Oscary 2023 – gdzie oglądać?

95. gala wręczenia Oscarów za rok 2022 odbędzie się 12 marca 2023 w Dolby Theatre. 24 stycznia nominacje ogłosili aktor Riz Ahmed i aktorka Allison Williams. Ceremonię rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej będzie można oglądać na żywo od godziny 1:00 (polskiego czasu) w nocy z niedzieli na poniedziałek do godziny 4 rano w CANAL+. Dla mniej cierpliwych przygotowany zostanie też skrót oscarowej gali z najważniejszymi momentami ceremonii – do zobaczenia w poniedziałek 13 marca o godz. 22:35.

Oscary – ciekawe fakty

Amerykańska Akademia Filmowa ponownie nagrodzi m.in. najlepsze obrazy, aktorów, reżysera czy scenariusz, a na czerwonym dywanie nie zabraknie kreacji od największych domów mody. Zanim jednak skupimy się na teraźniejszości, warto też przyjrzeć się nieco historii Oscarów i kilku faktom, o których prawdopodobnie nie mieliście i nie miałyście pojęcia.

#1 

Pierwsza ceremonia wręczenia Oscarów odbyła się 16 maja 1929 roku w hotelu Roosevelt w Los Angeles.

#2

Z kolei pierwsza transmisja z oscarowej gali miała miejsce w 1944 roku i jak możecie się domyślić, mogli obejrzeć ją tylko amerykańscy widzowie.

#3

Jedna z transmisji, a dokładnie ta w 1959 roku, trwała zaledwie 1 godzinę 40 minut i w ten sposób zapisała się w historii, jako najkrótsza. 

#4

W tym roku po raz trzeci galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Ale daleko mu jeszcze do rekordzisty, czyli Boba Hope'a, który gospodarzem był aż 19 razy.

Bob Hope i Marlon Brando na gali rozdania Oscarów 1955 / fot. Getty Images

Zobacz także:

#5

Na pewno przyzwyczailiście/ przyzwyczaiłyście się już do tego, że ogłaszający laureatów nagród: „And the Oscar goes to..." – sformułowanie to wprowadzono w 1989 roku. Wcześniej brzmiało ono nieco inaczej, bo „And the winner is…”.

#6

Najkrótszą, bo trwającą łącznie 6 sekund mowę oscarową, wygłosił Alfred Hitchcock, który podczas 40. ceremonii wręczenia Oscarów Akademia odbierając nagrodę specjalną, wyszedł na scenę i powiedział „Dziękuję”. Po czym zorientował się, że to trochę mało, do wyłączonego już mikrofonu dodał „Bardzo, oczywiście”. I zszedł ze sceny.


#7

Najstarszym laureatem Oscara jest 88-letni Christopher Plummer. Aktor, który w 2018 roku zdobył nominację dla najlepszego aktora drugoplanowego za „Wszystkie pieniądze świata”, w wieku 82 lat zgarnął statuetkę w tej samej kategorii za „Debiutantów” Mike'a Millsa. Wcześniej, bo w 2010 roku był nominowany do nagrody za występ w filmie „Ostatnia stacja”.

#8

Najmłodszą do tej pory triumfatorką oscarowej gali jest Tatum O’Neal. Kiedy otrzymała nagrodę w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa za rolę w filmie „Papierowy księżyc” miała 10 lat. 


#9

Skoro już mowa o debiutach – Halle Berry to pierwsza czarna aktorka nagrodzona Oscarem w kategorii „najlepsza aktorka pierwszoplanowa”. Berry przyznano to wyróżnienie za film „Czekając na wyrok” w 2002 roku. Niezwykle emocjonalna przemowa gwiazda do dziś pozostaje jednym z najbardziej ikonicznych momentów historii Oscarów.


#10

Jeśli myślicie, że w temacie nominacji prawdziwą wyjadaczka jest Meryl Streep, to ciekawe co powiecie na to, że kompozytor John Williams nominowany był w sumie już 53 razy! Także w tym roku – za muzykę do filmu „Fabelmanowie”.

#11

Jeśli uważacie, że do tej pory największego pecha miał Leonardo DiCaprio, który po 5 nominacjach w końcu zdobył w 2016 roku Oscara za rolę w filmie „Zjawa”, to jednak zdecydowanie mniej szczęścia miał Peter O'Toole. Ten aktor nominowany był aż 8 razy i nie wygrał ani razu. W 2003 roku postanowiono przyznać mu honorowego Oscara. 

Oscary 2023 – gdzie obejrzyć oscarowe filmy?

Wśród największych faworytów do zdobycia najważniejszych wyróżnień w przemyśle filmowym są m.in. tytuły „Wszystko wszędzie naraz”, „Wieloryb”, „Fabelmanowie”, „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”, „Avatar: Istota wody” i „Elvis”. Na Oscara ma także szansę polska produkcja: mowa o „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, nominowana w kategorii „najlepszy film międzynarodowy”.

Zależy ci, by zobaczyć  tytuły starające się w tym roku o nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej? Wiele z nich dostępnych jest już online. Sprawdź, gdzie obejrzeć nominowane do Oscara filmy.