Suknia ślubna księżniczka – do jakiej figury pasuje?

Suknia ślubna księżniczka (ang. princessa), charakteryzuje się obcisłą, dopasowaną górą, często gorsetową, i rozkloszowanym dołem, sięgającym samej ziemi, odciętym od gorsetu zaraz poniżej talii. Jest to jeden z najczęściej wybieranych krojów ślubnych kreacji. Wyróżniamy trzy główne rodzaje princessy:

  • do ziemi, czyli prosta suknia ślubna o kroju księżniczki
  • asymetryczna, która z jednej strony jest dłuższa niż z drugiej
  • z trenem, który ciągnie się po ziemni za panną młodą

Princessa to bardzo uniwersalnym fason sukni ślubnej, który będzie pasował do praktycznie każdego typu sylwetki. Rozkloszowany dół podkreśli talię, a przylegająca góra ładnie wyeksponuje biust i ramiona panny młodej.

Suknia księżniczka może posiadać zabudowany gorset i rękawy, dzięki czemu będzie też dobrym wyborem dla pań, które w swoim wielkim dniu chcą zakryć te części ciała. Jedno jest pewne: jej efektowny fason sprawi, że przyszła panna młoda poczuje się istnie królewsko!

Suknia ślubna princessa – z gorsetem czy bez?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, princessa to suknia składająca się z gorsetowej, przylegającej do ciała góry, i obszernej, rozszerzającej się ku dołowi spódnicy. Istnieje jednak wiele rodzajów gorsetów, a to, jaki powinien zostać wybrany do kreacji o kroju księżniczki, zależy przede wszystkim od preferencji panny młodej. Kształt góry sukni można dobrać też pod rodzaj sylwetki, tak, aby jak najlepiej podkreślić jej naturalne piękno czy też to, na czym jej szczególnie zależy.

Najczęściej wybierane fasony gorsetów do princessy to:

  • prosty, który najlepiej podkreśli sylwetkę z wąskimi ramionami i mniejszymi piersiami,
  • łódka, który świetnie podkreśli szyję,
  • serce, który będzie bardzo dobrze leżał na sylwetce z większymi piersiami,
  • kwadratowy, który idealnie sprawdzi się przy większym biuście i mniejszych ramionach,
  • litera V, który podkreśli większe piersi i optycznie wydłuży szyję,
  • hiszpański, idealny dla pań o szczupłej sylwetce,
  • zabudowany, świetnie sprawdzi się dla pań, które nie chcą eksponować ramion i piersi,
  • wiązany na szyi, ładnie wydłuży szyję, sprawdzi się u pań o większych piersiach.

Asymetryczna suknia ślubna princessa zamiast klasycznego gorsetu może posiadać geometryczną górę, z jednym odkrytym ramieniem i jednym rękawem, albo zakrytymi ramionami i głębokim wycięciem na plecach. Taki fason będzie świetnym wyborem dla pań, które podczas wesela chcą wyglądać oryginalnie i nietuzinkowo.

Suknia ślubna princessa – na jaki materiał warto postawić?

Najbardziej charakterystycznym elementem sukni o kroju księżniczki jest obszerna, zwiewna spódnica, wspomagana dużą ilością halek. Dół princessy najczęściej szyty jest z lekkich materiałów, takich jak tiul, szyfon lub organtyna, ale na rynku da się znaleźć też kreacje stworzone z bardziej mięsistych tkanin. Aby uzyskać pełen objętości efekt, stosuje się dużą ilość warstw materiałów, albo szyje się spódnicę na kole.

Zobacz także:

Gorset princessy może być uszyty praktycznie z każdego materiału, który będzie pasował do spódnicy. Hitem nadchodzącego sezonu ślubnego są wszelkiego rodzaju koronki. Suknia księżniczka z koronkową górą nada stylizacji dziewczęcej otoczki. Tego rodzaju kreacja będzie wyglądała dobrze z głębokim dekoltem, dłuższymi rękawami i ozdobami w postaci drobnych perełek.

Princessy są zazwyczaj szyte z jasnych materiałów w różnych odcieniach bieli i ecru, jednak przyszłe panny młode coraz częściej decydują się na kreacje w barwach takich jak czerwień, butelkowa zieleń czy granat. Kolorowe suknie ślubne wracają do łask, a krój księżniczki polubi się z praktycznie każą barwą.

Suknia ślubna princessa – jakie buty dobrać?

Wybór odpowiednich butów do sukni ślubnej księżniczki nie powinien być trudnym zadaniem. Najczęściej kreacja jest na tyle długa, że zakrywa stopy panny młodej, a jej obuwie jest widoczne tylko przy delikatnym unoszeniu się dołu sukni, na przykład podczas tańca. Jeśli panna młoda chce optycznie dodać sobie kilka centymetrów wzrostu, może wybrać buty na platformie lub wysokim obcasie. Jednak jeśli przyszła żona woli postawić na wygodę i komfort, spokojnie może założyć niższe lub kompletnie płaskie buty: i tak najprawdopodobniej nie będą widoczne na większości ślubnych fotografii. 

