Charlotte Cho w Sekrecie urody Koreanek napisała, że maseczki w płachcie są duszą rytuału pielęgnacyjnego. Azjaci od dawna mają na ich punkcie obsesję (w jednej z chińskich restauracji w Montrealu goście po zakończonym posiłku dostają je w prezencie), a gwiazdy robią w nich na Instagramie viralową karierę (widziałaś Brodkę albo Adele?). Jak jest w Polsce? Maseczki na twarz w płachcie są u nas równie łatwo dostępne, jak na Dalekim Wschodzie, w swojej ofercie ma je w zasadzie każda marka. Poza składem i działaniem różnią się tworzywem, z którego są wykonane. Do wyboru masz te z tkanin, bawełny albo jedwabiu, hydrożelowe lub z biocelulozy pochodzenia roślinnego. Jeśli dobrze poszukasz, możesz znaleźć i te „haute couture” – jakiś czas temu marka Givenchy sprzedawała nasączoną wyciągiem z czarnych alg... koronkę z Calais. Ostatnia generacja to maski kauczukowe zainspirowane techniką robienia odlewów twarzy przy tworzeniu rzeźb (Dr Jart+). Przyszłość? Na rynku właśnie pojawiła się pierwsza drukarka 3D firmy EgoEra, dzięki której żelową maskę z odżywczymi sokami ze świeżo wyciśniętych owoców wyprodukujesz sama.

Tę koreańską maskę w płachcie w jednorożce kupicie w Biedronce za grosze! >>>

Maseczki w płachcie – jak działają naprawdę?

To nie magia. Materiał na skórze zapobiega odparowaniu z niej cennych składników, dzięki czemu działają one dłużej. Okluzja (z łac. occlusio, czyli „zamknięcie”) ułatwia też ich transport w głąb skóry, dlatego maski różnią się czasem, którego potrzebują na „pracę” nad cerą – od 15 do 60 minut. Im dłużej, tym lepiej? Tak – w przypadku masek nawilżających. Rozjaśniające z witaminą C czy innymi składnikami, które mogą podrażniać skórę, trzymaj krócej. I uwaga: najlepiej w pozycji leżącej, bo nacisk na skórę wspomaga działanie, zwłaszcza tych liftingujących. Jak często używać maseczek w płachcie? Co dwa tygodnie oraz doraźnie, gdy skóra potrzebuje kojącego kompresu.

Maseczki w płachcie - sytuacje, w których są niezastąpione 

1. Po locie 
samolotem

Gwiazdy zalecają nakładanie maseczek w płachcie w trakcie lotu, ale my nie chcemy straszyć współpasażerów. Maska naprawi wszystkie szkody skóry spowodowane suchym powietrzem.

2. Przed zrobieniem mocnego makijażu

Maseczka w płachcie zadziała lepiej niż baza pod makijaż. Nawet najbardziej kryjący podkład stopi się ze skórą i nie będzie się warzył, jeśli nałożysz go po masce.

3. Dzień po imprezie

Poprawi koloryt szarej skóry, zlikwiduje opuchliznę pod oczami i przyniesie ulgę, zwłaszcza jeśli przed 
nałożeniem włożysz 
ją na chwilę do lodówki. Krótko mówiąc: dzięki maseczce w płachcie pozbędziesz się widocznych oznak kaca!