Jak poprawnie zrobić demakijaż i po jakie produkty sięgnąć?

Demakijaż to najważniejszy krok nie tylko w pielęgnacji twarzy, ale i okolic – delikatnej skóry szyi i dekoltu, dlatego nie można pomijać go w codziennej rutynie. Wręcz przeciwnie do demakijażu – zarówno rano jak i wieczorem – należy podchodzić ze szczególną dokładnością i starannością. Dlaczego jest taki ważny i – co najważniejsze – w jaki sposób robić go prawidłowo? Przychodzimy z pomocą i wyjaśniamy, jak zrobić demakijaż krok po kroku. A także po jakie produkty do demakijażu sięgnąć. 

Demakijaż twarzy – co się dzieje, gdy z niego rezygnujesz?

Większość gwiazd, które słyną ze swej świeżej i promiennej cery,  na pytanie, co robią, by wyglądać tak dobrze, odpowiadają, że zawsze zmywają makijaż. Warto wziąć z nich przykład. Nieważne, czy wracacie do domu po pracy o 18.00 czy po imprezie o 3 nad ranem – choćbyście były najbardziej zmęczone, nie powinnyście rezygnować z demakijażu i kłaść się spać z resztkami pudru czy tuszu na twarzy – i to z kilku powodów. Po pierwsze sztuczne substancje, zawarte w kolorowych kosmetykach, pomyślane są tak, by na skórę oddziaływać przez kilka godzin, a nie kilkanaście. Niektóre z nich po długim czasie mogą wchodzić w szkodliwe reakcje ze skórą, powodując wypryski albo alergie. Kolorowe kosmetyki zapychają cerę, nie pozwalając jej w nocy oddychać, a co za tym idzie – prawidłowo się zregenerować.

 

Demakijaż krok po kroku

Nie ma jednego prawidłowego sposobu na demakijaż, ponieważ każda cera jest inna. Należy więc znaleźć dla siebie ten, który pasuje najlepiej dla naszej skóry. Dotyczy to nie tylko techniki zmywania makijażu, ale również produktów. Zacznijmy jednak od tego, jak wykonywać demakijaż. Przede wszystkim: delikatnie. Nakładając żel, olejek czy płyn micelarny, nie trzyjcie twarzy. Dedykowane usuwaniu makijażu kosmetyki rozpuszczą go, wystarczy chwila cierpliwości. Aby nie podrażnić twarzy, zredukujcie korzystanie z wacików do minimum, a produkty nakładajcie za pomocą dłoni. Zwróćcie również uwagę na to, aby obficie spłukać twarz wodą – najlepiej kilka razy, aby mieć pewność, że na skórze nie zostały resztki kosmetyków.

Skuteczny demakijaż należy zakończyć nałożeniem na twarz, szyję i dekolt toniku, ponieważ myjąc skórę pozbywamy się nie tylko niechcianych składników, ale także tych „dobrych”, zmieniając odczyn skóry z kwaśnego na zasadowy. Aby przywrócić skórze odpowiedni poziom pH i przygotować ją do dalszych etapów pielęgnacji.

Mój ulubiony sposób na demakijaż, który dla mojej skóry – suchej, wrażliwej, naczynkowej i niestety alergicznej – jest idealny, składa się z trzech etapów, a odkryłam go dzięki koreańskiej pielęgnacji. Od kiedy przeczytałam książkę Sekrety urody Koreanek, testowałam róże urodowe triki w niej polecane, ale to sposób na demakijaż na stałe dołączył do mojej pielęgnacyjnej rutyny. Zaczynam od suchego olejku, który nakładam i rozcieram w dłoniach, a następnie okrągłymi ruchami masuję twarz (zmywam nim także oczy). Potem zwilżam skórę wodą i resztki makijażu usuwam żelem na bazie wody. Zazwyczaj potrzebuję użyć jeszcze płynu micelarnego, ale tylko do oczu, aby dokładnie zmyć tusz z rzęs.

Produkty do demakijażu – jakich najlepiej używać?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: takich, które są odpowiednie dla twojej cery. Warto testować różne rozwiązania – zmywać makijaż płynem, pianką, żelem i olejkiem i sprawdzić, na jakie produkty skóra zareaguje najlepiej. Poniżej przedstawiamy Wam te, które według nas są najlepsze. Nie podrażniają cery i skutecznie usuwają makijaż. Polecamy je z czystym sumieniem!

Zobacz także:

1. Płyn do demakijażu Bioderma Sensibio H20

Płyn micelarny do oczyszczania twarzy i demakijażu Sensibio H20 marki Bioderma to już klasyk – który potrafi poradzić sobie nawet z najbardziej opornym makijażem, nie naruszając przy tym naturalnej bariery ochronnej skóry (to zasługa obecnych w nim miceli imitujących lipidy obecne w skórze). Świetnie oczyszcza nawet najbardziej wrażliwą i reaktywną skórę, kojąc ją i zapobiegając procesom zapalnym. Nie trzeba spłukiwać go wodą. Najbezpieczniejszy z bezpiecznych dla skóry.

2. Tonik do twarzy Tołpa Dermo Face Physio Mikrobiom

To absolutny bestseller. Jednak nie bez przyczyny. Tonik z oferty Tołpa cudownie nawilża skórę i przywraca jej odpowiednie pH. Do tego łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację. Dlatego jest polecany m.in. osobom z cerą wrażliwą. Nie byłybyśmy sobą, gdybyśmy nie wspomniały, że hitowy kosmetyk z portfolio Tołpa jest dostępny w całkiem korzystnej cenie. Kupisz go za mniej niż 30 zł.

3. Płyn micelarny Avène Eau Thermale

Kolejny płyn micelarny, którego nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu, to Avène Eau Thermale. Sprawdzi się u posiadaczek każdego rodzaju cery, nawet wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Skutecznie usuwa makijaż i oczyszcza skórę, a jednocześnie jest bardzo delikatny. Co więcej, ma właściwości kojące, a to ze względu na wodę termalną Avène w składzie. 

4. Oczyszczająca pianka do mycia twarzy BodyBoom

Kolejny sprzymierzeniec skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień – oczyszczająca pianka do mycia twarzy polskiej marki BodyBoom to produkt wegański i naturalny. Znajdziecie w nim m.in. ekstrakt z kiwi, który nawilża i odżywia skórę, chroniąc ją jednocześnie przed działaniem wolnych rodników, ekstrakt z melona – bogaty w witaminy A i C, który nie tylko odżywia, ale i rozświetla cerę oraz ekstrakt z limonki, który działa jak detoks, łagodzi podrażnienia i pomaga uporać się z przebarwieniami. Brzmi jak ideał? Bo jest!

5. Dwufazowy płyn do demakijażu oczu Nivea

Ten produkt także zasługuje na miano hitu kosmetycznego. Dwufazowy płyn do demakijażu oczu od Nivea bez problemu poradzi sobie nawet z mocnym, wodoodpornym makijażem. Jednocześnie jest delikatny i posiada właściwości pielęgnujące – chroni cienką skórę wokół oczu oraz rzęsy, a to m.in. dzięki ekstraktowi z bławatka.