Randkowanie w czasach aplikacji randkowych może być frustrujące i wykańczające. Zwłaszcza gdy wszystkie umówione spotkania zawsze prowadzą do tego samego rezultatu: kompletnej klapy. Jeśli jednak zastanawiasz się, dlaczego poszukiwania partnerki lub partnera nie przynosi rezultatów, nie poddawaj się i nie popadaj w czarne scenariusze. Jak tłumaczy psycholożka Pia Kabitzsch, częstą przyczyną niepowodzenia w sprawach sercowych są schematy i wzorce randkowania. 

Czym są schematy randkowania?

Jeśli chcesz przełamać swoje randkowe nawyki, musisz najpierw sam/a przekonać się, jakimi wzorcami się kierujesz. Według Pii Kabitzsch zawierają one znacznie więcej niż tylko oczywisty „typ”, czyli fizyczne aspekty, które uznajesz za atrakcyjne. Z biegiem czasu każdy z nas wpada w pewną randkową rutynę. Dotyczy to nie tylko tego, że zawsze w jakiś sposób umawiasz się na randki z tym samym typem osoby, ale także tego, jak ogólnie wyglądają randki, jak się do nich przygotowujesz, ale także jak wychodzisz z sytuacji randkowej.

Często po randce zadajemy sobie pytanie, jak podobała nam się druga osoba, zamiast najpierw zastanowić się nad tym, jak własciwie podobało nam się samo spotkanie – mówi ekspertka.

Wzorce randkowania tworzą się nieświadomie i teoretycznie mogą obejmować wszystko, począwszy od nawyku nierobienia pierwszego kroku, po chodzenie zawsze do tego samego baru, a nawet pewne oczekiwanie co do spotkania i komunikację po spotkaniu. Z tego względu na początku może być trudno rozpoznać, kiedy i przede wszystkim, dlaczego należy postępować według określonego schematu. Poza tym nie zawsze łatwo jest opuścić swoją strefę komfortu i może się okazać, że trzymasz się negatywnych przekonań, które w efekcie sabotują ciebie – a tym samym także możliwość znalezienia partnera lub partnerki.

Dlaczego ludzie trzymają się pewnych wzorców randkowych?

Ponieważ, chociaż randkowanie online oferuje niemal nieograniczone możliwości, oferuje także nieskończone sposoby na rozczarowanie i zranienie. Dlatego według Pii Kabitzsch pewne nawyki randkowe mogą działać jako mechanizmy samoobrony: Te powtarzające się wzorce dają iluzję kontroli i często potwierdzają to, co już myślimy, że wiemy o sobie

Przełamywanie toksycznych wzorców – dlaczego wyjście ze strefy komfortu ma sens?

Wzorce randkowe mogą stać na drodze do prywatnego szczęścia. Z tego względu warto cofnąć się o krok i przyjrzeć się momentom, w których popadasz w nawyki i zadać sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje. Przełamanie tych schematów i wejście w nieznane kryje w sobie potencjał prawdziwych i autentycznych relacji – mówi Pia Kabitzsch, podkreślając, że zakochanie się wymaga rezygnacji z kontroli i odpuszczenia.

6 wskazówek od ekspertki: Jak przełamać wzorce randkowania?

Chociaż każda osoba ma indywidualne nawyki randkowe wynikające z historii, istnieje kilka wskazówek, których każdy może przestrzegać, aby wyrwać się ze starych schematów.

Osobowość przed wyglądem

Aplikacje randkowe skłaniają do oceniania ludzi na podstawie wyglądu. Chociaż nie ma nic złego w posiadaniu preferencji aparycji potencjalnego partnera lub potencjalnej partnerki, ekspertka ds.randek Pia Kabitzsch nadal ostrzega, że ​​powinnaś/eś rozważyć także profile, które na pierwszy rzut oka nie robią na tobie wrażenia, ale mogą zainteresować cię w innych obszarach, takich jak twoje zainteresowania lub wspólne wartości. Oczywiście wymaga to poświęcenia więcej czasu każdemu profilowi, mniejszej liczby przesuwań i spowolnienia całego procesu randkowania online. Ponieważ powierzchowne przesuwanie przyczyniłoby się do tzw. zmęczenia randkowego: Wielu użytkowników i wiele użytkowniczek jest całkowicie zmęczonych i przegląda profile w ciągu 0,1 sekundy. Dostajesz więc dopasowania, ale nie wybierasz świadomie ludzi – mówi psycholożka, podkreślając, że zwracanie uwagę jedynie na wygląd spłyca potencjalny poziom koneksji z drugą osobą. 

Zobacz także:

Zrób pierwszy krok

Zrobienie pierwszego kroku jest szczególnie trudne dla osób, które boją się odrzucenia. Mimo to warto wyjść z inicjatywą: To jest sexy! Jeśli masz ochotę wybrać się na randkę i chcesz poznać tę osobę, nie czekaj. A nawet jeśli nie otrzymasz odpowiedzi, przynajmniej próbowałeś/aś – mówi Kabitzsch.

Komunikacja przede wszystkim

Wielu i wiele z nas jest mistrzami w późniejszej analizie z naszymi przyjaciółmi aż do najdrobniejszych szczegółów. Dlaczego nie zrobimy tego z osobą, z którą wybraliśmy się na randkę? Według Pii Kabitzsch komunikacja na randkach jest zbyt często zaniedbywana. Rezultat: obie strony nie wiedzą, na czym stoją. Możesz łatwo uzyskać jasność co do sytuacji, musisz tylko mieć odwagę zadać pytania typu: „Co jest między nami?”. Oszczędza to czas i energię obu stron.

Pożegnaj stereotypy dotyczące randek

Pożegnaj się z gierkami, graniem niedostępnej lub niedostępnego, wodzeniem za nos i czekaniem dwa dni, by odezwać się po spotkaniu. W 2023 roku stawiamy przede wszystkim na otwartość i komunikację.

Zainteresowanie może się rozwinąć

Miłość od pierwszego wejrzenia zawsze istnieje w bajkach, a czasem także w prawdziwym życiu. Niemniej jednak, zwłaszcza na pierwszej randce, nie należy uzależniać wszystkiego od tego, czy od razu czujesz motylki w brzuchu, czy też nie. Przynajmniej tak twierdzi ekspertka od randek: Nie musicie do siebie pasować idealnie. Badania pokazują, że atrakcyjność może się rozwinąć. Nie zakochujemy się w wyglądzie człowieka, ale w jego charakterze. A nie poznasz go w jeden wieczór. Jeśli więc iskra nie wystrzeliła całkowicie podczas pierwszego spotkania, może warto dać jej drugą szansę, zamiast od razu wracać do aplikacji.

Skup się na sobie

Na koniec Pia Kabitzsch zachęca do skupienia się na sobie: Podczas randek zwykle koncentrujemy się na drugiej osobie. Tak naprawdę liczy się to, co czujesz na randce i jak się z nią czujesz. Jeśli poświęcisz więcej uwagi swoim potrzebom, szybciej zbliżysz się do swoich celów randkowych.