1. Czerwony dywan

Choć na co dzień wybiera raczej luźny, naturalny styl i nie nosi makijażu, to w razie potrzeby potrafi wykonać w pełni profesjonalny makijaż. Shakira sporadycznie korzysta z pomocy wizażysty przed wyjściem na czerwony dywan. Zwykle maluje się samodzielnie - to dlatego nie zobaczymy jej raczej w krzykliwych kolorach, czy geometrycznych kreskach. Shakira twierdzi, że przygotowanie się do imprezy zajmuje jej maksymalnie 1,5 godziny. Po powrocie jak najszybciej zmywa makijaż - twierdzi, że to tajemnica jej młodego wyglądu.

2. Taniec brzucha od babci z Libanu

W internecie wyczytać można, że Shakira nauczyła się tańca brzucha od swojej babci pochodzącej z Libanu. - To nieprawda! Nigdy nie poznałam swojej babci - odpowiada zaskoczona gwiazda.Tłumaczy jednak, że rzeczywiście ma arabskie korzenie i możliwe, że płynne ruchy ma po prostu we krwi. - Nie uczyłam się tańca brzucha, ale od zawsze przychodził mi z łatwością. Taka wrodzona umiejętność, którą lubiłam wykorzystywać przy okazji szkolnych występów, a później także na scenie - wyjaśnia. 

3. Rozpoznacie ją po czapce z daszkiem

Shakira mieszka na co dzień w Barcelonie razem ze swoją rodziną - Gerard Pique gra tam w barwach FC Barcelony, a artystka pracuje nad nowymi hitami. Czy może jednak spokojnie korzystać z uroków miasta? - Bylibyście zaskoczeni, jak często wychodzę na miasto i kompletnie nikt nie zwraca na mnie uwagi. Po prostu nie rozstaję się z moją ulubioną bejsbolówką, zakładam okulary i zwykłe dżinsy. Jestem filigranowa więc łatwo mi się ukryć w tłumie - wyjaśnia. - Ach, to wszystko oczywiście traci znaczenie, kiedy wychodzę na ulicę z Gerardem! - dodaje za chwilę ze śmiechem.

4. Nie jest mężatką

Shakira jest zdeklarowaną przeciwniczką instytucji małżeństwa. Od lat pozostaje jednak w szczęśliwym związku z Gerardem Piqué. Młodszy od niej o 10 lat (równe 10 lat, bo urodzili się tego samego dnia - 2 lutego) piłkarz jest ojcem dwójki dzieci Shak - Milana i Sashy. 

5. Naturalna pielęgnacja

Może to młodszy partner, a może najlepsze kosmetyki sprawiają, że Shakira ma tak gładką, świetlistą cerę i jedne z najlepszych włosów w show-biznesie. Ona sama mówi, że wszystko to zawdzięcza... naturalnym olejkom. Stosuje je zarówno do pielęgnacji twarzy oraz ciała, jak i włosów. Pocieszyła nas jednak, że przynajmniej kolor jej włosów nie wynika z naturalnych predyspozycji. - Mam genialnego kolorystę - przyznaje.

6. Lubi pomagać - niezależnie od swojej sytuacji

Wiele gwiazd zajmuje się działalnością charytatywną, a Shakira bez wątpienia mieści się w czołówce. Pomaganie jest jednak o wiele prostsze, gdy na twoim koncie widnieją miliony dolarów. Shakira swoją działalność rozpoczęła dużo wcześniej, zanim świat docenił jej niezwykłe ruchy i głos. - Miałam 18 lat, gdy założyłam fundację Pies Descalzos [hiszp. Bose Stopy - przyp. red.], która działa do tej pory, ułatwiając dzieciom z ubogich rodzin dostęp do edukacji - tłumaczy gwiazda. Z czasem, gdy rosły dochody z działalności muzycznej, zwiększała się też ilość pomocy niesionej przez organizację. W swoje 32 urodziny otworzyła szkołę w rodzinnym mieście - jej budowę sfinansowała samodzielnie, a koszt wyniósł niemal 6 milionów dolarów. Artystka jest też ambasadorem dobrej woli UNICEF.

7. Nie lubi selfie

Shakira była pierwszą osobą na świecie, która przekroczyła próg 100 milionów lajków na Facebooku. Jak to możliwe, że osoba tak mocno zaangażowana w social media nie przepada za jednym z ich głównych symboli? Chodzi o przesadne samouwielbienie - Shakira, nastawiona na działalność charytatywną i życie rodzinne, nie wyobraża sobie pozować godzinami do jednego, idealnego selfie, jak niektóre gwiazdy. Nie oznacza to jednak, że nie godzi się na robienie zdjęć z fanami! Jeśli uda wam się zwrócić jej uwagę, gwiazda przekona swoich ochroniarzy, by trochę jej odpuścili.

8. Jest wobec siebie wymagająca

Choć Shakira przyznaje, że jej ukochany lubi krągłości i nie przeszkadzają mu dodatkowe kilogramy, ona sama stawia sobie wymagania. Od urodzenia drugiego dziecka minęło dwa i pół miesiąca, a figura gwiazdy robi wrażenie. - Nie jestem jeszcze w pełni zadowolona ze swojej formy. Zostało mi jeszcze trochę do zrzucenia, ale wiem, że jest nieźle. Staram się codziennie ćwiczyć, ale dbam o to, by ćwiczenia były zróżnicowane, nie nudziły mi się - mówi. - Po ciąży dałam sobie trochę wytchnienia. Miałam cesarskie cięcie i musiałam poczekać aż będę w stanie zacząć bezpiecznie ćwiczyć. Zaczęłam od ograniczenia słodyczy i pilnowania zbilansowanej diety - dodaje. 

9. Aktywna w ciąży 

Shakira uwielbia grać w tenisa! Właśnie tej pasji zawdzięcza to, że udało jej się zachować zgrabną sylwetkę w ciąży. - Tenis dostarcza mi ogromnej przyjemności, choć przyznaję, że nie mam do niego szczególnego talentu. Gra wciąga mnie jednak tak bardzo, że nie zrezygnowałam z niej aż do szóstego miesiąca ciąży. Mój lekarz pewnie nie byłby zachwycony, ale trener uważa, że ciążowe hormony bardzo mi służyły i lepiej grałam! - tłumaczy. 

10. Wie, co jest naprawdę ważne

Zapytana o to, co sprawia, że jest tak pewna siebie i kobieca, odpowiada, że zawdzięcza wszystko swojej rodzinie. Podobnie, gdy pada pytanie o to, co sprawia, że się uśmiecha. Albo o to, co motywuje ją do pracy. Shakira wie, co w życiu ważne, a jej rodzina wygląda na niesamowicie szczęśliwą i... normalną - to wcale nie takie popularne, kiedy parę tworzą dwie gwiazdy światowego formatu.