Czym jest i skąd pochodzi sól Epsom?

Pod Londynem, w hrabstwie Surrey dokonano odkrycia soli, która jest solą kwasu siarkowego i magnezu. Stosowana jest już od XVII wieku! Siarka i magnez wpływają korzystnie na kondycję naszego organizmu. Jak się okazuje dzięki niej możemy dbać o siebie zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Sól Epsom stosowana jest w medycynie i kosmetologii, ponieważ jest wydajna i… tania. Kilogram soli kosztuje około 10 złotych. Ten nieorganiczny związek chemiczny wyglądem przypomina gruboziarnistą sól, świetnie rozpuszcza się w wodzie i ma gorzki smak, stąd jej nazwa – sól gorzka. Ponadto sól Epsom jest biała i bezwonna, więc często można ją brać właśnie za zwykłą sól. Jej wskaźnik pH wynosi od 5,5 do 6,5. Odczyn skóry waha się od 4 do 6, więc bez problemu można stosować sól Epsom w pielęgnacji. 

Sól Epsom – właściwości i zastosowanie

Sól Epsom można stosować praktycznie na każdym polu pielęgnacyjnym. Działa antyłojotokowo i przeciwtrądzikowo, zatem będzie ona fenomenalna w pielęgnacji skóry trądzikowej i tłustej czy ze zmianami zapalnymi. Zawarta w soli Epsom siarka niweluje wykwity skórne, w dodatku poprawia stan cery. Działanie antybakteryjne zapobiega przyszłym wypryskom. Świetnie sprawdza się również w pielęgnacji włosów ze skłonnościami do przetłuszczania się, ponieważ niweluje nadmierne wytwarzanie sebum. Ponadto, można stosować sól Epsom w walce z łupieżem. Sól gorzka wypłukuje pozostałości ciężkich szamponów czy lakierów, dzięki czemu skóra głowy jest oczyszczona. 

To jednak nie koniec korzyści, jakie może dać sól Epsom. Dodając sól do kąpieli, stworzycie naturalną solankę. Pamiętajcie, żeby nie dodawać do wody innego kosmetyku czy płynu do kąpieli. Taka solanka rozluźni mięśnie! Wszystko za sprawą magnezu. Relaksuje, koi i regeneruje układ nerwowy, więc świetnie sprawdzi się zaraz przed snem. Działa również przeciwbólowo, więc dające o sobie znać mięśnie po całodniowym wysiłku czy wizycie na siłowni będą wam wdzięcznie. Możecie stosować kąpiele solankowe również podczas bóli menstruacyjnych. Jednak po takiej kąpieli solankowej, musicie nawilżyć skórę balsamem, żeby zapobiec przesuszaniu skóry! 

Jakie jeszcze korzyści daje stosowanie soli Epsom?

Sól Epsom stosowana jest również w medycynie, by leczyć różnorakie schorzenia. Wykorzystuje się ją m.in. w leczeniu grzybicy. Odpowiada za to siarka, która ma właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Niweluje także przykry zapach, który wywołuje grzybica stóp. Sól gorzka działa odtruwająco i oczyszczająco, zatem uwalnia nasz organizm z wszelkich toksyn i metali ciężkich. Ale to nie wszystko! Podczas letnich eskapad czy leniwych wieczorów w ogrodzie, roztwór soli Epsom można stosować na ukąszenia owadów, ponieważ kompresy z soli gorzkiej działają przeciwbólowo i regenerująco. Jeśli macie problem z zaparciami, podawana doustnie przyspiesza metabolizm. Jednak należy pamiętać, że przyjmowana zbyt często może prowadzić do częstych wypróżnień! 

Redakcja poleca – sposób użycia soli Epsom

Aby dbać o włosy, dodaj roztwór soli Epsom do szamponu czy maski na włosy, w ten sposób zyskasz czas, a twoje włosy będą wdzięczne. Możesz również podkręcić działanie toniku, dodając kilka kropel roztworu soli gorzkiej. Zawsze będzie pod ręką. Świetnie sprawdzi się jako peeling twarzy czy całego ciała. Możesz zmieszać sól Epsom z fusami z kawy, dodaj ulubionego oleju w postaci kilku kropel. Skóra będzie idealnie wygładzona, dzięki pozbyciu się martwego naskórka. Taka mieszanka jest bardzo wydajna. Jeśli chodzi o pielęgnację ciała, do kąpieli dodaj szklankę soli Epsom rozpuszczonej w gorącej wodzie. Stopy mocz w roztworze z ⅓ szklanki soli. Takie receptury są łatwe w wykonaniu, a twoja skóra będzie zadbana i promienna. 

Należy jednak pamiętać, że osoby z problemami z nerkami nie powinny stosować soli Epsom. Również osoby z niedociśnieniem tętniczym powinny unikać soli gorzkiej, ponieważ działając relaksacyjnie, obniża ona ciśnienie krwi.

 

Zobacz także: