Modny bukiet ślubny

Najmodniejszy bukiet na ślub w tym sezonie z pewnością powinien mieć pastelowe barwy. Modne są kwiaty w kolorach: różu, cytryny, łososia, brzoskwini, błękitu, ale także zieleni. Oczywiście z mody nie wychodzą też tradycyjne róże, ale warto by te miały delikatny odcień, który będzie doskonale współgrał z tonacją sukni ślubnej i pozostałych dodatków. Warto, aby bukiet weselny został stworzony z połączenia wielu gatunków kwiatów sezonowych. Mogą to być: hiacynty, lilie, piwonie, tulipany, orchidee lub goździki.

Zapewne wiele przyszłych panien młodych uwielbia klasykę. Nie popełnią one modowego błędu, dokonując wyboru prostej i czystej kompozycji ułożonej z jasnych, białych lub kremowych kwiatów. Gdy bukiet będzie w jednym kolorze, można dopełnić go efektownymi dodatkami: błyszczącymi kamieniami, cekinami lub perełkami.

Bukiet na ślub – inspiracje

Wiele par młodych decyduje się na ceremonie ślubne na łonie natury, w starych stodołach lub klimatycznych karczmach. W tym przypadku warto zastanowić się nad wyborem bukietu ślubnego z polnych lub przydomowych kwiatów. Nastała era ślubów w stylu boho i rustykalnym, więc panny młode zamieniły welony na wianki, a tradycyjne bukiety na wiązanki z piwonii, stokrotek lub polnych kwiatów.

10 rzeczy, które powinna wiedzieć każda panna młoda przed zakupem sukni ślubnej >>>

Efemeryczny i delikatny bukiet powinien charakteryzować się brakiem symetrii i nietuzinkowym zapachem. W tym przypadku doskonałym wyborem będą dzikie kwiaty o delikatnej naturze zbierane o poranku przed weselem. Dobrym wyborem będą: rumianki, chabry, maki, margaretki, bez, wrotycze, nawłocie, goździki, pachnący groszek i gerbery. Do wiązanki warto dodać trawy oraz młode zboża. Bardzo dobrze oddadzą ten klimat także: malwy, naparstnice oraz piwonie.

Ten sezon to także moda na wesela w stylu góralskim. Doskonałym pomysłem w tym wypadku będzie postawienie na mocne akcenty kolorystyczne. Dobrze sprawdzą się kwiaty w kolorze ciemnego wina w połączeniu z liśćmi paproci lub gałązkami młodych drzew.

Bukiety ślubne i ceny, czyli ile wydać na kwiaty w tym szczególnym dniu?

Ceny bukietów ślubnych wahają się w przedziale od 150 do nawet 800 złotych. Na cenę tą składa się:

Zobacz także:

  • indywidualna konsultacja z panną młoda i przygotowanie projektu wiązanki,
  • przygotowanie oferty,
  • czas przeznaczony na sprowadzenie odpowiednich kwiatów oraz dodatków,
  • cena kwiatów oraz akcesoriów niezbędnych dla wykonania oraz ozdobienia bukietu.

Oczywiście im bukiet będzie większy i bardziej strojny, tym cena będzie wyższa.

Bukieciki ślubne – inspiracje

Drobne panny młode powinny postawić na niewielki bukiet ślubny, który nie obciąży dodatkowo ich sylwetki. Dokładnie taki sam wybór proponuje się w przypadku bardzo delikatnych, zwiewnych lub przylegających sukien ślubnych. Ślubna wiązanka ma być dopełnieniem dla kreacji, dobrze więc aby jej nie przyćmiła i nie zakryła. Małe bukiety ślubne najczęściej wykonuje się z kwiatów o drobnych główkach, które ściśle się ze sobą związuje za pomocą wstążki atłasowej. Najczęściej swoim stylem nawiązują do wiosennej lub letniej polany. Bukiety takie układa się w formę półkuli lub grzybka.

Tegoroczne targi ślubne obfitowały w bukiety w stylu bereł. Wykonane są one z odmian kwiatów o bardzo długich łodygach, które zazwyczaj łączy się z sukulentami, przykładowo: eszewerią, gruboszem lub alosem.

Atrakcje na wesele – jakie niespodzianki przygotować dla gości weselnych i dzieci? Najlepsze pomysły na atrakcje weselne >>>

Mały bukiet ślubny – inspiracje

Wśród romantycznych panien młodych, które za temat przewodni wesela wybrały styl vintage, boho, chic lub rustykalny bardzo popularny jest bukiet ślubny w stylu naręcza. Składa się on z długich kwiatów i liści, które są luźno ze sobą spięte, a panna młoda trzyma je tak, jakby leżały jej na ramieniu.

Na ślubnych wybiegach cały czas królują bukiety w stylu nosegay. Są one wykonane z jednego rodzaju kwiatów, których łodygi są ściśle związane za pomocą jedwabnej wstążki w kolorze kreacji panny młodej lub wybranych kwiatów. A wybór jest całkiem spory. Najbardziej popularne w tym wypadku są: róże, lilie i kalie, ale zapewne znajdzie się też wiele innych odmian, które będą doskonale nadawały się dla dodania smaku i elegancji uroczystości.

Jak zrobić bukiet ślubny?

Kwestię wykonania bukietu ślubnego warto oddać w ręce specjalisty, który odpowiednio dobierze rodzaj kwiatów oraz będzie posiadał doświadczenie, które pozwoli mu na stworzenie perfekcyjnej wiązanki. Jeśli jednak stawiamy na maksymalne obniżenie kosztów związanych z organizacją wesela lub po prostu naszą ambicją jest własnoręczne wykonanie wiązanki, najważniejszy jest odpowiedni dobór kwiatów. Powinny one pasować do kreacji i oddawać charakter panny młodej oraz nawiązywać do motywu przewodniego uroczystości. Kwiaty warto zakupić na giełdzie kwiatowej, gdyż tam będą najświeższe. Dobrze również zapoznać się ze specyfiką konkretnych kwiatów, aby te miały szansę wytrzymać kilka godzin bez wody w dobrej kondycji. Samych technik wykonywania ślubnych wiązanek jest naprawdę dużo, ale też w Internecie można znaleźć wiele instruktaży, które pomogą nam przygotować naprawdę ładną wiązankę.

Co po weselu zrobić z bukietem ślubnym?

Staropolska tradycja nakazuje w trakcie wesela rzucić ślubnym bukietem za plecy i dać go złapać jednej z panien, które są gośćmi uroczystości. Bukiet ma jej przynieść szczęście w poszukiwaniu kandydata na męża. Jeśli jednak chcemy zachować bukiet ślubny dla siebie, to najlepszym rozwiązaniem będzie jego zasuszenie lub oddanie do liofilizacji. To zabieg chemiczny, który pozwoli na zabezpieczenie wiązanki na wiele lat i bezpieczne przechowywanie go w niezmienionej formie w szklanej gablotce.

Jak zasuszyć bukiet ślubny?

Gdy zdecydujemy się na zasuszenie naszej wiązanki ślubnej, to można to zrobić na dwa sposoby:

  • rośliny o sztywnych pędach, które się nie wyginają, nadają się do suszenia w pozycji pionowej, na przykład w wysokich wazonach bez wody;
  • rośliny, których nie sposób suszyć w pozycji pionowej, warto wsadzić pomiędzy dwie kartki papieru i do grubej książki; w ten sposób nadamy im drugie życie i będziemy mogły wykorzystać do techniki scrapbookingu lub decoupageu.