Charlotte Cho w Sekrecie urody Koreanek napisała, że maseczka w płachcie jest duszą rytuału pielęgnacyjnego. Azjaci od dawna mają na ich punkcie obsesję (w jednej z chińskich restauracji w Montrealu goście po zakończonym posiłku dostają je w prezencie), a gwiazdy robią w nich na Instagramie viralową karierę (widziałaś Brodkę albo Adele?). Jak jest w Polsce? Maseczki na twarz w płachcie są u nas równie łatwo dostępne, jak na Dalekim Wschodzie, w swojej ofercie ma je w zasadzie każda marka. Poza składem i działaniem różnią się tworzywem, z którego są wykonane. Do wyboru masz te z tkanin, bawełny albo jedwabiu, hydrożelowe lub z biocelulozy pochodzenia roślinnego. Jeśli dobrze poszukasz, możesz znaleźć i te „haute couture” – jakiś czas temu marka Givenchy sprzedawała nasączoną wyciągiem z czarnych alg... koronkę z Calais. Ostatnia generacja to maski kauczukowe zainspirowane techniką robienia odlewów twarzy przy tworzeniu rzeźb (Dr Jart+). Przyszłość? Na rynku właśnie pojawiła się pierwsza drukarka 3D firmy EgoEra, dzięki której żelową maskę z odżywczymi sokami ze świeżo wyciśniętych owoców wyprodukujesz sama.

Tę koreańską maskę w płachcie w jednorożce kupicie w Biedronce za grosze! >>>

Maseczki na twarz w płachcie – jak działają naprawdę?

To nie magia. Materiał na skórze zapobiega odparowaniu z niej cennych składników, dzięki czemu działają one dłużej. Okluzja (z łac. occlusio, czyli „zamknięcie”) ułatwia też ich transport w głąb skóry, dlatego maski różnią się czasem, którego potrzebują na „pracę” nad cerą – od 15 do 60 minut. Im dłużej, tym lepiej? Tak – w przypadku masek nawilżających. Rozjaśniające z witaminą C czy innymi składnikami, które mogą podrażniać skórę, trzymaj krócej. I uwaga: najlepiej w pozycji leżącej, bo nacisk na skórę wspomaga działanie, zwłaszcza tych liftingujących. Jak często? Co dwa tygodnie oraz doraźnie, gdy skóra potrzebuje kojącego kompresu.

Sytuacje, w których maseczka na twarz w płachcie będzie niezastąpiona

1. Po locie 
samolotem

Gwiazdy zalecają nakładanie maseczek w trakcie lotu, ale my nie chcemy straszyć współpasażerów. Maska naprawi wszystkie szkody skóry spowodowane suchym powietrzem.

2. Przed zrobieniem mocnego makijażu

Zadziała lepiej niż baza pod makijaż. Nawet najbardziej kryjący podkład stopi się ze skórą i nie będzie się warzył, jeśli nałożysz go po masce.

3. Dzień po imprezie

Poprawi koloryt szarej skóry, zlikwiduje opuchliznę pod oczami i przyniesie ulgę, zwłaszcza jeśli przed 
nałożeniem włożysz 
ją na chwilę do lodówki.