Ślub Meghan Markle i księcia Harry'ego coraz bliżej (19 maja!), a my wiemy o nim coraz więcej. Także to, kto upiecze i jak będzie smakował weselny tort pary. Tak, jak się spodziewacie - ze strony narzeczonych padło specjalne życzenie, jak dokładnie wypiek powinien smakować i z jakich składników ma zostać wykonany. Otóż ciasto, którego już za kilka tygodni będą mogli spróbować goście Meghan i Harry'ego, ma być cytrynowe, pokryte kremem i ozdobione naturalnymi kwiatami. Brzmi dość zwyczajnie? Poczekajcie - tort będzie ośmiopiętrowy

ZOBACZ TAKŻE: Meghan Markle nie wybrała tej torebki przypadkowo – za marką Charlotte Elizabeth kryje się wzruszająca historia!

A za jego wykonanie odpowiedzialna będzie Claire Ptak, pochodząca z Kalifornii, ale obecnie mieszkająca i pracująca w Londynie właścicielka cukierni Violet Cakes. Jej polsko brzmiące nazwisko Was zaintrygowało? I słusznie, babcia Claire była z pochodzenia Polką. I co więcej, to ona zaraziła wnuczkę słabością do wypieków, kiedy mieszkając w Illinois, wysyłając jej na święta drożdżówki. 

Słodkości, które można dzisiaj znaleźć w ofercie Violet Cakes, wypiekane są na bazie naturalnych składników. Claire unika wszelkiego rodzaju sztucznych dodatków oraz barwników. Nic dziwnego więc, że jest jednym z najpopularniejszych lokali we wschodniej części Londynu. A teraz, kiedy wiadomo już, że jego właścicielka przygotuje tort na wesele Meghan i Harry'ego, może być ciężko się do niego dostać.