Magda Gessler w jednym z wywiadów szczerze wyznała, że w trakcie świąt Bożego Narodzenia najważniejsze jest dla niej tak naprawdę spędzenie wspólnego czasu z dziećmi i mężem. Co ciekawe, nawet dla niej mniej istotne jest, „czy na stole będzie 12 potraw czy 5”. Są jednak dania, bez których sławna restauratorka po prostu nie wyobraża sobie Wigilii. Jedną z takich potraw jest oczywiście czysty barszcz czerwony. Co najlepsze, gwiazda programów „Kuchenne Rewolucje” i „MasterChef” chętnie zdradza kulinarne sekrety swojej rodziny. Swoim osobistym przepisem na barszcz wigilijny podzieliła się już parę la temu w grudniowym numerze czasopisma „Dobre Rady”. Kluczowy składnik? Możecie się nieco zdziwić. Poza burakami, są to bowiem... jabłka antonówki. Co jeszcze trzeba zrobić, aby barszcz smakował tak, jak ten przyrządzany od wielu lat u słynnej kreatorki smaku i stylu? Poznaj cały sekret pysznego barszczu czerwonego Magdy Gessler już teraz poniżej.

Barszcz czerwony – przepis Magdy Gessler

Okazuje się, że by zachwycić kubki smakowe swoich bliskich, wcale nie trzeba spędzić całego dnia w kuchni. Wykonanie barszczu według autorksiej receptury Magdy Gessler zajmuje zaledwie 50 minut. To naprawdę nie jest dużo, biorąc pod uwagę fakt, o jak wspaniałym efekcie końcowym mówimy. Dodajmy, że poniższa ilość składników wystarczy na przygotowanie aż 12 porcji tradycyjnej wigilijnej zupy.

Tadeusz Müller, Lara Gessler, Magda Gessler / fot. Agnieszka Jurek-Opalińska/TVN

Barszcz czerwony Magdy Gessler: Składniki

  • 8 buraków
  • 4 duże cebule
  • 2-3 łyżki octu spirytusowego
  • 2-3 liście laurowe
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • 6-10 ziaren pieprzu
  • 6 jabłek antonówek
  • 4 ząbki czosnku

Barszcz czerwony Magdy Gessler: Przygotowanie:

  1. Buraki obrać, pokroić w plastry i zalać zimną wodą. W wysokim garnku ma być 10 cm wody nad burakami. Wybrać takie buraki, które po przekrojeniu są w środku prawie czarne.
  2. Gotować je na małym ogniu razem z całymi cebulami, liśćmi laurowymi i pieprzem. Gdy się zagotują, dodać 2-3 łyżki zwykłego octu. To bardzo ważny utrwalacz koloru. Jeżeli przegapi się ten moment, barszcz będzie nieklarowny i brunatny.
  3. Gotować barszcz do miękkości buraków. Wlać wywar do osobnego garnka i wtedy przyprawić roztartym czosnkiem albo ząbkami czosnku pokrojonymi na 4 części. Jeśli ktoś nie lubi czosnku, można je będzie później wyłowić. Dodać cukier i sól.
  4. Jabłko obrać i wrzucić te skórki do barszczu wraz ze świeżymi ząbkami czosnku. Barszcz zostawić na noc, aby naciągnął zapachem i świeżością jabłek.