Na naszych oczach rozgrywa się walka mieszkańców morza o przetrwanie. Intensywne rolnictwo, lata nadmiernych połowów, zanieczyszczenie wód doprowadziły do znaczących zniszczeń środowiska naturalnego. Bałtyk ze względu na swoją specyfikę, zamkniętego akwenu położonego w głębi kontynentu, jest morzem bardzo wrażliwym, a wymiana wody następuje w nim wolno. 

Największe problemy morza to brak zrównoważonego rybołówstwa, martwe strefy – przydenne obszary całkowicie pozbawione tlenu, sieci widmo – zagubione lub w inny sposób utracone narzędzia połowowe, które dryfują w morzu i wciąż łowią, niefunkcjonalne morskie obszary chronione. Nadal mają miejsce nielegalne połowy ryb na Morzu Bałtyckim oraz stosowane są praktyki połowowe o negatywnym wpływie na środowisko przyrodnicze Bałtyku, w tym na gatunki chronione i zagrożone (np. ptaki i ssaki morskie). 

Bałtyk potrzebuje naszej pomocy! Ocalmy go, nim zatęsknimy. Oto 5 sposobów, jak to zrobić. 

Podpisz petycję, podziel się wezwaniem do ochrony Bałtyku!

Przez lata Bałtyk był zaniedbywany. Polska nie wywiązała się ze zobowiązań, według których do 2020 roku mieliśmy osiągnąć dobry stanu środowiska Morza Bałtyckiego. Dlatego na stronie godzinadlaziemi.pl Fundacja WWF zbiera podpisy pod petycją do Premiera RP, wzywając do natychmiastowych działań chroniących Bałtyk. W petycji przedstawione zostały problemy wraz z rekomendacjami i gotowymi rozwiązania. Dla Bałtyku jest to ostatnia deska ratunku. Podpisz petycję i namów znajomych do tego samego. Im nas więcej, tym bardziej słyszalny nasz głos.

Dodatkowo opublikuj swoje wspomnienie znad Bałtyku na Instagramie z #godzinadlabałtyku i oznacz profil @wwfpolska.

Kupuj odpowiedzialnie: jeśli jesz ryby, zawsze wybieraj je z Poradnikiem Rybnym WWF oraz  kupuj też produkty sezonowe, lokalne i najlepiej ekologiczne

Niezrównoważone rybołówstwo zagraża morskim gatunkom i ich siedliskom. Wiele stad ryb jest przełowionych lub poławianych na najwyższym możliwym poziomie. W wyniku takich działań niegdyś tak popularny gatunek jak dorsz bałtycki może przestać istnieć! WWF stworzył poradnik rybny, który ułatwia etyczne i odpowiedzialne zakupy. 

Zobacz także:

Wybieranie lokalnych, ekologicznych i sezonowych produktów spożywczych sprawia, że odżywiamy się w sposób przyjazny środowisku. Dokonując codziennych wyborów konsumenckich, możemy realnie wpływać na naszą przyszłość. 

fot. materiały prasowe

Na plaży nie podchodź do dzikich zwierząt (np. foki czy sieweczki), nie wchodź na wydmy, nie niszcz dzikiej przyrody

Chętnie korzystamy z uroków wypoczynku na bałtyckich plażach. Często nie zauważamy, że wśród zgiełku i tłumów turystów toczy się dzikie życie. Zagrożone i będące pod ścisłą ochroną ptaki sieweczki obrożne zakładają gniazda bezpośrednio na plaży. Są to niewielkie, okrągłe zagłębienia w piasku, pośród drobnych patyków, niskiej roślinności czy kamieni na plaży. Foki wychodzą na plażę odpoczywać. Obraz przyrody jest dziełem setek lat, niszczona może się już nie podnieść. Z szacunkiem podchodźmy do krajobrazów nad Bałtykiem, abyśmy mogli i mogły się nimi cieszyć jak najdłużej. 

fot. materiały prasowe

Zrezygnuj z foliówek, słomek, kubków i innych plastikowych przedmiotów jednorazowych

Morze Bałtyckie to jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. W okresie letnim szczególnie narażone jest na zaśmiecanie przez rzesze turystów korzystających z uroków nadbrzeżnych miasteczek.

Plastik przedostaje się do środowiska w tym do gleby i morza. Pozornie niegroźny odpad sieje ogromne spustoszenie wśród morskiej fauny i flory. Zwierzęta łatwo zaplątują się w torebki plastikowe i zagubione sieci rybackie, a pozbawione możliwości ruchu i oddychania giną. Drobne plastikowe elementy są zjadane przez ryby, a te później trafiają na nasze talerze. Tygodniowo zjadamy 5 g plastiku. Tyle, ile ma karta kredytowa!

Nie pozwólmy, żeby nasze opakowanie stało się śmiertelnym zagrożeniem dla innego zwierzęcia. 

fot. materiały prasowe

Wybieraj polityków i partie, które uwzględniają w swoich postulatach i programach konkretną i mądrą ochronę środowiska

Szansa na ratunek dla Bałtyku to odpowiedzialne decyzje rządzących, które wprowadzą odpowiednie regulacje wobec przemysłu, rolnictwa czy rybołówstwa. Regulacje, które wpłyną na działalność ludzi odpowiedzialnych za niszczenie ekosystemu morskiego. Kiedy nadchodzą wybory, zwracaj uwagę na programy wyborcze polityków i polityczek, wspieraj tych, którym los środowiska nie jest obojętny. To w znaczny sposób kształtuje naszą przyszłość. 
 

fot. materiały prasowe