Zaskórniki na nosie i w okolicach są problematyczną kwestią, która dotyczy wielu osób w każdym wieku. Niezależnie od tego, czy macie cerę trądzikową, na Waszej twarzy również mogą wystąpić zaskórniki otwarte, czyli ciemne kropki, najczęściej występujące na nosie i w okolicach. Jak powstają zaskórniki, zwane też wągrami? Pojawiają się wtedy, gdy gruczoły łojowe produkują nadmiar sebum, a naskórek niewłaściwie się złuszcza. Wydzielina i zrogowaciały naskórek zatykają ujścia mieszków włosowych, przez co tworzą się zaskórniki – zarówno otwarte (ciemne), jak i zamknięte (jasne). Eksperci przestrzegają przed wyciskaniem zaskórników, ponieważ w domowych warunkach nie jesteśmy w stanie przygotować odpowiednio skóry do tego zabiegu. Co więcej, sami nie oczyścimy wągrów do końca, a w miejscu niedokładnie oczyszczonych porów może powstać stan zapalny i pryszcze ropne. Kosmetolodzy odradzają także domowe parówki, które mogą być niebezpieczne, ponieważ istnieje ryzyko nadmiernego przegrzania skóry i trwałego rozszerzenia porów. Jak zatem walczyć z zaskórnikami otwartymi na nosie w domowych warunkach?

Zaskórniki na nosie – metody usuwania. Delikatne, ale dokładnie oczyszczanie

Problem niestety nie zniknie raz na zawsze, jeżeli macie skłonność do powstawania wągrów. Ale istnieją sposoby, aby poradzić sobie z tym uciążliwym problemem. Przede wszystkim zalecamy regularne wizyty u kosmetyczki, która dzięki innowacyjnym metodom dokładnie oczyści pory na skórze. W gabinecie kosmetycznym zrobicie oczyszczanie manualne, czyli „parówkę”, otwierającą pory, które potem specjalistka wyciska. Po zabiegu skóra jest dezynfekowana. Kolejny skuteczny zabieg na zaskórniki to peeling kawitacyjny, czyli oczyszczanie porów ultradźwiękami, który zazwyczaj wykonuje się w kilku seriach. Inne proponowane kuracje w gabinetach to złuszczanie kwasem migdałowym i jonoforeza, która polega na wprowadzeniu do skóry środków antybakteryjnych, złuszczających i przeciwłojotokowych za pomocą prądu galwanicznego. 

Ale w domowym zaciszu również możecie walczyć z widocznymi zaskórnikami na nosie i wokół niego. Jak pozbyć się wągrów? Przede wszystkim należy regularnie, dokładnie i delikatnie oczyszczać twarz – przy czym robienie tego regularnie, codziennie rano i wieczorem, jest kluczową kwestią. Zaskórniki niestety powstają bardzo szybko, dlatego nie można dać im tej możliwości oczyszczać ciemne zaskórniki – czyste pory są niewidoczne. Jak to robić, aby kuracja była skuteczna? Polecamy zastosować oczyszczanie dwuetapowe: pierwszy etap to umycie twarzy olejkiem. Zastosujcie przy tym delikatny masaż (niech potrwa około dwóch minut), aby otworzyć pory. Następnie użyjcie preparatu na bazie wody, np. pianki do mycia twarzy. Tak oczyszczana skóra będzie miała mniej sebum, przez co istnieje mniejsze ryzyko na zatkanie porów i powstanie ciemnych wągrów.

Kremy nawilżające do cery trądzikowej i mieszanej, które warto wypróbować >>>

Zaskórniki na nosie – jak się ich pozbyć? Stosuj regularnie maseczkę z glinką

Osoby, które mają problem z zaskórnikami, często wymieniają w swojej regularnej pielęgnacji maseczki z glinką. Glinka zielona, różowa, biała lub inna – każda z nich ma właściwości oczyszczające, złuszczające i regulujące wydzielanie sebum. Zaleca się robienie maski na twarz z tym składnikiem co 2 lub 3 dni, w zależności od natężenia zatkanych porów. Jeżeli macie wrażliwą skórę, musicie uważać na glinkę, ponieważ jest ona dość mocna i może podrażnić cerę z takimi skłonnościami.