Od kilkunastu dni na Białorusi trwają protesty wywołane wyborami prezydenckimi, które ponad 80-procentową przewagą wygrać miał rządzący już od 26 lat Aleksandr Łukaszenka, pokonując jedną z kandydatek opozycji, Swiatłanę Ciechanouską, a zarazem żonę białoruskiego aktywisty i blogera Serhieja Ciechanouskiego, który od maja przebywa w więzieniu. Choć to nie pierwszy raz, gdy Łukaszenka sfałszował wyniki wyborów przyznając sobie władzę na kolejną kadencję, tym razem pierwszy raz pierwszy z pokorą nie przyjęli tego wybory – ewidentnie nie jego, a właśnie Swiatłany Ciechanouskiej. Białorusi postanowili wyjść na ulice, gdzie spotkali się z brutalnymi atakami ze strony służb. O zaprzestanie tłumienia pokojowych protestów apelowali sąsiedzi, m.in. Polska i Litwa, z kolei Unie Europejska nie uznała wyników wyborów i apeluje o dialog, który miały pomóc w rozwiązaniu kryzysu.

Uniwersytet Warszawski ogłasza dodatkowy nabór dla represjonowanych studentów z Białorusi 

Aleksandr Łukaszenka ustępować póki co nie zamierza, sytuacja za naszą wschodnią granicą od 9 sierpnia jest bardzo dynamiczna, a Białorusini na dobre zadomowili się na ulicach swoich miast, głównie Mińska, gdzie choćby w ostatnią niedzielę ćwierć miliona osób skandowało „odejdź”. Wśród protestujących jest bardzo dużo młodych ludzi. To oni są twarzą społecznych przemian, jakie dokonują się w tej jednej z postsowieckich republik. I to oni widzą potrzebę zmiany dyktatora i jego autorytetu, który uznaje może 20% obywateli i to zamieszkujących głównie prowincje. Sporo młodych Białorusinów zdecydowało się też wyemigrować z kraju, właśnie z przyczyn politycznych. I dostają się na najlepsze uczelnie w Europie czy w Stanach Zjednoczonych. Właśnie z myślą o takich sąsiadach jeden z najlepszych rodzimych uniwersytetów, czyli Warszawski, w geście solidarności postanowił uruchomić dodatkowy nabór na studia, biorąc pod uwagę ewentualny wzrost liczny represjonowanych studentów, którzy chcieliby kontynuować naukę w naszym kraju. Rozpocznie się on 31 sierpnia, a wnioski będą przyjmowane w trybie ciągłym aż do wyczerpania limitu miejsc.


8 polskich uczelni wśród najlepszych na świecie! Które szkoły wyższe zostały wyróżnione w międzynarodowym rankingu? >>>
 

- Nasza społeczność akademicka popiera wszystkich, którzy chcą wolnej, demokratycznej i praworządnej Białorusi. Chcemy przekazać Wam wyrazy uznania i naszej solidarności. Dajecie przykład do naśladowania – mówi prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego i dodaje: - Zadaniem uniwersytetów, w tym Uniwersytetu Warszawskiego, jest przede wszystkim nauka i dydaktyka. Dlatego w tym obszarze Uniwersytet będzie kontynuował i rozszerzał dotychczasowe działania wspomagające osoby krzywdzone działaniami władz białoruskich. Oprócz tego władze UW zapowiedział program stypendialny oraz wystosował zaproszenie do współpracy dla wykładowców i badaczy z Białorusi, którzy z powodu represji będą chcieli kontynuować swoją karierę akademicką na warszawskiej uczelni.


Od nowego roku akademickiego 12 kobiet obejmie stanowisko rektora. To historyczny moment! >>>