Suknia ślubna princessa z trenem

Tren sprawdzi się najlepiej jako dodatek do princessy z lekko poszerzonym, ale nie bardzo rozkloszowanym dołem. Wybranie takiego zestawu pozwoli optycznie wyszczuplić i wydłużyć sylwetkę panny młodej. Tren przymocowany do bardzo obszernej sukni (na przykład uszytej na kole), może nazbyt obciążyć stylizację i odciągnąć uwagę od naturalnej urody panny młodej.

Wyróżniamy kilka rodzajów trenów, a najpopularniejsze z nich to:

  • sweep tren, czyli delikatne przedłużenie tyłu sukni, do 1 m długości
  • tren katedralny, czyli długi, rozłożysty tren, który ciągnie się za panna młodą,
  • tren doczepiany, który panna młoda może założyć lub doczepić do sukienki w dowolnym momencie ceremonii,
  • tren watteau, który doczepiany jest do ramion sukni, a nie do jej spódnicy.

Suknia ślubna księżniczka - jakie dodatki?

Kiedy panna młoda znajdzie już wymarzoną kreację, będzie musiała zastanowić się nad doborem ślubnych akcesoriów, które dopełnią jej stylizację. Jakie dodatki będą pasować najlepiej do sukni ślubnej o kroju księżniczki?

1. Diadem

Iście królewska ozdoba, która idealnie wpasuje się w bajkową estetykę wydarzenia. Biżuteryjny, zdobiony diadem jest świetnym dodatkiem na ceremonię w stylu glamour. Bardzo dobrze dopełni stylizację z princessą, może zostać połączony z krótszym welonem, ozdobną kolią czy koronkowymi rękawiczkami.

2. Rękawiczki

Rękawiczki to bardzo elegancki i wytworny dodatek do sukni ślubnej, który świetnie sprawdzi się na praktycznie każdą estetykę wydarzenia, od royal po boho. Długie, satynowe rękawice w stylu Old Hollywood dodadzą pannie młodej seksownej i tajemniczej otoczki, będą pasować do obszernej sukni ślubnej i mocno zdobionych dodatków, takich jak biżuteria z kamieniami czy diadem. Krótkie, koronkowe rękawiczki w estetyce vintage świetnie sprawdzą się do lżejszych i dziewczęcych sukienek, oraz ozdób takich jak krótki welon, wianek we włosach lub perły.

3. Wianek

Wianek z żywych kwiatów jest świetnym pomysłem na dodatek w rustykalnej estetyce, sprawdzi się też bardzo dobrze na ceremonie w stylu glamour, które odbywają się na świeżym powietrzu. Kwiaty we włosach dodadzą pannie młodej dziewczęcej i świeżej otoczki, bardzo polubią się z bajkowym krojem sukienki.

Suknia ślubna princessa – ile kosztuje?

Cena sukni ślubnej zależy od wielu czynników, takich jak prestiż domu mody, materiał, z którego została uszyta, krój oraz lokalizacja sklepu. Najczęściej, aby kupić sukienkę z nowej kolekcji dobrego salonu ślubnego, panna młoda będzie musiała wydać 3000 - 8000 zł. Tańszą opcją będzie na pewno zakup używanej kreacji, jednak trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem, związanym z poprawkami krawieckimi i ewentualnym czyszczeniem sukni.

Suknia ślubna księżniczka może zostać też uszyta na zamówienie w salonie krawieckim. W przypadku dostępności tkanin w atrakcyjnej cenie, ta opcja może kosztować pannę młodą o wiele mniej, niż wybór podobnej kreacji w salonie ślubnym. Panie, które zdecydują się na takie rozwiązanie muszą jednak pamiętać, że do krawca czy krawcowej najlepiej będzie zgłosić się z gotowym projektem sukni, tak, żeby nie doszło do żadnych niedomówień czy rozczarowań przy wprowadzaniu wizji w życie.

Fajną opcją dla mniej sentymentalnych pań będzie wynajęcie wymarzonej princessy z wypożyczalni sukien ślubnych. To bardzo atrakcyjne cenowo rozwiązanie, którego największym minusem jest brak możliwości zachowania sukienki na pamiątkę po ceremonii.

Suknia ślubna princessa – galeria zdjęć

Marzysz o ślubnej kreacji o kroju księżniczki, ale nie możesz zdecydować się na konkretny model? Zerknij do naszej galerii zdjęć: udało nam się wybrać najmodniejsze sukienki, które sprawią, że w swoim wielkim dniu poczujesz się jak w bajce!