Na czym polega depilacja światłem?

Ekologiczna, pozwalająca się cieszyć gładką skórą przez długi czas, a zatem zapewniająca swobodę w wielu obszarach życia. Depilacja światłem (IPL) w domowych warunkach to hit od jakiegoś już czasu. Na czym jednak dokładnie polega i czy jest bezpieczna? 

Tego typu depilację można wykonać choćby urządzeniem Philips Lumea 9000, które opiera się właśnie na metodzie IPL. Co ważne, powstało ono przy współpracy z ekspertkami i ekspertami dermatologii, dzięki czemu jest bezpieczne dla naszej skóry. Tego typu depilacja jest też praktycznie bezbolesna, choć wszystko oczywiście zależy od indywidualnych predyspozycji. 

Dzięki urządzeniu Philips Lumea nasze mieszki włosowe wprowadzane są w stan uśpienia przez delikatne impulsy świetlne. Innowacyjny czujnik SmartSkin wykrywa nasz odcień skóry i dopasowuje do niego jeden z pięciu poziomów intensywności zabiegu. Aby osiągnąć długotrwałą gładkość skóry, należy wykonać serię zabiegów, choć redukcja do 92% owłosienia następuje już po 3 zabiegach!). Zwykle seria 12 zabiegów z użyciem urządzenia Philips Lumea 9000 pozwala uzyskać efekt gładkiej skóry utrzymujący się aż do 6 miesięcy.

Ekspertki odpowiadają na wasze pytania o depilację światłem

Na wasze pytania na temat depilacji skóry urządzeniem opartym na IPL odpowiada dermatolożka Martyna Szaniawska i Nina Ławniczak z działu PR Philips Polska.

Jaką przewagę ma depilacja światłem nad depilacją laserową?

Martyna Szaniawska: „Bez wątpienia depilacja światłem pozwala zaoszczędzić czas, gdyż możemy wykonać ją w domu. W obu przypadkach rezultaty będą zbliżone - znaczne zmniejszenie owłosienia na ciele. Jednak w przypadku depilacji światłem, daje ona nam ten komfort, ze nie musimy nawet wychodzić z domu, ani nigdzie się umawiać. Oszczędzamy zarówno czas jak i pieniądze.”

Czy depilacja światłem może być rakotwórcza? 

Zobacz także:

Martyna Szaniawska: „Depilacja światłem nie jest rakotwórcza, jest to zabieg bezpieczny dla osób zdrowych.” 

Depilacja światłem a tatuaże - czy można ją stosować?

Martyna Szaniawska: „Tatuaży nie naświetlamy, ponieważ może to powodować ich blaknięcie i rozmywanie.”

Czy trzeba omijać wszystkie znamiona/pieprzyki/piegi na ciele podczas depilacji światłem?

Martyna Szaniawska: „Znamiona i pieprzyki jak najbardziej omijamy . Piegów nie musimy. Wszelkie wątpliwości możemy rozwiać konsultując się ze swoim dermatologiem.”

Kiedy na pewno nie można używać depilatora?

Martyna Szaniawska: „Do przeciwwskazań należą między innymi ciąża i okres karmienia piersią, choroby nowotworowe, choroby skóry, wszczepiony rozrusznik serca, nadwrażliwość skóry na światło, terapia retinoidami, świeża opalenizna, skłonność do przebarwień.”

Czy Lumea usuwa jasne włosy?

Nina Ławniczak: „Urządzenie Philips Lumea jest przeznaczona dla osób o kolorze włosów od czarnego do ciemnego blond. Im większy kontrast pomiędzy odcieniem skóry, a kolorem włosów tym lepsze efekty zabiegów. Z uwagi na nieprawidłowe absorbcje światła zabiegi IPL nie będą skuteczne w przypadku osób o bardzo ciemnej karnacji, a także u osób o jasnych, siwych lub rudych włosach.”

Czy warto kupić własny depilator IPL czy lepiej iść na zabieg laserowy do kosmetyczki?

