Problemy z globalnym ociepleniem, zalegający w oceanach plastik oraz koszty, które ponosi środowisko w związku z masową hodowlą zwierząt – to tylko niektóre kwestie poruszane tylko ostatnio przez ekologów. Dzięki ich pracy i walce tematem ochrony naszej planety z miesiąca na miesiąc jeszcze bardziej interesują się media, a społeczeństwo (choć nadal w niewielkiej skali) podejmuje szalenie istotne decyzje, jak chociażby tę o rezygnacji z mięsa. To, że diety oparte na warzywach i nieprzetworzonych produktach są ogólnoświatowym trendem dostrzegają także... fast foody. Niektóre z nich zaczynają nawet oferować zdrowsze wersje swoich dań. Na fali tych działań McDonald’s ogłosił w ubiegłym roku nową strategię „Scale For Good”, której celem jest obniżenie kaloryczności przy jednoczesnym zwiększeniu wartości odżywczych w Happy Meal’ach (zawsze coś). Oferta dla dzieci nie zawiera już sztucznych aromatów i tak niezdrowych przekąsek jak np. tost z bekonem. Zamiast tego w pudełkach znajdziemy kawałki jabłek, winogrono i marchewki. To nie jedyna zmiana jaką wprowadza ta gigantyczna korporacja. Od teraz w ramach zestawu Happy Meal zamiast zabawki można wybrać... książkę!

Zobacz także: Tego nie zamówicie w polskich restauracjach McDonald’s! Żałujecie? >>>

Happy Meal z książką? Oto, co można wybrać w Polsce zamiast plastikowej zabawki

Dane dotyczące czytelnictwa w naszym kraju są przerażające. Tylko 9% Polaków deklaruje, że co roku czyta co najmniej siedem książek. Marnym pocieszeniem jest fakt, że w Australii czy Nowej Zelandii wyniki również nie są zadowalające. Według badań przeprowadzonych w 2016 roku przez The Progress in International Reading Literacy Study wynika, że rośnie tam wskaźnik analfabetyzmu wśród uczniów szkół podstawowych. McDonald’s postanowił walczyć z tym problemem poprzez akcję Happy Reader. Od końca stycznia tamtejsze dzieci mogą kupić Happy Meal z jedną z książek Roalda Dahla, brytyjskiego pisarza, autora takich tytułów jak MatyldaCharlie i fabryka czekolady. W Polsce również działa ta akcja!

Od 1 lutego 2019 zamiast zabawki dołączanej do zestawu dziecięcego Happy Meal możemy dla swoich pociech wybrać książkę! W polskiej ofercie znajdziemy 12 książek amerykańskiej pisarki Cressidy Cowell, autorki m.in. Jak wytresować smoka. Seria nosi tytuł Przygody bliźniąt Drzewodomskich i opowiada o przygodach rodzeństwa, które wraz z rodzicami przenosi się do ery dinozaurów. McDonald’s zapewnia, że książki mają również charakter edukacyjny, dowiemy się z nich m.in. sporo ciekawostek o różnych gatunkach dinozaurów. W ofercie będą pojawiać się wymiennie co 8 tygodni. Słynny fast food przygotował dla najmłodszych również zakładkę w aplikacji Happy Studio, w której również można znaleźć sporo bajek do czytania uzupełnionych o specjalne ilustracje.

Choć wiadomo, że dla McDonald’s jest to bardzo dobra akcja marketingowa, wierzymy, że chociaż w niewielkim stopniu może się to przyczynić do wzrostu zainteresowania czytaniem u najmłodszych. Mamy nadzieję, że globalny gigant pójdzie o krok dalej i przykładowo wprowadzi wegańską wersję zestawu Happy Meal (tak jak w Wielkiej Brytanii) oraz że testowane niedawno papierowe słomki zamiast plastikowych pozostaną tam na stałe.

Zobacz także: Frytki McDonald’s przyspieszają wzrost włosów?! >>>