Wojna w Ukrainie - jak pomóc?

Trudno dziś mówić o czymkolwiek innym. Rosjanie rozpoczęli inwazję w Ukrainie. „Świat może i musi zatrzymać Władimira Putina. Czas działać” – napisał na Twitterze ukraiński minister spraw zewnętrznych, Dmytro Kułeba. Szef tamtejszej dyplomacji dodał, że musimy zareagować natychmiast; „stawką jest przyszłość Europy i całego globu”. Jednocześnie przedstawił listę rzeczy do zrobienia bez zwłoki. Liczy ona pięć punktów.

Po pierwsze – zaznacza Kułeba – trzeba „natychmiast nałożyć niszczycielskie sankcje na Rosję”. Podstawą jest odcięcie Kremla od systemu SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli międzynarodowej sieci, która pozwala  komunikować się instytucjom finansowym z całego świata. Po drugie – przekonuje minister – należy „całkowicie odizolować Rosję wszelkimi sposobami, we wszystkich formatach”. Po trzecie – czytamy – potrzebne jest wsparcie militarne  (mowa o dostawach broni i sprzętu) dla Ukraińców. Po czwarte, niezbędna jest pomoc finansowa. Po piąte, Ukraińcy potrzebują pomocy humanitarnej.

W Glamour.pl na co dzień zajmujemy się trendami, stylem życia, ale także relacjami międzyludzkimi, dlatego sprawy dotyczące naszych sąsiadów, wśród których są nasi znajomi, przyjaciele i współpracownicy, są nam bliskie. Dziś wszyscy zastanawiamy się, jak możemy im pomóc. Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że możemy.

Wojna w Ukrainie: sprawdzone zbiórki

Z terenów, na które wkroczyła rosyjska armia, uciekają całe rodziny. Konieczne jest wsparcie dla uchodźców, ale też osób, które pozostają na miejscu. Polski rząd zapowiedział, że w ciągu najbliższych godzin uruchomi  na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu punkty przyjęć dla uchodźców.  „Polska jest w pełni przygotowana do przyjęcia uchodźców z Ukrainy - zapewniła w piątek na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. wewnętrznych i migracji Anitta Hipper.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

To wszystko jednak nie rozwiązuje sytuacji. Konieczna jest pomoc medyczna i – tak jak zaznaczył Kułeba – wsparcie finansowe. Aby udzielić tego ostatniego, warto postawić wyłącznie na sprawdzone organizacje i ich zbiórki. Taką właśnie, internetową zbiórkę uruchomiła fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Niezbędne są zestawy higieniczne, generatory, latarki czy kuchenki turystyczne. Zakup tego sprzętu możliwy jest na miejscu. Jak najszybciej potrzebne są jednak pieniądze – czytamy we wpisie PCPM w mediach społecznościowych.


Polski Czerwony Krzyż

Zbiórkę środków pod hasłem #napomocUkrainie prowadzi również Polski Czerwony Krzyż, który zapewnia, że jest w gotowości, by zorganizować pomoc dla Ukrainek i Ukraińców poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego.  

Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb – informuje PCK.

Organizacja wyjaśnia także, że zamierza udzielać pomocy uchodźcom z Ukrainy i wspierać miejsca tymczasowego zakwaterowania.  „Wszystkie nasze akcje będą skoordynowane z działaniami Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża oraz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża, który działa na miejscu zdarzenia” - zapowiedział Jerzy Bisek, prezes PCK.

Zobacz także:

Polska Misja Medyczna

Zorganizowanie pomocy humanitarnej deklaruje też Polska Misja Medyczna, która zbiera datki na zapewnienie szybkiego wsparcia medycznego i zakup niezbędnych środków medycznych.


Caritas

Do Ukrainy płynie również pomoc humanitarna polskiego Caritasu.  „Zdecydowaliśmy o natychmiastowym przekazaniu 100 tys. zł na rzecz Ukrainy” — poinformował  ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor organizacji. Pierwsza transza pieniędzy przekazanych ukraińskiemu Caritasowi na bieżące działania kryzysowe. Caritas uruchomił też zbiórkę środków na potrzeby egzystencjonalne naszych sąsiadów w sytuacji wojny pod hasłem „Pomoc dla Ukrainy”.

Polska Akcja Humanitarna

Bezustannie trwa także zapoczątkowana w lutym zbiórka Polskiej Akcji Humanitarnej, która jest przeznaczona na pomoc dla osób mieszkających w obwodach donieckim i ługańskim. Dziś jednak organizacja poinformowała, że  „pilnie rozszerza zakres pomocy humanitarnej w tym kraju. Wsparciem zostaną objęte osoby poszkodowane w wyniku tego kryzysu, a także uchodźcy przybywający do Polski”. Środki można przekazywać za pomocą portalu Siepomaga.pl.


Fundacja Pomagam.pl

Z kolei na portalu Pomagam.pl uruchomiona została zbiórka środków „Solidarni z Ukrainą” - na pomoc działającym tam organizacjom humanitarnym. Została ona utworzona przez Fundację Pomagam.pl, która pokrywa koszty związane ze zbiórką, w związku z czym 100 procent wpłaconych środków trafia na fundusz solidarnościowy.