Nina Ławniczak: „Depilacja laserowa w salonie jest kosztowna i często bolesna oraz może powodować podrażnienia skóry. Co więcej, wiele kobiet odczuwa dyskomfort na myśl o przeprowadzaniu tak intymnych zabiegów przez obcą im osobę. Philips Lumea do domowej depilacji IPL została stworzona w ścisłej współpracy z dermatologami i jest przeznaczona do bezpiecznej, skutecznej i bezbolesnej depilacji w warunkach domowych.”

Jak długo utrzymuje się efekt i jak często trzeba powtarzać zabiegi?

Nina Ławniczak: „Lumea zapewnia gładką skórę nawet do 6 miesięcy, jeśli prawidłowo wykonamy serię zabiegów. Pierwsze 4 zabiegi przeprowadzamy co 2 tygodnie - na wcześniej ogolonej lub wydepilowanej skórze. Kolejne 8 co 4 tygodnie. Po ok. 4-5 zabiegach włoski przestają już odrastać. Polega to na tym, że w wyniku absorpcji świetlnych impulsów mieszki włosowe ulegają osłabieniu, dzięki czemu cebulki włosowe wchodzą w stan spoczynku, a odrost włosków zostaje zahamowany. Najważniejsza jest regularność zabiegów – na szczęście przypomina o nich aplikacja, którą między innymi dlatego warto zainstalować w telefonie.”

Jak długo trwa zabieg?

Nina Ławniczak: „Łydki zajmują mniej więcej 8,5 minuty, pachy zaledwie 2 minuty. Oczywiście pierwsze zabiegi mogą zająć chwilę dłużej, zanim nabierze się wprawy, ale wtedy też pomocna jest aplikacja, która podpowiada, co i jak zrobić.”

Czego potrzebujemy poza depilatorem IPL do przeprowadzenia zabiegu w domu? Czy trzeba wymieniać nasadki Lumei?

Nina Ławniczak: „Lumea, w zależności od modelu, ma w zestawie nasadki: do ciała, do twarzy, do pach i bikini. Nie trzeba kupować do niej niczego dodatkowego ani wymieniać nasadek czy lamp. Nie są też potrzebne okulary ochronne czy kosmetyki do stosowania przed lub po zabiegu. Jeśli planujemy opalanie, przez 48 godzin po zabiegu trzeba wydepilowane miejsca smarować kremem z filtrem SPF 50.”

Czy depilacja Lumeą jest bolesna lub może podrażniać skórę?

Nina Ławniczak: „Jeśli dopasujemy ustawienia do odcienia skóry i włosów, a Lumea 9000 sama podpowiada, jak to zrobić, zabieg będzie bezbolesny. Nie oznacza to, że jest zupełnie nieodczuwalny: niektóre kobiety czują ciepło lub mają odczucia zbliżone do swędzenia lub ciarek. Jeśli skóra nie będzie przygotowana do zabiegu, czyli dokładnie ogolona, poziom intensywności będzie źle ustawiony lub zaaplikujemy kilka błysków w jednym miejscu – może pojawić się nieprzyjemne uczucie, ale to oznacza tylko tyle, że warto stosować się do instrukcji. Jeśli na skórze będą otwarte rany, skaleczenia lub podrażnienia nie należy wówczas stosować Lumea w tym miejscu. Po prawidłowo wykonanym zabiegu może pojawić delikatne zaczerwienie, ale zdarza się to rzadko i utrzymuje przez chwilę.”

Czy Lumea może być stosowana do depilacji całego ciała?

Nina Ławniczak: „Tak, co więcej - różne modele Lumei mają nasadki przeznaczone do zabiegów na różnych częściach ciała, również tych wrażliwych, dzięki czemu depilacja jest bezpieczna. Lumea umożliwia pozbycie się niechcianych włosków na długo nawet z twarzy i całej strefy bikini. Oczywiście należy postępować zgodnie z instrukcją, ponieważ jest kilka miejsc, na których urządzenie nie może być stosowane np. brwi.”