Janina Ochojska krytykuje Straż Graniczną

W związku z kryzysem migracyjnym, który od kilku miesięcy trwa na granicy Polski z Białorusią, na terenach przygranicznych w części województw lubelskiego i podlaskiego do końca listopada obowiązywał stan wyjątkowy. Obecnie w tym pasie obowiązuje zakaz przebywania osób niezamieszkujących, wydany na podstawie znowelizowanej ustawy o ochronie granicy. Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, wielokrotnie reagowała na doniesienia o kryzysie humanitarnym, mającym miejsce na tych terenach. 19 grudnia opublikowała na Twitterze wpis, w którym zawarła bardzo ostre słowa na temat działań służb mundurowych na granicy:

Mam nadzieję, że kiedyś ludzie ze Straży Granicznej odpowiedzą za łamanie prawa i tortury zadawane niewinnym ludziom” – napisała. I dalej: Opisy takich czynów czytałam w relacjach osób, które przeżyły II WŚ, Wzorce z katów niemieckich i sowieckich obozów.

We wpisie europosłanka wybrana z list Koalicji Europejskiej odniosła się do doniesień prawnika Kamila Syllera. W swojej relacji z pasa przygranicznego informował on, że w „lasach znowu pojawiły się dzieci i kobiety”, żołnierze „napadli dwie osoby z naszej sieci pomocowej”, „zmusili do leżenia na mokrej ziemi”, „pod pozorem realizowania uprawnień” bawili się „w poniżanie ludzi - z polskimi obywatelami włącznie”.

Zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez Janinę Ochojską.

Na wypowiedź Ochojskiej zareagowało MSWiA. 29 grudnia wiceszef resortu, Maciej Wąsik, oznajmił na Twitterze, że podpisał zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez europosłankę. Wcześniej Wójcik mówił w TVP o przygotowaniu takiego zawiadomienia.

Nie pozwolimy na to, żeby porównania, które ona konstruuje w przestrzeni publicznej, były adresowane do straży granicznej – oświadczył.

Słowa założycielki PAH Maciej Wąsik ocenił jako „niedopuszczalne”.

Ona porównywała tę sytuację do sytuacji wojennych, że ostatnie takie historie, które się dzieją na granicy, to ona zna z opowieści o II wojnie światowej (...). To jest nieprawdziwe, nieuprawnione, to są wymysły, to też jest polityka - mówił.

Wiceminister dodał, że „przy okazji jest to granie na nutach Łukaszenki”.

Łukaszenka niezwykle się cieszy i myślę, że powinien wysłać kwiaty pani Janinie Ochojskiej - powiedział.

A wy jak postrzegacie tę sytuację?