Czy kosmetyki mogą wpływać na DNA?

Już od jakiegoś czasu specjaliści zajmujący się kosmetologią potrafią, przy pomocy odpowiednich preparatów, skłonić nasz organizm do produkcji kolagenu czy elastyny. O tym, jak ważne są te substancje dla zachowania młodego wyglądu, wie każda z nas. Samo nasuwa się więc pytanie: skoro potrafimy zmusić komórki skóry do działania, dlaczego nie pójść krok dalej i nie spróbować wpłynąć na regulację aktywności wybranych genów zawartych w DNA komórek skóry?

Czy jest to możliwe? Zapytaliśmy Marzannę Mróz, kosmetologa z Kosmetycznego Instytutu Dr Irena Eris. Kod genetyczny każdego człowieka jest unikatowym zbiorem informacji zawartych w sekwencji DNA, który stanowi swoistą matrycę dla syntezy między innymi kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Wraz z upływem lat, geny odpowiedzialne za ten proces przechodzą w stan uśpienia. Dzięki nowatorskim zabiegom i kosmetykom nie jest to proces nieodwracalny. Innowacyjne składniki aktywne, poprzez regulację pracy genów, stymulują i wzmacniają komórki skóry, prowadząc do zwiększenia jej elastyczności i redukcji zmarszczek – wyjaśnia Marzanna Mróz.

 

Algi pomagają regulować geny

W regulacji pracy genów odpowiedzialnych za wielopoziomową odnowę komórek skóry pomagają algi. Te z gatunku Undaria Pinnatifida, znane od dawna jako składnik japońskiej kuchni, reaktywują uśpione geny kodujące syntezę włókien elastyny, kwasu hialuronowego i kolagenu, wyraźnie poprawiając strukturę skóry. Z kolei ekstrakt z błękitnej mikro-algi, żyjącej w nieskazitelnie czystym ekosystemie w rejonie Ameryki Północnej, stymuluje proces odnowy i wzrostu naskórka, istotnie go wygładzając i zagęszczając jego strukturę.

 

Jakie zabiegi wykorzystują te odkrycia?

Taka „algowa aktywacja genów” jest wykorzystywana w kosmetykach, zazwyczaj koncentratach lub maskach, które zawierają dodatkowo wiele substancji regenerujących i odżywiających skórę. np. Dr Irena Eris, Active Essence z kompleksem Body Intelli-GEN z linii Prosystem Home Care, wzbogacony o kwas hialuronowy, witaminy z grupy B, aminokwasy i duo-retinol poprawiający koloryt skóry. Skoncentrowana formuła kosmetyku świetnie sprawdza się podczas zabiegów ujędrniających, typu Genomix Body (Kosmetyczne Instytuty dr Irena Eris), który poleca się osobom walczącym z cellulitem, niedoborami lipidów i nawilżenia skóry. Zazwyczaj łączy się go z masażem klasycznym, drenażem limfatycznym, albo body wrappingiem oraz peelingiem całego ciała, który pozwala wartościowym substancjom lepiej wnikać w skórę.

 

Wykorzystanie takich nowoczesnych technologii w kosmetyce to dowód na to, że rozwój nauki wpływa na opracowywanie coraz lepszych składów kosmetyków, z których korzystamy na co dzień, często nie zdając sobie sprawy z tego, jak dogłębnie potrafią one zadziałać, regulując nawet pracę naszych genów.