To kampania niepodobna do żadnej innej. Plakaty nagłaśniające problem segregacji śmieci nigdy nie były tak... estetyczne! Już od 1 stycznia 2019 roku zawisną w kluczowych miejscach Warszawy, by promować nowy system segregacji. W obliczu dyskusji, która aktualnie toczy się w Europie (między innymi całkowity zakaz używania jednorazowych słomek i opakowań), nawet mały krok w kierunku polepszenia sytuacji związanej z odpadami ma znaczenie. I jest duża szansa, że akurat tym razem decyzja ratusza autentycznie zwróci uwagę warszawiaków.

Na plakatach pokazano bowiem odpady w formie martwej natury. Oprócz zasygnalizowania problemu, sama akcja dzięki niecodziennej estetyce ma wyróżnić się i być widoczna pośród wszelkiego rodzaju innych reklam, które każdego dnia zalewają ulice stolicy z każdej strony. Za jej realizację odpowiada Aleksandra Jasionowska z biura marketingu miasta. Co więcej, na każdym plakacie widnieje numer 19115, pod który można zgłaszać wszelkie nieprawidłowości, oraz strona internetowa czysta.um.warszawa.pl, która zbiera najważniejsze informacje (w tym harmonogram wywozu) na temat gospodarowania odpadami. Oto, jakie zasady obowiązywać nas będą od nowego roku.

Choinka żywa czy sztuczna - która jest bardziej szkodliwa dla środowiska?


Nowy system segregacji śmieci w Warszawie – na czym będzie polegać?

Niezmiernie cieszy nas fakt, że coraz więcej i coraz głośniej mówi się o ekologii. Uczymy się jako społeczeństwo nie używać słomek do napojów, ograniczać zużycie plastiku, a wodę nosić w wielorazowych butelkach. Jednak by choć trochę zatrzymać narastające zanieczyszczenie naszej planety, potrzeba znacznie więcej. Przede wszystkim edukacji i realnych działań, nie tylko obietnic. Stołeczny ratusz postanowił więc swoją najnowszą kampanią nie tylko poinformować warszawiaków o zmianach w systemie segregacji śmieci, ale w ogóle przypomnieć im, na czym polega prawidłowy recykling. Po kolei na plakatach prezentowane będę poszczególne grupy odpadów, które należy umieszczać w osobnych pojemnikach. Do tej pory funkcjonował podział tylko na trzy kosze, a od 1 stycznia 2019 roku obowiązywać będzie 5-frakcyjny system segregacji śmieci. Nowe, bardziej wymagające zasady będą wdrażane stopniowo, stołecznemu ratuszowi zależy przede wszystkim na ciągłości odbioru odpadów. To oznacza, że pojemniki w altankach będą pojawiać się sukcesywnie (pierwsze jeszcze w grudniu), tam gdzie nadal będą trzy kosze do wyboru, obowiązuje stary system segregacji. Od przyszłego roku czeka nas podział na papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bio (odpady kuchenne z wyłączeniem odpadów pochodzenia zwierzęcego oraz tłuszczy), odpady zmieszane (pozostałe po wcześniejszej segregacji) oraz dodatkowo odpady zielone oraz wielkogabarytowe. Każdy z pojemników ma przypisany charakterystyczny kolor:

- papier to kolor niebieski (oznaczony napisem „papier”)

- metale, tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe przypisane są do koloru żółtego (napisz metale i tworzywa sztuczne)

- opakowania ze szkła wrzucamy do pojemnika w kolorze zielonym z napisem „szkło”

- bioodpady z gospodarstw domowych, gastronomii i targowisk utylizujemy w koszach brązowych z napisem „bio”

- odpady zielone to kolor szary i oznaczenie „odpady zielone”

- odpady zmieszane należy wyrzucić do pojemnika czarnego opatrzonego napisem „odpady zmieszane”

- odpady wielkogabarytowe z kolei to dowolny kolor (za wyjątkiem tych przypisanych innym kategoriom odpadów) i napis „odpady wielkogabarytowe”

Zmiany na dobre wejdą w życie od 2019 roku.

Zobacz także: Olej palmowy - dlaczego jest szkodliwy, a jego pozyskiwanie zagraża życiu zwierząt?