Reklama

W tym artykule:

  1. Niezabezpieczony stosunek seksualny - możliwe konsekwencje
  2. Na co się przetestować?
Reklama

W życie seksualne wpisane jest ryzyko infekcji przenoszonych drogą płciową czy niechcianej ciąży. Seks bez zabezpieczenia, pęknięta prezerwatywa - to wszystko się zdarza. To nie jest powód do wstydu. To coś normalnego. Grunt to wiedzieć, jak działać w takich przypadkach! O to zapytałyśmy dr n. med. Anetę Cybulę, która jest specjalistką chorób zakaźnych i na co dzień pracuje w Warszawskiej Akademii Medycznej, jak i konsultuje w Strefie Intymnej kliniki Dermea.

Niezabezpieczony stosunek seksualny - możliwe konsekwencje

No cóż, zdarzyło się, może nawet było całkiem miło. Bywa, że alkohol lub inne wytrącające z pionu używki sprawiają, że żegnamy się z tą częścią rozumu,
która każe zachować nam w takiej sytuacji ostrożność. Co teraz? Jeśli ryzyko, że zakaziłaś się wirusem HIV, jest duże (wzrasta przy intensywnym kontakcie
analnym), warto pójść do specjalistki czy specjalisty chorób zakaźnych lub wenerologa natychmiast po tabletki PEP (profilaktykę poekspozycyjną), które uniemożliwiają przyjęcie się wirusa. Coś jak pigułka dzień po, tylko nie ma nic wspólnego z ciążą. Zresztą ryzyko bycia w ciąży też warto obliczyć i odwiedzić ginekologa.

Przeczytaj: Kiedy zrobić test ciążowy? Który jest jest najlepszy?

Tabletka dzień po – jak działa i kiedy ją stosować?

Tabletka dzień to antykoncepcja awaryjna, czyli metoda zapobiegania ciąży po niezabezpieczonym stosunku. Hamuje ona proces owulacji i uniemożliwia zapłodnienie. Niestety w Polsce od 2017 roku znów dostępna jest wyłącznie na receptę. Tymczasem kluczowe jest, aby taką tabletkę przyjąć jak najszybciej. Gdzie bez problemu można ją zdobyć? Ile kosztuje? Z jakimi skutkami ubocznymi trzeba się liczyć przyjmując pigułkę dzień po? Oto wszystko, co powinnyście widzieć!
Tabletka dzień po – jak działa, kiedy ją stosować, ile kosztuje oraz jakie są skutki uboczne?
fot. Getty Images

Na co się przetestować?

Ogólnie nie warto zamiatać sprawy pod dywan i codziennie zaklinać rzeczywistość. Aktywnie zadbaj o swoje zdrowie i staw czoło faktom. Po upływie 16 dni od niezabezpieczonego stosunku umów się na testy wykluczające choroby przenoszone drogą płciową. Czekają cię szybkie testy płytkowe z krwi na obecność:

  • wirusa HIV,
  • kiły,
  • rzeżączki,
  • wirusowego zapalenia wątroby typu B.

W przypadku tego ostatniego nie będzie to konieczne, jeśli jesteś zaszczepiona (od 1994 roku to szczepienie obowiązkowe). Jeśli nie – zaszczep się natychmiast. O ile szczepionka chroni przed zakażeniem się wirusem, o tyle po zakażeniu bardzo trudno się go pozbyć z organizmu. Wirus HBV jest znacznie bardziej zakaźny od wirusa HIV.

Sperma w oku... zdarza się i to dość często! Co wtedy robić? I czy jest się czego obawiać?

Choć wydawałoby się, że to rzadki przypadek, że nasienie trafi do naszych oczu, to jednak spora liczba zapytań w Google i rozmowy ze znajomymi upewniły mnie w tym, że zdarza się to stosunkowo często! I w dodatku nieźle piecze!
Sperma w oku... i co dalej?
fot. Adobe Stock
Reklama

Bakteryjne infekcje jak kiła i rzeżączka można skutecznie wyleczyć antybiotykami. Jedyne nieuleczalne jak do tej pory jest zakażenie HIV, choć terapia tego wirusa jest dziś już superskuteczna. Leki antyretrowirusowe powodują, że wirus HIV we krwi jest niewykrywalny i osoba skutecznie leczona nie zakaża drogą płciową. Jeśli to nie twój pierwszy taki raz, pomyśl o PrEP – profilaktyce przedekspozycyjnej, czyli pigułce anty-HIV. Ważne, by do czasu zrobienia badań wykluczających zakażenie nie uprawiać seksu bez prezerwatywy z nikim innym. Dlaczego - chyba nie trzeba tłumaczyć. Bądźmy bezpieczne i bezpieczni w seksie dla siebie i innych.

Reklama
Reklama
Reklama