31 sierpnia 1997 roku w tragicznym wypadku samochodowym zginęła księżna Diana, a jej śmierć wstrząsnęła całym światem. Kiedy odeszła miała zaledwie 36 lat. Podczas sprawowania obowiązków pierwszej damy zyskała ogromną sympatię Brytyjczyków. Jej życie od początku związku z księciem Karolem było na świeczniku prasy, a media śledziły każdy jej krok. Po 22 latach od śmierci, postać Lady Di wciąż fascynuje. Przeczytajcie, co o niej wiemy.  

1. Księżna kochała dzieci. Będąc młodą dziewczyną, pracowała najpierw jako opiekunka, a potem była przedszkolanką w Young England Kindergarten.

2. Diana Spencer (tak brzmi jej rodowe nazwisko) wywodziła się z arystokratycznej rodziny z królewskimi koneksjami. Była więc idealną kandydatką na żonę przyszłego następcy tronu Wielkiej Brytanii.

3. W jednym z wywiadów książę Karol ujawnił, że nigdy tak naprawdę nie kochał swojej żony, a do poślubienia jej zmusił go ojciec.

4. W 1996 roku, po 4-letniej separacji, księżna Diana oraz książę Karol rozwiedli się. Byli małżeństwem przez 15 lat. Podczas jego trwania doszło do licznych skandali, takich jak ujawnienie intymnej rozmowy Karola i jego wieloletniej kochanki Camilli.

Twórca American Horror Story nakręci serial o związku księcia Karola i księżnej Diany. >>>

Zobacz także:

5. Diana w wyniku rozstania z mężem straciła tytuł „Królewskiej Wysokości”. Pozostała natomiast księżną Walii. Po rozwodzie poświęciła się działalności charytatywnej.

6. Lady Di kochała modę. Już za życia stała się ikoną stylu, a jej stylizacje wciąż inspirują. Swoim ubiorem często łamała królewską etykietę, pokazując się np. w sukience z odkrytymi ramionami.

7. Liczne nagrania oraz wypowiedzi bliskich osób dowodzą, że Diana była bardzo nieszczęśliwa. Cierpiała na depresję, okaleczała się oraz chorowała na bulimię. 

8. W śmiertelnym wypadku w centrum Paryża zginął również narzeczony księżnej Dodi Al-Fayed oraz kierowca Henri Paul, który prowadził auto pod wpływem alkoholu i leków psychotropowych. Na temat tragicznego wydarzenia powstało mnóstwo teorii, m.in. o tym, że wypadek był upozorowany.

9. Szacuje się, że pogrzeb Lady obejrzało 2,5 miliarda osób na całym świecie. Osobiście pożegnały ją m.in. Margaret Thatcher, Hillary Clinton oraz królowa Jordanii i księżna Yorku. Pojawiło się także wiele gwiazd, takich jak Elton John, George Michael, Steven Spielberg, Karl Lagerfeld i Donatella Versace.

10. Tony Blair, wówczas premier Wielkiej Brytanii, jako pierwszy okrzyknął Dianę „królową ludzkich serc”.