„The Crown”: kontrowersje tuż przed premierą 5. sezonu

Premiera 5. sezonu hitowego serialu Netfliksa „The Crown” zbliża się wielkimi krokami. Jako że będzie opowiadać o współczesnej historii brytyjskiej rodziny królewskiej, w tym m.in. burzliwych wydarzeniach, które większość z nas dobrze pamięta, nie milkną kontrowersje wokół produkcji.

Wiadomo, że w najnowszych odcinkach zostanie przedstawiony szokujący wywiad księżnej Diany dla BBC, będzie też mowa o przyjaźni księcia Filipa z Penny Knatchbull, którą przez lata podejrzewano o romans o mężem Elżbiety II. Falę oburzenia wywołały też doniesienia o tym, że jeden z odcinków skupi się na rzekomym spisku ówczesnego księcia Karola przeciwko królowej. Sprawę postanowił skomentować nawet były premier Wielkiej Brytanii, John Mayor, który stwierdził, że są to „złośliwe bzdury”. A zwolennicy royalsów nawołują do bojkotu bijącej rekordy popularności serii, zarzucając twórcom brak skrupułów w niszczeniu reputacji członków i członkiń rodziny królewskiej, w tym zmarłej niedawno monarchini.

Teraz emocje sięgnęły zenitu: odtwórca roli Karola, Dominic West, potwierdził bowiem, że nowa odsłona produkcji nie przemilczy jednego z największych skandali na brytyjskim dworze, które media określiły w niewybredny sposób jako „tampongate” (aka „Camillagate”).

„Tampongate” w 5. sezonie „The Crown”

Przypomnijmy: zaledwie miesiąc po ogłoszeniu separacji Karola i Diany w 1993 roku, świat obiegło nagranie prywatnej rozmowy telefonicznej ówczesnego księcia Walii i jego kochanki, obecnej królowej małżonki, Camilli Parkes-Bowles. Materiał z 1989 roku potwierdził krążące już wcześniej plotki na temat wieloletniego romansu tej dwójki.

Nagranie ujawniło intymne wyznania aktualnego monarchy Zjednoczonego Królestwa, który zakomunikował swojej ukochanej, że marzy o tym, by „zamieszkać w jej spodniach”. Gdy ta, ciągnąc erotyczną gierkę, zapytała go, czy chciałby zostać jej „parą majtek”, odparł, że raczej... jej tamponem.

Jak przekazał Dominic West, wątek ten został sfilmowany i zostanie pokazany w kolejnej odsłonie The Crown” (w Camillę wcieliła się Olivia Williams). W rozmowie z „Entertainmant Weekly” aktor bronił zasadności decyzji twórców, którzy postanowili na nowo ożywić tę historię. Pamiętam, że gdy to się wydarzyło, myślałem, jak bardzo podłe i zawstydzające to było – stwierdził. Patrząc wstecz i odtwarzając tę sytuację, zdajesz sobie sprawę, że wina nie leży po stronie tych dwojga ludzi, dwojga kochanków, którzy prowadzili prywatną rozmowę.

Teraz jest naprawdę jasne, jak inwazyjnie i obrzydliwie postąpiła prasa, że wydrukowano zapis tej rozmowy co do słowa i udostępniono ludziom taśmę do odsłuchania. Myślę, że bardzo współczułem tej dwójce z powodu tego, co przeszli – dodał odtwórca roli Karola.

5. sezon „The Crown” zadebiutuje na Netfliksie 9 listopada. Będziecie oglądać?

Zobacz także: