W 2014 roku podpisano dyrektywę, która zakazuje sprzedaży papierosów mentolowych oraz tytoniu smakowego na terenie Unii Europejskiej. Urzędnicy walczą z nałogiem i liczą na redukcję liczby osób palących, a co za tym idzie na poprawę zdrowia mieszkańców Unii. 20 maja papierosy mentolowe zniknęły z obrotu, a co za tym idzie wycofano je ze sprzedaży w sklepach także w Polsce. W naszym kraju ponad 40% palaczy pali tytoń smakowy. Osoby, które lubią papierosy mentolowe nie są zachwycone prowadzonym zakazem. Istnieje jednak legalna alternatywa, ponieważ dyrektywa nie dotyczy papierosów elektronicznych, podgrzewanego tytoniu oraz cygaretek. 

Elektroniczne papierosy to alternatywa dla tradycyjnych papierosów, także mentolowych

Papierosy mentolowe zostały wycofane ze sprzedaży na terenie Polski w środę. Istnieje jednak alternatywa dla osób, które palą smakowy tytoń. Elektroniczne papierosy (takie jak np. Vype) są zamiennikiem dla „mentoli” – wciąż będą dostępne i legalne. Wielu ekspertów z całego świata jest również zdania, że są potencjalnie mniej szkodliwe, niż tradycyjne papierosy. Głównie dlatego, że nie zawierają substancji smolistych, które powstają w wyniku spalania tytoniu. To one w większości odpowiadają za choroby u palaczy. Natomiast w e-papierosach płyn nikotynowy jest podgrzewany, co pozwala na redukcję szkodliwych substancji aż o ponad 90%. „Ludzie palą dla nikotyny, ale w przeciwieństwie do tego, co uważa większość, nikotyna jeśli w ogóle powoduje jakieś szkody to są one niewielkie. Winowajcą jest toksyczny dym, sprawca wszystkich chorób odtytoniowych i śmierci. Współcześnie istnieją o wiele bardziej zróżnicowane alternatywne sposoby dostarczania nikotyny niż kiedykolwiek wcześniej, w tym gumy, spraye do nosa, pastylki i e-papierosy”, wyjaśnia Ann McNeil z Royal College of London.

Ponadto eksperci na podstawie badań tłumaczą, że papierosy elektroniczne pomagają przezwyciężyć nałóg. Profesor Jeremy Pearson, Associate Medical Director w the British Heart Foundation zauważa, że e-papierosy zawierają znacząco mniej szkodliwych substancji chemicznych, które wywołują choroby związane z paleniem i mogą być pożytecznym środkiem, aby całkowicie rzucić nałóg palenia.Z kolei światowej sławy francuski onkolog, prof. David Khayat mówi, że należy rozważyć wszelkie dostępne innowacje, wśród których są także e-papierosy. Wiadomo, że realnie pomagają one ludziom rzucić palenie, zaznacza prof. Khayat.

E-papierosy są przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich. Dostępne są między innymi w największej sieci sprzedaży w Europie eSmoking World, obejmującej ponad 800 specjalistycznych sklepów i ponad 8 tys. punktów sprzedaży.

Zobaczcie w galerii powyżej, jak prezentują się e-papierosy.