Fundacja Otwarty Dialog

Warto także wesprzeć zbiórkę „Pomoc Ukrainie” prowadzoną przez Fundację Otwarty Dialog.  Organizacja informuje, że udziela wsparcia zarówno Ukrainkom i Ukraińcom szukającym schronienia na miejscu, jak i tym, którzy postanowili opuścić swoje domy i schronić się w Polsce.

Prowadzimy bazę już kilkuset miejsc noclegowych w Polsce, mamy też 30+ busów, które przewożą uchodźców z granicy. W związku z tym  aktualnie zebrane środki przeznaczane będą w pierwszej kolejności na zaopatrzenie schronów w Ukrainie (gł. zestawy pierwszej pomocy) oraz na transport uchodźców z Ukrainy w głąb Polski - czytamy.


UNICEF

UNICEF, który „jest na miejscu i stale pomaga dzieciom w Ukrainie” ogłosił, ze wobec nasilania się konfliktu zbrojnego zwiększa skalę pomocy. Organizacja prosi o wpłaty poprzez ich stronę internetową. Zebrane środki przekażemy na zapewnienie dzieciom m.in. bezpiecznych schronień i wsparcia psychologicznego, opieki medycznej, czystej wody i środków higienicznych - donosi UNICEF.

Fundacja HumanDoc

Pieniądze można też wpłacać na zbiórkę prowadzoną przez Fundację HumanDoc. Zebrane datki zostaną wykorzystane na ewakuację dzieci i osób starszych z atakowanych terenów


Organizacje ukraińskie przyjmujące środki

Ponadto środki finansowe  można przekazywać organizacjom ukraińskim. Pewne, sprawdzone miejsca to:

  • Army SOS;
  • Razom for Ukraine
  • Come back alive;
  • Voices of Children;
  • Ukraiński Ruch Kobiet Weteranek;
  • Skrzydła Feniksa;
  • Szpitalnicy.

Wojna w Ukrainie: pomoc organizowana przez samorządy i instytucje publiczne

Kraków

O pomoc do Krakowa zwrócił się mer Lwowa Andrij Sadowy. Magistrat przekazał informację, że w mieście Kraka 25 lutego w piątek ruszyła zbiórka darów dla Lwowa. Do magazynu na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana można dostarczać najpotrzebniejsze rzeczy, m.in. żywność (produkty nadających się do szybkiego przygotowania, żywność puszkowana, batony energetyczne),koce termiczne, maty do spania z foliowym pokryciem, materace, odzież, środki higieniczne, środki antyseptyczne, zestawy medyczne, baterie.  Punkt będzie czynny codziennie od godz. 12 do 20. Wejście jest od strony parkingu przy ul. Reymana.

Łódź

Zbiórkę darów dla miasta partnerskiego Lwowa zorganizowała też Łódź. Mieszkańcy mogą przynosić do Urzędu Miasta Łodzi m.in.  śpiwory, koce, środki higieniczne, baterie, świece, latarki, niepsującą się żywność, wodę butelkowaną.


Wrocław

Jak poinformował prezydent Wrocławia, od poniedziałku 28 lutego do wrocławskich szkół będzie można przynosić rzeczową w ramach akcji „Dary dla Ukrainy”.  Przydadzą się: śpiwory, koce, odzież dla dzieci i dorosłych, płaszcze przeciwdeszczowe, środki higieny osobistej, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, bielizna, pieluchy, ręczniki papierowe, świece, baterie i zapalniczki.

Kołobrzeg

W Kołobrzegu zorganizowana zostanie zbiórka materiałów opatrunkowych i higienicznych dla obywatelek i obywateli Ukrainy - można je przynosić w sobotę od godz. 10 do godz. 18 do Urzędu Miasta, a w dni robocze do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Unii Lubelskiej 35, od godziny 9 do 13. Miasto będzie też oferować miejsca noclegowe dla uchodźców (aktualnie jest 225 miejsc, w których mogą zostać zakwaterowani uchodźcy). 

 „Miasto zapewnia też pomoc psychologiczną wszystkim dzieciom pochodzenia ukraińskiego uczęszczającym do miejskich jednostek oraz ich rodzinom” - oznajmił w piątek rzecznik prasowy prezydenta Kołobrzegu Michał Kujaczyński. 
 


To oczywiście tylko kilka przykładów tego, w jaki sposób lokalne społeczności mogą wspierać Ukrainę w czasie kryzysu. 

Wojna w Ukrainie: co może zrobić każdy i każda z nas?

Oczywiście niezależnie od wsparcia finansowego i rzeczowego ważne jest choćby symboliczne okazanie solidarności z Ukrainą. Można to zrobić na wiele sposobów, chociażby biorąc udział w marszach i czy protestach przed ambasadą rosyjską. Pamiętajmy też, by w miarę możliwości wspierać naszych znajomych z Ukrainy tak po prostu, w codziennym funkcjonowaniu. Zapytajmy, czy czegoś potrzebują, jak się czują, jak się mają ich bliscy, przyjaciele, rodziny. Jeśli to nasi koledzy w szkole czy pracy, zaoferujmy pomoc w wykonaniu konkretnych zadań, pokażmy, że mogą na nas liczyć.