Stagnacja w tej dziedzinie trwała tak długo, że aż trudno w to uwierzyć. Ale jak już coś się ruszyło, wynalazki posypały się hurtowo – dziś do kubeczków menstruacyjnych czy miesiączkowych majtek, które zwalniają z konieczności sięgania po podpaskę czy tampon dołącza kolejny przełomowy patent w postaci podpaski wielokrotnego użytku, którą można używać latami.

Kolor krwi podczas okresu mówi więcej, niż myślicie!

Trzeba przyznać, że sam pomysł jest całkiem niezły – miękka bawełniana wkładka znajdująca się pośrodku podpaski jest wymienna, a samą podpaskę można unieruchomić za pomocą skrzydełek, które zapina się na zatrzask. Komplet zawiera 2 wersje dedykowane innym momentom miesiączki – po grubsze wkładki sięgamy w te dni, gdy krwawienie bardziej się nasila, a cieńsze poratują nas na samym początku i w ostatniej fazie okresu. Plusem wielorazowych podpasek jest na pewno to, że nie wywołują podrażnień takich jak te klasyczne zwłaszcza, że wiele z najbardziej popularnych wyściełanych jest plastikiem. Poza tym są znacznie bardziej ekonomiczne, niż te zwykłe – za cały zestaw przyjdzie wam zapłacić ok. 40 zł.  

Poza tym pomysł może przypaść do gustu zwłaszcza tym dziewczynom, którym bliska jest troska o środowisko. Ma on jednak też swoje minusy. Pierwszym z nich jest słaba chłonność – dziewczyny, które doświadczają naprawdę silnego krwawienia mogłyby uznać je za zbyt słabą ochronę. Druga rzecz to praktyczny aspekt tego rozwiązania – co zrobić ze zużytym wkładem, gdy większość dnia spędzamy w pracy?

Jak używać podpasek wielokrotnego użytku?

Nie ma chyba nic prostszego. Producent zaleca płukanie wkładów w zimnej wodzie zanim trafią do pralki. Wysokiej jakości materiał, z którego są stworzone Lady Pad daje gwarancję ich żywotności. W sieci jednak produkt wywołał wiele kontrowersji. Pojawiły się opinie, że podobne wynalazki mogą wywoływać silne podrażnienia skóry, a kontakt z resztkami detergentu używanego do prania może być na dłuższa metę bardziej szkodliwy, niż bliskość tworzywa sztucznego, z którego wykonane są tradycyjne podpaski.

Jak wam się podoba taki pomysł? Spróbowałybyście podpaski wielokrotnego użytku?

Powstały tampony z… marihuaną!