Mięsa nie przestałam jeść z dnia na dzień. Był to raczej proces, w którym krok po kroku, bardzo naturalnie zmierzałam do tego momentu. Zaczęło się od niekupowania wędlin. Następnie przeszłam do niekupowania mięsa do domu w ogóle. Jeżeli jadłam kurczaka czy wołowinę, to tylko w czasie służbowych kolacji, wyjścia z chłopakiem do restauracji czy zagranicznych podróży. Ale i tak najczęściej wybierałam ryby. I z nich jeszcze nie zrezygnowałam, choć jestem na dobrej drodze. Podobnie z jajkami i mlekiem, które ograniczyłam i tam gdzie nie muszę, po prostu ich nie używam.

Decyzję o przejściu na wegetarianizm podjęłam po wielu latach wmawiania sobie, że to nie dla mnie, że mój organizm potrzebuje mięsa, a poza tym – nie dam rady żyć wyłącznie na sałatkach. Jednak świadomość cierpienia zwierząt, ilości gazów cieplarnianych, które wytwarza przemysł mięsny i marnotrawstwa spowodowanego nadprodukcją mięsa, skłoniła mnie do ostawienia go raz na zawsze. A w odnalezieniu się w nowym życiu pomogła mi fachowa literatura, blogi, znajomi i książki kucharskie kupowane masowo. Bardzo długo szukałam swojego pomysłu na kuchnię wegetariańską bądź wegańską w moim domu. Przejrzałam więc tysiące stron, kolorowych przepisów, wypróbowałam wiele z nich i dziś już mam swoje ulubione. Oto 9 książek dla wegan i wegetarian, które polecam z czystym sumieniem. Pomogą Wam w stawianiu pierwszych kroków w kuchni roślinnej, podpowiedzą, jak mądrze jeść i umiejętnie gotować bez mięsa, a także – jak pokochać jedzenie roślin pod każdą postacią.


„Nowa Jadłonomia”, Marta Dymek

Kultowa pozycja, obowiązkowy przystanek na drodze do bycia wege. Marta Dymek rozpropagowała najpierw blogiem, później książkami kuchnię roślinną w naszym kraju. W Nowej Jadłonomii zabiera nas w podróż dookoła świata w poszukiwaniu przepisów na dania bez mięsa. Odwiedza Wietnam i Tajlandię, ale także Maroko i Stany Zjednoczone. I zaraża nie tylko nowymi kierunkami na mapie, ale też smakami z odległych miejsc.


„Naturalnie i zdrowo”, Sarah Britton

To moja ulubiona książka poświęcona kuchni roślinnej. Ze zwykłej papryki czy kalafiora Sarah Britton, uznana dietetyczna holistyczna, pomaga wyczarować nam danie złożone z wielu smaków, cieszące oko i wcale nie tak czasochłonne. To zbiór przepisów dla początkujących, którzy szukają czegoś innego niż kaszy z warzywami. I co najważniejsze, dla wszystkich tych, którzy chcą gotować pyszne obiady z łatwo dostępnych składników. Ta książka jest dla nich.


„Kuchnia wegańska. Przewodnik po produktach zastępczych”, Celine Steen

Zgodnie z tytułem, to podzielone na rozdziały kompendium wiedzy, czym zastąpić nabiał, mięso czy nawet gluten. Proste i krótkie przepisy, pomocne informacje dotyczące żywienia wegan. Idealna baza podstawowej wiedzy dla stawiających swoje pierwsze kroki w kuchni bez produktów pochodzenia zwierzęcego.


„Wegańskie słodycze”, Karolina Gawrońska

Kto powiedział, że będąc na diecie wegańskiej należy zrezygnować ze słodyczy? Że bez masła, mleka i jajek nie smakują już tak dobrze? Autorka kanału Savory or Sweet obala mity na temat słodkości i pokazuje, że nie bez powodu nazywana jest Królową Wegańskich Słodyczy. Masa szybkich, prostych i zdecydowanie zdrowszych łakoci nie tylko dla wegan.


„Zielnik – jedzenie i domowe kuracje z łona natury”, Lisa Sundgren

O ziołach nie wiem nic. A przynajmniej nie wiedziałam, zanim nie trafiła w moje ręce ta książka. Doświadczona zielarka Lisa Sundgren na jej łamach tłumaczy, w jaki sposób warto czerpać z natury. Dosłownie! Przedstawia niemal sto gatunków dziko rosnących roślin jadalnych, z których można stworzyć wysmakowane dania i leki domowej receptury. Coś dla zajawkowiczów i osób chcących uciec od zgiełku miasta.


„Łowcy smaków. Cztery pory roku”, Ina Rybarczyk

Kolejna książka autorki bloga True Taste Hunters. Tym razem poświęcona potrawom przygotowanym z sezonowych owoców i warzyw. To 120 przepisów na roślinne dania bez glutenu i rafinowanego cukru. Plus za przydatne informacje dotyczące gotowania, które każdemu ułatwią czas spędzony w kuchni.


„ErVegan. Kuchnia roślinna dla każdego”, Eryk Wałkowicz

To autor jednego z naszych ulubionych blogów o kuchni roślinnej erVegan.com oraz innej książki godnej polecenia, „Roślinny Lunchbox”. Eryk Wałkowicz pokazuje, że często w prostocie tkwi siła i z nieprzekombinowanych składników można szybko zrobić pyszne dania. Co więcej, uczy także, że urozmaicone posiłki to podstawa diety roślinnej.


„Love vegan. Gotowy jadłospis na 21 dni”, Violetta Domaradzka, Robert Zakrzewski, Hanna Stolińska-Fiedorowicz

To książka dla osób niemających czasu, przede wszystkim na długie zakupy i kombinowanie, co można ugotować z rzeczy, które zostały nam w lodówce. To ułożony jadłospis na 21 dni. Każdy posiłek został szczegółowo rozpisany, a całość zawiera przydatne listy zakupów. Nie ma więc szans, że o czymś zapomnicie, albo czegoś kupicie za mało lub za dużo.


„Pyszności z roślin. Proste wypieki, desery, śniadania bez jajek i nabiału”, Paweł Ochman

Aż 100 przepisów na wegańskie słodkości! Paweł Ochman udowadnia, że kuchnia mam i babć obejdzie się bez produktów odzwierzęcych. W środku sporo przydatnych informacji, jak zastąpić nabiał i odpowiedzi na pytanie, co zrobić, by było szybko, zdrowo i pysznie?

Zobacz także: Jak być eko? 8 prostych rzeczy, które wprowadziłam w życie, by mniej szkodzić środowisku