Nie zmienia się od lat, a i tak nieustannie wzbudza ciekawość. I inspiruje. To właśnie dlatego wciąż próbujemy go rozszyfrować. Z pomocą przychodzą książki o paryskim stylu. A ponieważ na rynku jest ich prawdziwy wysyp, podpowiadamy po które szczególnie warto sięgnąć. Napisane przez Francuzki – nie tylko dla Francuzek. Te książki są już kultowe! Doskonała lektura do kawy i croissanta!

5 książek dla fanek francuskiego stylu

1. „Paryski szyk jeszcze raz. Podręcznik stylu”, Ines de la Fressange, Sophie Gachet, Wydawnictwo Rebis

„Paryski szyk. Podręcznik stylu” Ines de la Fressange i Sophie Gachet to biblia paryskiego stylu. Po raz pierwszy wydany we Francji w 2010 roku, szybko stał się „bestsellerem New York Timesa”. W mgnieniu okaz zniknął też z półek polskich księgarni. Teraz, dzięki Wydawnictwu Rebis, doczekał się nowego poszerzonego i uaktualnionego wydania. Znajdziecie tu nie tylko szereg praktycznych porad na temat garderoby paryżanek (i ich stylizacyjne triki), ale i francuskiego stylu życia w ogóle – dbania o urodę, dekorowania wnętrz i spędzania wolnego czasu. A wszystko to bogato ilustrowane – między innymi zdjęciami stylizacji jednej z autorek – Ines de la Fresange, która, jeśli nie wiecie, przed laty była jedną z najsłynniejszych francuskich modelek i muzą samego Karla Lagerfelda (w 1980 roku jako pierwsza modelka na świecie podpisała z Chanel kontrakt na wyłączność!). Teraz podpowiada m.in. jakie spodnie najlepiej dobrać do granatowego sweterka (a jakie stanowczo odrzucić) albo jak połączyć cętki i kratkę. Zdradza także kilka adresów – ulubionych sklepów i modnych restauracji.

2. „Bądź paryżanką, gdziekolwiek jesteś”, Caroline de Maigret, Anne Berest, Audrey Diwan, Sophie Mas, Wydawnictwo Muza

Na pytanie dlaczego paryżanki postrzegane są jako kobiety tajemnicze i zmysłowe, odpowiedzi postanowiła udzielić także kolejna ikona francuskiego stylu i była modelka – Caroline de Maigret. Z pomocą koleżanek: pisarki i dziennikarki Anne Berest, redaktorki magazynów o modzie Audrey Diwan i producentki filmowej Sophie Mas. Francuzki wyjaśniają, co to naprawdę znaczy być współczesną paryżanką i czym jest słynny paryski szyk. Z poczuciem humoru rozprawiają się ze stereotypami. Opisują największe wpadki paryżanek i wyjawiają ich najskrytsze tajemnice.

9 rzeczy, które w swojej szafie ma każda paryżanka. Możecie je kupić w Polsce >>>

3. „Love, Style, Life”, Garance Doré, Znak

Kto by nie lubił Garance Doré? Ciepło i naturalność ilustratorki i fotografki mody ulicznej (byłej partnerki Scotta Schumanna), nazywanej przez New York Timesa „strażniczką wszelkiego stylu”, bije także z jej książki. „Love. Style. Life” to bardzo osobisty przewodnik po świecie mody – nie tylko tej oglądanej z pierwszego rzędu, ale i tej „zwyczajnej”, domowej. To nie tylko zbiór zasad, które warto wprowadzić w życie, by czuć się piękną, ale i biografia influencerki. A także seria miniwywiadów z wyjątkowymi kobietami z branży mody. Uwielbiamy także za szatę graficzną!

4. „Francuzki nie tyją. Sekret jedzenia dla przyjemności”,  Mireille Guiliano, Wydawnictwo Albatros

Ale Francja to nie tylko elegancja, ale i wyśmienita kuchnia. Zastanawiacie się, jak to możliwe, że Francuzki nie tyją, choć nie stronią od wina, croissantów i mięsa? Na pomoc przychodzi Mireille Guillano, ekspertka ds żywienia, która wychowała się we Francji wśród kucharzy i restauratorów. W jej słynnej już książce „Francuski nie tyją. Sekret jedzenia dla przyjemności” znajdziecie szereg porad, jak jeść wszystko na co macie ochotę, bez obaw o figurę (i bez wyrzutów sumienia). A także przydatne przepisy – głównie na bazie produktów sezonowych, bo to właśnie na nie stawiają Francuzki.

Najlepsze książki o modzie: Historie marek i biografie projektantów, które przeczytacie jednym tchem >>>

5. „Randki po parysku”, Florence Besson, Eva Amor i Claire Steinlein, Wydawnictwo Muza

Kolejna książka pełna sekretów paryżanek? „Randki po parysku”! Dowiecie się z niej, że szpilki i czerwona szminka, to tylko czubek góry lodowej, bo seksapil paryżanek to przede wszystkim kwestia postawy (na którą składa się odrobina nonszalancji). Jak flirtować i jak umawiać się na randki po parysku, a także... w jakiej dzielnicy najłatwiej spotkać mężczyznę marzeń, w co się ubrać na pierwszą randkę i jak rozbierać się z klasą (na kolejnych). Wszystko wyjaśni ta książka, oparta o doświadczenia jej autorek.