Technologiczna kolaboracja

Lubimy spotkania mody z nowymi technologiami. Ostatnia taka kolaboracja to współpraca Play i LG z ZUO CORP+. Specjalnie na premierę smartfona LG GFlex 2 powstał ultranowowczesny projekt z ręcznie tkanej w Szwajcarii tkaniny, dodatkowo zaprezentowany wewnątrz instalacji artystycznej. Sukienka "Mirror dress", zainspirowana charakterystyczną krzywizną LGFlex2, powstała z metalicznej organzy o efekcie lustra weneckiego! Z jednej strony zupełnie przezroczysta, a drugiej odbijająca światło. W otoczeniu luster ustawionych na planie sześciokąta wyglądała conajmniej nierzeczywiście. I te doszyte kryształy zmieniające kolor w zależności od kąta padania światła! Robi wrażenie. Nic dziwnego, że premiera projektu przyciągnęła tłumy gwiazd związanych z modą. W warszawskim design shopie "Pies czy Suka" pojawili się Ewa Wojciechowska, Ania Męczyńska, Anna Puślecka, Katarzyna Warnke, Tomek Jacyków, Joanna Klimas i wiele, wiele innych.

ZUO CORP+ dla Ciebie

Oprócz koncepcyjnego projektu sukni powstało też coś specjalnie dla ciebie. Przy zakupie nowego LG GFlex 2 dostaniesz w prezencie dizejnerskie etui w jednej z dwóch wersji. Do wyboru holograficzne, z fakturą inspirowaną pancerzem azjatyckiego żuka. Opalizujący efekt to wynik pokrycia skóry samoregenerującym polimerem odpornym na zarysowania i przetarcia. Idealnie sprawdzi się w przepastnej otchłani twojej torebki. :) Druga wersja to klasyczny czarny futerał z włoskiej skóry najlepszej jakości. Oba łączy prosta funkcjonalna forma, która dopełni codzienne stylizacje.

 

Markę ZuoCorp+ tworzą Łukasz Laskowski i Bartek Michalec. O sobie mówią, że nigdy nie wychodzą z pracy, bo po prostu kochają modę. Jak współpracowało się im z LG i Play? To nie mogło się nie udać. Z markami Play i LG łączy innowacyjność i wizjonerstwo. Przy tworzeniu koncepcyjnego projektu rozumieli się bez słów. "Mieliśmy całkowitą swobodę jeśli chodzi o realizację projektu - zarówno koncepcje etui, projektu sukienki koncepcyjnej, jak i doboru narzędzi, materiałów, sposobu ekspozycji. Marki Play i LG uznały, że doskonale rozumiemy grupę docelową telefonu i jesteśmy w stanie zaproponować jej coś atrakcyjnego" mówią Łukasz i Bartek.

Zapytaliśmy ich o pracę nad projektem "Mirror Dress" i o wpływ technologii na ich codzienną pracę.

Glamour: Co oprócz krzywizny LG było inspiracją do powstania projektu?


ZUO CORP: Chcieliśmy stworzyć suknię, w której kobieta poczuje się wyjątkowo po włożeniu. Zainspirowała nas jedna z klientek, która jest bardzo zamożna, przychodzi do nas po najbardziej ekscentryczne wzory. Bardzo lubi bawić się modą, wydawać pieniądze. Wszędzie jeździ samochodem z kierowcą, a w małej torebeczce ma tylko karty kredytowe i telefon. Przykłada dużą wagę do luksusu, ale nim nie epatuje. Bardzo ważna jest dla niej wysoka jakość i poczucie posiadania czegoś wyjątkowego, wyprzedzającego trendy, czego nie ma jeszcze nikt inny. Lubi zwracać na siebie uwagę, ale w dyskretny sposób.


Skąd pochodzi tkanina której użyliście? Czy powstała na zamówienie? Ile mniej więcej kosztuje?


Materiał pochodzi z jednej z europejskich manufaktur, z bardzo dużymi tradycjami. Z tkanin tam produkowanych korzystają światowi projektanci, głównie Ci prezentujący kolekcje Haute Couture, ale i zamożne żony szejków arabskich. Ceny wahają się tam od kilkuset do kilku tysięcy Euro za metr. Ta wyprodukowana została specjalnie dla nas na zamówienie. Ma wplecioną metaliczną nić, dzięki czemu zachowuje się jak lustro weneckie – z jednej strony jest przezroczysta, a z drugiej lekko metaliczna.


Jak technologia inspiruje was w pracy na co dzień?


Zawsze kładliśmy ogromny nacisk aby nasze ubrania były perfekcyjnie wykonane. To co jest charakterystyczne dla ZUO CORP., ale i dla ZUO CORP+, to świetna konstrukcja, wygoda i nowoczesne wykończenie. Myśląc o projektowaniu ubrania trzeba myśleć o technologii wykonania.
Od niedawna wszystko szyjemy w naszym atelier, gdzie mamy własną szwalnię, z bogatym parkiem maszynowym. Razem z zespołem godzinami potrafimy testować nowe rodzaje szwów, tkanin i wykończeń. Czasami wychodzi z tego coś ciekawego i nowego. W taki sposób zaczęliśmy używać neoprenu, którego na polskim rynku użyliśmy jako pierwsi, do produkcji płaszczy i sukienek.


Jaką rolę technologia spełnia w projektowaniu w ogóle, dlaczego jest taka ważna?


Projektowanie to proces technologiczny. Bez wiedzy na temat technologii produkcji odzieży, czy konstrukcji nie da się niczego zrobić. To właśnie odróżnia dobrze skrojony garnitur od tego, który wygląda źle i w którym wygląda się źle. Tak jest w każdej dziedzinie związanej z ludzkim życiem. Kluczem do sukcesu jest bycie dobrym rzemieślnikiem i wizjonerem, tak aby to co sobie wymyślimy można było wprowadzić w życie i spełniało nasze wyobrażenia. Technologia to podstawa tworzenia.


Czy waszym zdaniem nowe technologie są kluczem do rozwoju mody. Jeśli tak to dlaczego?


Tak jest odkąd ludzie chcą się ubierać. To postęp technologiczny sprawił, że wynaleziono nowe rodzaje tkanin, syntetyki czy żakard. Ubrania zaczęto szyć na maszynach, a nie ręcznie.  Nowe technologie to absolutna podstawa. Zwłaszcza współcześnie, gdzie praktycznie wszystko zostało już opowiedziane w kwestii fasonu i konstrukcji, dlatego projektant może zaskoczyć głównie innowacyjnym wykorzystaniem  nowoczesnych tkanin. W przyszłości chcielibyśmy postawić na druk 3D, ale nie tak jak Iris Van Herpen, tylko nadać mu nowego popularnego znaczenia w kontekście ubrania na co dzień.  

Co myślicie o tendencji do czerpania z przeszłości w projektowaniu mody?


Bardzo podoba nam się to w kontekście takich Domów mody jak Balenciaga, Dior czy Schiaparelli, które mają bardzo wyraźny styl projektowania. To pozwala na zachowanie ducha marki na długie lata. Archiwizowanie mody, to stosunkowo nowy temat w polskiej modzie. My zachowujemy wszystko, co dotyczy naszej pracy, może ktoś kiedyś uzna to za inspirujące. Przeszłość to klucz do przyszłości.

 

Śledż ich na facebooku i Instagramie.

tekst: Kamila Wagner