Jeżeli ktoś ma jeszcze wątpliwości, czy polskie kino docenia się w Europie i na świecie, wczorajsza gala rozdania European Film Awards 2018 jest najlepszym dowodem na to, że tak. Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego triumfowała w Sewilli, gdzie odbyło się rozdanie Europejskich Nagród Filmowych, aż w pięciu kategoriach. I to w tych najważniejszych! Zimna wojna została najlepszym europejskim filmem roku 2018, Paweł Pawlikowski dostał statuetkę za reżyserię i scenariusz, który napisał wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim oraz przy współpracy z Piotrem Borkowskim, Jarosława Kamińskiego nagrodzono za najlepszy montaż, a Joannę Kulig, wcielającą się w główną bohaterkę Zulę, otrzymała statuetkę dla najlepszej aktorki 31. Europejskich Nagród Filmowych.

Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego zdobyła 5 Europejskich Nagród Filmowych w najważniejszych kategoriach 

Na uroczystej gali w Teatro de la Maestranza w hiszpańskiej Sewilli, którą otworzyła Agnieszka Holland, nie mogło oczywiście zabraknąć Pawła Pawlikowskiego, który odebrał również statuetkę w imieniu Joanny Kulig. Aktorka jest obecnie w 7. miesiącu ciąży, w związku z czym nie mogła przylecieć do Hiszpanii z Los Angeles, gdzie aktualnie przebywa. Reżyser odczytał więc na scenie z telefonu(!) krótką wiadomość od Joanny, w której ta nie omieszkała podziękować „swojemu ulubionemu reżyserowi”. Wiemy jednak, że na bieżąco śledziła całą galę w Hollywood w ramach transmisji live w sieci. A to, jak cieszy się z przyznanej nagrody, możemy zobaczyć na jej Instagramie. Jest to bezcenny widok! 

Joanna Kulig promuje „Zimną wojnę” w Hollywood. Selfie z tym aktorem bardzo jej zazdrościmy! >>>

Przy tej okazji warto przypomnieć, że Paweł Pawlikowski triumfował już na gali rozdania europejskich Oscarów, bo tak właśnie nazywa się Europejskie Nagrody Filmowe, cztery lata temu w Rydze. Wówczas polskiego reżysera także nagrodzono pięciokrotnie, w tym najważniejszej kategorii, czyli najlepszy film, za Idę. Ta, jak doskonale pamiętamy, w 2015 roku zdobyła najważniejsze filmowe wyróżnienie w postaci Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Szanse, że scenariusz powtórzy się 24 lutego 2019 roku, są spore. Zimna wojna jest bowiem oficjalnym polskim kandydatem do Oscara. Czy Amerykańska Akademia wytypuje ją do ostatecznego wyścigu po statuetki, dowiemy się 22 stycznia. I trzymamy kciuki, żeby na jednej nominacji się nie skończyło! 

Nie tylko Zimna wojna! Europejskimi Nagrodami Filmowymi 2018 nagrodzono jeszcze inny polski film

Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego to nie jedyny polski film, jaki nagrodzono podczas gali European Film Awards 2018. Statuetkę dla najlepszego europejskiego filmu animowanego przyznano obrazowi Jeszcze dzień życia w reżyserii Raúla de la Fuente oraz Damiana Nenowa, opartego na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego. To historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego polskiego reportera do Angoli. Producentami Jeszcze dzień życia są także Polacy, m.in. Katarzyna Jarzyna, Piotr Sikora czy Jarosław Sawko, a w obsadzie znaleźli się choćby Mirosław Haniszewski roli Ryszarda Kapuścińskiego, Olga Bołądź, Tomasz Ziętek, Rafał Fudalej czy Jakub Kamieński. Kto wie, może Jeszcze dzień z życia również może zostać doceniony przez Amerykańską Akademię. Pamiętajmy, że w tegorocznej oscarowej rozgrywce w kategorii Najlepszy film animowany udział brał Twój Vincent, polsko-brytyjska koprodukcja w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, ale ostatecznie niestety przegrał z animacją Coco