Sean Penn przybył do Ukrainy po raz pierwszy w listopadzie 2021 roku (pierwsze zdjęcie z naszej galerii pochodzi właśnie z tego okresu) w ramach przygotowań do filmu dokumentalnego, który realizuje z Vice Studios. Spotkał się wtedy z członkami i członkiniami ukraińskiego wojska, rozmawiał o Majdanie, odwiedzał strategiczne punkty i dowiadywał się, jak wyglądają stosunki ukraińsko-rosyjskie. A sytuacja została udokumentowana przez Służbę Prasową Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sean Penn pracuje w Ukrainie nad dokumentem o rosyjskiej inwazji

W czwartek 24 lutego gwiazdor pojawił się na briefingu prasowym w stolicy Ukrainy, Kijowie, gdzie mógł dowiedzieć się od urzędników ukraińskich o aktualnej sytuacji. Spotkał się także z działającymi na miejscu dziennikarzami czy przedstawicielami wojska. Przypomnijmy, że właśnie tego dnia nad ranem nastąpiła zmasowana rosyjska inwazja na Ukrainę z morza, lądu i powietrza. Zdecydowanie więc jego film nie będzie opowiadał już o kryzysie, a o wojnie, którą Rosja wypowiedziała Ukrainie.

Jak możemy dowiedzieć się z postu zamieszczonego przez Kancelarię Prezydenta na Facebooku aktor, a tym razem przede wszystkim reżyser specjalnie przybył do Kijowa, aby nagrać wszystkie wydarzenia, które obecnie dzieją się w Ukrainie i powiedzieć światu prawdę o inwazji Rosji.

Sean Penn pokazuje odwagę, której brakuje wielu innym osobom, zwłaszcza politykom zachodnim. Im więcej takich ludzi, prawdziwych przyjaciół Ukrainy, którzy wspierają naszą walkę o wolność, tym szybciej uda się powstrzymać masowy atak wojsk rosyjskich - tak Kancelaria Prezydenta podsumowała działania Penna.

Prezydent Zełenski i naród ukraiński wyrośli na  historyczne symbole odwagi i niezłomnych zasad. Ukraina to wierzchołek demokratycznej góry, demokracji, o której wszyscy marzymy. Jeśli pozostawimy ich samotnymi w tej walce, nasz amerykański demokratyczny duch będzie stracony - powiedział Penn.

Sean Penn: działania aktywistyczne i zaangażowanie w pomoc ofiarom kryzysów humanitarnych

Warto zaznaczyć, że to nie pierwszy raz kiedy Sean Penn angażuje się w tego typu działania. Przez lata był w centrum wielu operacji antywojennych i humanitarnych, o czym opowiada film dokumentalny Discovery Plus z 2020 r. „Citizen Penn”. Opowiada on między innymi o tym, jak Penn doprowadził do powstania organizacji non-profit CORE, czyli Community Organed Relief Effort w odpowiedzi na trzęsienia ziemi na Haiti w 2010 roku. Z kolei w 2005 r. Penn przybył do Nowego Orleanu, by osobiście pomagać ofiarom huraganu Katrina. A w 2011 r. odwiedził kraje arabskiej wiosny i nagrywał materiały, w których przybliżał nam działania bojowników o wolność. Nie stroni też od krytyki amerykańskich działań, które są łamaniem prawa człowieka. W 2002 roku wykupił reklamę w The Washington Post, za pośrednictwem której zwracał się do ówczesnego prezydenta USA George’a W. Busha o powstrzymanie działań wojennych i łamania praw człowieka w Iraku, który oczywiście także odwiedził, by jak zwykle na własne oczy przekonać się, jak wygląda sytuacja.