Zmiana czasu wiąże się z wieloma problemami (komplikuje ona między innymi ruch kolejowy oraz lotniczy, a także sprawia wiele kłopotów w sektorze finansowym), przez co ma ona więcej przeciwników, niżeli zwolenników. W przeprowadzonej rok temu ankiecie, mieszkańcy Unii Europejskiej znaczną większością głosów opowiedzieli się za likwidacją zmiany czasu. Aktualnie tym tematem zajmuje się Komisja Europejska. Czy w marcu 2019 roku po raz ostatni przestawimy nasze zegarki? Do niedawna byliśmy tego pewni (bowiem od kilku sezonów każda zmiana czasu nazywana jest tą „ostatnią”). Okazuje się jednak, że państwa, które zdecydowały się na pozostanie w czasie letnim (w tym Polska) prawdopodobnie na ostatnią zmianę czasu będą musiały poczekać do marca 2021 roku!

Kiedy nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni?

Na pewno część z was zadaje sobie pytanie, w jaki dzień i o której godzinie należy przestawić zegarki. W przypadku zmiany czasu z zimowego na letni, godzinę zawsze zmieniamy w ostatnią niedzielę marca. W tym roku nastąpi ona wyjątkowo późno, bo w ostatni dzień miesiąca (31.03.2019), w samym środku nocy – konkretnie między drugą a trzecią nad ranem.

Zmiana czasu z zimowego na letni - w którą stronę przesuwamy wskazówki zegara?

Żyjąc w dobie smartfonów, które automatycznie ustawiają i zmieniają godzinę, a także zegarków cyfrowych, często zdarza nam się zapomnieć o tak banalnej rzeczy, jak strona, w którą należy przestawić wskazówki na zegarku tradycyjnym – tarczowym. Też macie z tym problem? W związku z tym, rozwiewamy wszelkie wątpliwości! Jeżeli zmieniamy czas z zimowego na letni, to (niestety) śpimy godzinę krócej. Oznacza to, że wskazówki zegara musimy przesunąć do przodu, czyli w prawo (dokładnie o jedną godzinę).

Chodzisz spać bardzo późno i masz problemy ze wstawaniem? Badania pokazują, że to cecha ludzi inteligentnych! >>>

Dlaczego wprowadzono zmianę czasu? Czy wciąż jest nam potrzebna?

Polska jest jednym z około siedemdziesięciu państw na świecie, w których obowiązuje zmiana czasu. W naszym kraju wprowadzono ją na krótko już w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Wróciła po wojnie ze względów finansowych – miała doprowadzić do oszczędności energii. W dzisiejszych czasach nie ma ona już takiego znaczenia. I to właśnie dlatego trwają prace nad likwidacją zmiany czasu.

Produktywność - jak ją poprawić w pracy i w życiu codziennym? Mamy dla Ciebie 6 rad, dzięki którym będziesz lepiej zorganizowana >>>