Nie chcemy dopuścić do takiej sytuacji jak we Włoszech, dlatego zostajemy w domu. To jest teraz najważniejsze i nie wymaga od nas żadnego wysiłku, dlatego to podstawowa rzecz, jaką możecie zrobić, żeby przyczynić się do pomocy w walce z koronawirusem. 

Jak efektywnie spędzić czas w domu? Wybrałyśmy najfajniejsze kursy online >>>

Jak wesprzeć walkę z koronawirusem? Pomóż potrzebującym

Zadzwońcie do babci i dziadka, żeby upewnić się, że mają wszystko, czego potrzebują i że nie zostają w domu. Ale też po to, żeby ich uspokoić, wytłumaczyć lub po prostu porozmawiać. Jeżeli macie starszych sąsiadów, dajcie im znać (np. za pomocą ogłoszenia na klatce schodowej), że możecie im pomóc - robiąc zakupy lub realizując receptę w aptece. Wsparcie dla osób starszych podczas pandemii koronawirusa jest bardzo ważne, ponieważ to dla nich Covid-19 jest najgroźniejszy.

Na stronie rządowej gov.pl istnieje zakładka „Wolonatriat” (link tutaj >>>), gdzie możecie zgłosić chęć pomocy. „Możesz też wypełnić formularz i lokalizację, w obszarze której możesz udzielać pomocy osobom potrzebującym. Twoje dane i informacja, kiedy i jak możesz pomóc, trafią do pracowników ośrodka, który skontaktuje się z Tobą w odpowiednim czasie”, czytamy w komunikacie. We wniosku macie do wyboru to, w jaki sposób chcecie udzielić pomocy potrzebującym. To proste aktywności, takie jak: zakupy, spacer z psem, obowiązki domowe i opieka nad dzieckiem.

Jak pomóc w walce z koronawirusem? Wesprzyj zbiórkę Facebooka

Facebook, United Nation Foundation i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) połączyli siły i stworzyli Fundusz Solidarności COVID-19. Na Facebooku powstała zbiórka pieniędzy „COVID-19 Solidarity Response Fund”. Każdy może wpłacić na nią jakąkolwiek sumę pieniędzy, która zostanie przekazana na wsparcie globalnych wysiłków WHO. „Fundusz umożliwia osobom, korporacjom, fundacjom i innym organizacjom na całym świecie bezpośrednie wspieranie globalnej pracy WHO, aby pomóc krajom zapobiegać, wykrywaniu i reagować na COVID-19”, czytamy w oficjalnym oświadczeniu na stronie wydarzenia. W osiem dni udało się zebrać prawie 20 milionów złotych, a ponad 160 tysięcy osób wpłaciło datek. Dołączycie?

Zobacz także: