Ile razy w tym miesiącu kupiłaś kawę na wynos i zapomniałaś zabrać ze sobą (bądź w ogóle nie masz) kubka wielorazowego użytku? Z autopsji wiemy, że nawet gdy posiadamy takie kubki, często zostawiamy je nieświadomie w domu, bądź po prostu uważamy, że zajmują nam za dużo miejsca i trochę ważą. Jednak warto pomyśleć o tym, że według statystyk jeden plastikowy, bądź papierowy kubek trafia do kosza średnio po 15 minutach użytkowania. A nie od dziś wiadomo, że codziennie zużywa się multum takich kubków. Są jednak sposoby, żeby uniknąć tak szybkiej produkcji odpadów tego typu. Wiedeń postanowił walczyć z tym problemem i od połowy stycznia w stolicy Austrii możemy korzystać z systemu zwrotnego „myCoffeeCup”, który oferuje nam kubki do kawy wielorazowego użytku. Jak w praktyce wygląda ta akcja?

System „myCoffeeCup” jest naprawdę prosty – w jednej z kawiarni, która bierze udział w tym programie kupujemy kawę z kubkiem wielorazowego użytku i następnie przekazujemy zużyty kubek do tej samej, bądź innej kawiarni lub oddajemy go do specjalnych automatów, które zbierają takie kubki. Maszyny rozstawione są Wiedniu m.in. przy wybranych stacjach metra. Gdy już oddamy „myCoffeeCup” otrzymamy bon o wartości 1 euro, w formie papierowej bądź elektronicznej. Będziemy mogli z niego skorzystać przy następnej wizycie w kawiarni, która bierze udział w projekcie. Ta akcja pozytywnie wpłynie nie tylko na nasze portfele, ale również na środowisko. Jeden kubek wielorazowego użytku będzie mógł być użyty do 500 razy. Mimo, że póki co projekt jest pilotażowy i na razie działa tylko w jednej dzielnicy Wiednia, stolica Austrii zaoszczędzi przez najbliższy rok prawie milion jednorazowych kubków! W praktyce oznacza to również, że co roku uratowanych zostanie ponad 1344 świerków, a w ciągu 12 miesięcy zaoszczędzi się energię, jakie potrzebuje 2,5 tysiąca gospodarstw domowych w Wiedniu. 

Zobacz także: Carrefour wprowadza system opakowań zwrotnych! Na czym polega akcja i jaki jest jej cel? >>>

Według badań, co roku w stolicy Austrii przez kawę na wynos zużywa się 84 miliony jednorazowych kubków. Ta liczba jest naprawdę ogromna! Dlatego mamy nadzieję, że system „myCoffeeCup” będzie działał na terenie całego Wiednia oraz wkrótce wejdzie do innych państw, w tym do Polski. Póki co jednak, by zniwelować zużycie jednorazowych kubków możemy używać tych wielorazowego użytku takich jak KeepCup, bądź po prostu pić kawę szybko na miejscu w kawiarni.

Eko piątek z Aretą Szpurą: jaką butelkę na wodę wybrać? Co zamiast szkodliwego plastiku? >>>