PETA - co to za organizacja?

PETA (ang. People for the Ethical Treatment of Animals – Ludzie na Rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt) to największa na świecie organizacja, której działalność skupia się na walce o prawa zwierząt. Powstała w 1980 roku w USA organizacja działa na zasadzie non-profil i sprzeciwia się tzw. gatunkowizmowi (określenie utworzone na zasadzie analogii do rasizmu i seksizmu), inaczej szowinizmowi gatunkowemu, czyli światopoglądowi stawiającemu interesy własnego gatunku (w tym przypadku: interesy człowieka) ponad interesami innych gatunków.

W myśl tej zasady PETA walczy nie tylko z przemysłową hodowlą zwierząt, ich ubojem oraz więzieniem i wykorzystywaniem zwierząt w laboratoriach naukowych, ale także jest przeciwna wykorzystywaniu zwierząt w jakichkolwiek innych celach, także rozrywkowych. Organizacja śledzi możliwe przejawy tego typu eksploatacji i bezlitośnie krytykuje wszelkie gałęzie przemysłu, w których dostrzeże nadużycia.

„Wiedźmin” - PETA bojkotuje 2. sezon produkcji Netflixa

Tym razem członkowie PETA przyjrzeli się 2. sezonowi bijącej rekordy popularności produkcji Netflixa „Wiedźmin” i dopatrzyli się monstrualnych uchybień. Na oficjalnej stronie People for the Ethical Treatment of Animals pojawił się apel do widzów, by nie oglądali nowych przygód zmutowanego łowcy potworów, ponieważ twórcy serialu dopuścili się wykorzystania zwierząt na planie zdjęciowym. W oświadczeniu wystosowanym przez organizację czytamy:

„Wiedźmin” Netflixa ma potworny problem, gdyż producenci postanowili wykorzystać do zdjęć między innymi żywe lemury i małpi saimiri zamiast używać nowoczesnych i humanitarnych sposobów - generowania obrazów komputerowo.

Nawiązując do śpiewanej przez Jaskiera (przyjaciela tytułowego bohatera) piosenki „Rzuć monetę Wiedźminowi” PETA pisze też:

Przemysł rozrywkowy zwykle przedwcześnie oddziela te zwierzęta od ich matek i uniemożliwia im zaspokojenie instynktownej potrzeby odkrywania świata, wybierania partnerów, wychowywania młodych i żerowania, dlatego widzowie powinni odpuścić sobie oglądane „Wiedźmina” i zamiast tego „rzucić monetę” innym filmom i programom, w których występują wyłącznie ludzcy aktorzy.

Zgadzacie się z apelem PETA?