… tym sposobem narodził się projekt Pralnia Społecznie Odpowiedzialna. Wraz z początkiem roku powstało drugie już tego typu miejsce w Polsce (pierwsze od ponad roku funkcjonuje w Gdańsku). Dzięki tej inicjatywie osoby znajdujące się w kryzysie bezdomności mają znacznie ułatwioną drogę do nowego, lepszego startu. Tym razem marka Persil zaangażowała się również w pomoc samotnym matkom i ich dzieciom. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Realna pomoc dla samotnych matek i potrzebujących kobiet

W ramach projektu Pralnia społecznie odpowiedzialna, rozszerzono zakres pomocy osobom potrzebującym, nie skupiając się wyłącznie na osobach w kryzysie bezdomności. Dwie, profesjonalne pralki i środki piorące zostały bowiem podarowane miejscom wspierającym samotne mamy i ich pociechy. Dzięki temu, prowadzone przez Stowarzyszenie Pomocy „Akson”, ośrodki we Wrocławiu mogą okazać kobietom w potrzebie jeszcze większą pomoc. Skorzysta z niej ok. 250 osób miesięcznie.

Czystość jest niezwykle ważna dla poczucia komfortu i zapobiegania wykluczeniu. Sprzęt oraz środki piorące przekazane nam przez Persil znacząco ułatwią codzienne pranie ubrań i pościeli tak dużej liczby osób i pozwolą nam skoncentrować się na wspieraniu naszych podopiecznych w innych obszarach, np. psychologicznych czy prawnych – mówi Małgorzata Gałosz, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Pomocy „Akson”.

Wrocławskie Stowarzyszeniem Pomocy „Akson” wspiera kobiety i ich dzieci w trudnej sytuacji życiowej. W okresie pandemii dotychczasowe pralki dla osób potrzebujących okazały się niewystarczające. Dlatego właśnie marka Persil zdecydowała się przekazać profesjonalny sprzęt oraz środki piorące Specjalistycznemu Ośrodkowi Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie mieszczącemu się przy ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 31 oraz Schronisku dla Kobiet przy ul. Glinianej 28/30 (miejsca te udzielają wsparcia ponad 100 podopiecznym). Z nowego sprzętu, które umieszczono w przestrzeniach wspólnych obu placówek, może swobodnie skorzystać każda z podopiecznych powyższych Stowarzyszeń.

Getty Images

Pralnia Społecznie Odpowiedzialna: filozofia projektu

Z czym kojarzy ci się dom? Bardzo wielu ludzi, wracając myślami do okresu dzieciństwa, w pierwszej kolejności wspomina... właśnie zapach świeżego prania. Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych z 2019 roku wskazuje, że w Polsce ponad 30 tysięcy osób znajdowało się wówczas w kryzysie bezdomności. Szacuje się jednak, że (ze względu na pandemię) liczba ta jest dziś znacznie wyższa. Te przygnębiające statystyki dowodzą, że osoby potrzebujące są wśród nas... i jest ich wiele. Tworzenie możliwości do ich rozsądnego wsparcia to bez wątpienia słuszny kierunek.

Mądra pomoc osobom w kryzysie bezdomności zakłada nie tylko doraźną realizację bieżących potrzeb, ale także działania pozwalające trwale wpłynąć na polepszenie ich życia. Dzięki współpracy z marką Persil, mamy możliwość długofalowego wspierania naszych podopiecznych w podejmowaniu kolejnych kroków zmierzających do poprawy swojej sytuacji – mówi Maciej Gudra, kierownik Noclegowni św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn.

Wrocław, ul. Małachowskiego 15 – to właśnie tutaj od 20. stycznia osoby będące w kryzysie bezdomności mogą skorzystać z bezpłatnej pralni. Inicjatywę prowadzi Koło Wrocławskie Towarzystwa, które udostępniło budynek. Na co dzień przedsięwzięcie zarządzane jest przez Fundację Społecznie Bezpieczni na zasadach ekonomii społecznej. Co to oznacza? Zatrudnienie znajdą tam osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Pralnia Społecznie Odpowiedzialna we Wrocławiu działa analogicznie do pierwszego tego typu punktu, który mieści się w Gdańsku, na terenie schroniska dla bezdomnych mężczyzn.W ramach Pralni Społecznej Odpowiedzialnie można odświeżyć brudne ubrania, koce i inne elementy garderoby. Organizacje społeczne zajmują się koordynacją danego miejsca, marka Persil z kolei przekazała niezbędny sprzęt oraz roczny zapas środków piorących. 

Termin realizacji projektu nie jest bez znaczenia – okres pandemii, w szczególności sezon zimowy, jest czasem, w którym wyjątkowo mocno powinniśmy zadbać o kwestie dotyczące higieny. Warto przy tym pamiętać, że nie każdy ma taką możliwość. I to właśnie moment, w którym pojawia się... Pralnia Społecznie Odpowiedzialna. Poza ochroną przed wirusem, dla osób potrzebujących, matek z dziećmi, oraz w kryzysie bezdomności, możliwość odświeżenia elementów swojej garderoby ma również wymiar symboliczny. Jest bowiem szansą na funkcjonowanie bez wstydu w przestrzeni publicznej, zdobycie nowej pracy, nawiązanie relacji – po prostu na nowy, lepszy start. Sprawia, że ludzie odzyskują namiastkę, często zupełnie wcześniej utraconej, kontroli nad własnym życiem.

Zobacz także:

Bardzo szanujemy takie inicjatywy i życzymy sobie, żebyśmy jeszcze częściej mogli przekazywać światu równie dobre wieści.