Nowy rok, nowa ja. Nowe technologie, nowy język

Przypomnij sobie, co przez lata zapisywałaś w notatniku pod hasłem „noworoczne postanowienia”. Najczęściej za cel stawiamy sobie poprawę kondycji, zdrową dietę  oraz szlifowanie ważnych umiejętności – szczególnie tych językowych. Zapału zazwyczaj starcza na krótko i szybko porzucamy naukę języków lub dochodzimy do wniosku, że to dla nas spory wydatek  lub że zabiera nam to zbyt wiele czasu. Badanie przeprowadzone w grudniu 2020 przez ESKK wskazuje, że nie jest z nami najlepiej: jedynie 20,3% z przebadanej, reprezentatywnej grupy deklaruje, że aktualnie uczy się języka, a 13,1% w najbliższym czasie rozpoczyna kurs. Nieciekawie jest także z samą znajomością języków – tylko 15,9% z nas zna jakikolwiek język na poziomie zaawansowanym. Tymczasem, paradoksalnie, to właśnie nauka języka może stać się tym z postanowień, które możemy sukcesywnie realizować przy niewielkich nakładach finansowych oraz czasowych. Z pomocą przychodzą platformy nauki języka w formule online, które zapewniają kompleksowe rozwijanie różnych umiejętności, tj. mówienia, słuchania, czytania, pisania, znajomości zasad gramatycznych i słownictwa. – Nauka online jest dziś bardzo skuteczna za sprawą nowoczesnych technologii. Nasze ponad trzydziestoletnie doświadczenie udowadnia, że nawet 15 minut nauki dziennie, na którą można np. wykorzystać czas spędzany na przystanku czy w tramwaju, wystarczy, by realnie podnieść swój poziom znajomości języka. To także niewielki koszt w porównaniu np. ze stacjonarnymi szkołami, do których trzeba dodatkowo dojechać, czy indywidualnymi spotkaniami z lektorem. Wiemy też, że zwykła nauka słówek potrafi wejść w nawyk i stać się stałym elementem np. porannej kawy. Tym sposobem, nawet niewielkim wysiłkiem, jesteśmy w stanie podnosić swoje kompetencje – tłumaczy Lucyna Harajewicz, dyrektor ds. edukacyjnych i metodyk w ESKK.

Metoda małych kroków i realne założenia – to działa!

Jak dojść do celu i osiągnąć kolejny poziom czy zdobyć certyfikat językowy? Psychologowie mówią o tzw. metodzie małych kroków. Mierz siły na zamiary i nie zakładaj, że będziesz poświęcać na naukę przykładowo półtorej godziny tygodniowo lub, co gorsza, pół godziny każdego dnia. To sporo czasu, zważywszy na szybkie tempo, w którym żyjemy, oraz masę innych aktywności każdego dnia. Postaraj się uczyć „przy okazji” – np. w drodze z pracy włącz audiobooka w obcym języku, stosuj aplikacje do nauki słówek i ucz się codziennie pięciu nowych zwrotów. Z pomocą przychodzą także, zaprojektowane przez specjalistów i praktyków, platformy do nauki języków online. Kursy online proponowane przez ESKK są złożone z wielu elementów i pozwalają na indywidualną naukę języków. W zestawie znajdziemy nie tylko interaktywne lekcje czy podręczniki online, ale także audiobooki, służące do nauki języka wyłącznie ze słuchu,  aplikację do nauki słówek i biblioteczki z dostępem do książek w oryginalnych językach.  Zapewnioną mamy też opiekę lektora, który wspiera nas w nauce i sprawdza zadania domowe. Dodatkowo kursy ESKK kończą się wiarygodnymi certyfikatami, które mogą być przydatne np. w pracy.

Motywuj się jak sportowy mistrz!

W jaki sposób być konsekwentnym i wytrwać w swoich postanowieniach? Oprócz stawiania sobie realnych celów oraz metody małych kroków warto także zadbać o odpowiednią motywację! Po każdym zrealizowanym etapie (zakładając, że dzielimy cały proces dojścia do celu na niewielkie części) pamiętaj, by sprawić sobie przyjemność: długa kąpiel, domowe SPA, ulubione danie na kolację czy nowa torebka – każdy pretekst jest dobry, by zmotywować nas do zmiany. Dzięki temu nasz mózg zarejestruje kolejny poziom jako wygraną, a nam będzie łatwiej osiągnąć satysfakcję. Inną metodą jest porównywanie siebie do… siebie i swoich umiejętności z przeszłości. Słowem – prowadź dziennik swoich postępów, zapisuj nawet niewielkie sukcesy, a już po kilku miesiącach okaże się, jak wiele udało Ci się już osiągnąć. Nie zrażaj się też swoimi potknięciami – jeżeli któregoś dnia nie włączysz w tramwaju aplikacji do nauki słówek, nie rób sobie wyrzutów ani nie próbuj nadrabiać zaległości. Nawet od nauki języka czy samorozwoju warto zrobić sobie czasami przerwę i spróbować nie robić zupełnie nic! 

Specjalnie dla czytelniczek Glamour ESKK przygotowało darmowe lekcje próbne wybranych kursów językowych.