Piękna pogoda sprzyja nie tylko zwiedzaniu tych niesamowitych miejsc, ale i naszemu samopoczuciu zimą! Poznajcie 9 europejskich miast, w których w grudniu poczujesz wiosnę.

1. PORTO

Średnia temperatura powietrza w miesiącach zimowych wynosi tutaj 15 stopni Celsjusza. Ładna pogoda zachęca do spacerów uliczkami tego urokliwego, zabytkowego miasta. W 1993 roku Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Porto leży u ujścia rzeki Douro, nad Oceanem Atlantyckim. Miasto w większości położone jest na wzgórzach, co nadaje mu niesamowitego klimatu. W Porto zobaczymy zarówno nowoczesne budynki, jak i dzielnice z wąskimi, tradycyjnymi w Portugalii uliczkami.

Warto odwiedzić Vila Nova de Gaia, czyli niezwykłą piwnicę z winami - Porto słynie z wina o tej samej nazwie. Ponadto, naszej uwadze nie powinno umknąć Ponte de Dom Louis I – most Luisa I. Wiadukt powstał w 1886 roku i mierzy ponad 385 metrów długości oraz ponad 44 metrów wysokości. Nie zapomnijmy również o niezwykłych plażach w Porto!

2. WALENCJA

W grudniu i styczniu temperatura powietrza utrzymuje się średnio na poziomie 16 stopni Celsjusza. Możemy więc swobodnie spacerować wzdłuż niesamowitych plaż Morza Śródziemnego, nad którym leży miasto. Walencja nazywana jest miastem stu dzwonnic, a to za sprawą niezwykłych wież i katedr.

Do najsłynniejszej zalicza się gotycką wieżę Miguelete, która przylega do katedry, a z której wierzchołka możemy zobaczyć całe miasto. Ponadto na Starym Mieście warto odwiedzić pałac Markiza de Dos Aguas, w którym znajdziemy muzeum powozów, wnętrz i porcelany.

W Muzeum Fallero, czyli tak zwanym Muzeum Kiczu możemy obejrzeć kolekcję miniaturowych kukieł. Miasto słynie również z największego w Europie oceanarium. Wszystkie zwięrzęta są umieszczone w 9 budynkach, które reprezentują różne ekosystemy. Zwiedzając oceanarium możemy więc choćby na chwilę przenieść się w region Morza Czerwonego czy na Arktykę.

3. STAMBUŁ

Kiedy w Polsce temperatura powietrza waha się w granicach zera stopni, w Stambule utrzymuje się średnio na poziomie 15 stopni Celsjusza. Stambuł leży na dwóch kontynentach, w Europie i Azji i jest największym oraz najludniejszym miastem Turcji.

Podczas zwiedzania niewątpliwie nie sposób pominąć pełnego mozaik arcydzieła sztuki bizantyjskiej, czyli świątyni Hagia Sofia – to najsłynniejsza i największa bazylika bizantyjska na świecie. Ponadto warto zwiedzić Pałac Topkapi – symbol potęgi tego imperium, który przez ponad 380 lat był rezydencją sułtanów.

Leżący nad Morzem Marmara Stambuł mimo tego, iż nie posiada naturalnych plaż, turystom oferuje wiele piaszczystych pasm, po których wieczorem można spacerować o zachodzie słońca.

ZDJĘCIA MIAST, W KTÓRYCH W GRUDNIU POCZUJESZ WIOSNĘ >>>

4. ATENY

Największe miasto Grecji, a zarazem stolica, która leży nad Morzem Śródziemnym. Znane ze starożytnych mitów Akropol, Teatr Dionizosa, czy Grecka Agora w Grecji są tutaj na wyciągnięcie ręki. Wycieczka po Atenach to swoista podróż do starożytności. Z samego wzgórza Akropolu rozpościera się widok na prawie całe miasto.

Wieczorem możemy przechadzać się wąskimi uliczkami miasta, a spacerom sprzyja grudniowa, ciepła pogoda. Warto odwiedzić również Półwysep Peloponez!

5. SEWILLA

Stolica hiszpańskiego regionu Andaluzja. Jest położona nad rzeką Gwadalkiwir, po której wieczorem możemy odbyć romantyczny rejs łodzią. Spacerując po mieście zauważymy wiele zabytków z czasów mauretańskich.

Jednym z najpopularniejszych z tego okresu jest La Girarda, pochodzący z XII wieku. Wieża ta służyła wiernym, nie tylko jako miejsce wspólnej modlitwy, ale także jako obserwatorium. Możemy z niej podziwiać niezwykły widok na całe miasto.

Sewilla jest określana najcieplejszym miastem Europy, gdyż średnia temperatura roczna wynosi 18,6 stopni Celsjusza. W grudniu możemy spodziewać się temperatury 20 stopni Celsjusza.

6. LIZBONA

Stolica i największe miasto Portugalii, które leży nad rzeką Tag, przy ujściu do Oceanu Atlantyckiego. Wąskie ulice nadają miastu niesamowitego klimatu. Z najwyższego punktu widokowego - Miradouro de Nossa Senhora do Monte - możemy zobaczyć całe miasto.

Lizbona słynie z niezwykłej dzielnicy Alfama, która jest skupiskiem ciekawych zabytków i kościołów. Wieczorem możemy odbyć romantyczny spacer plażami Lizbony i obserwować zachodzące słońce.

7. BARCELONA

Wybierając się w podróż do Barcelony w grudniu, zastaniemy słońce i średnio 18-stopniową temperaturę powietrza. Barcelona słynie z niesamowitej architektury. Za symbol miasta uważa się katedrę Sagrada Familia, której budowa rozpoczęła się w 1882 roku, a prace nad nią trwaja do dzisiaj.

W dzielnicy Gotyckiej w Barcelonie można obejrzeć pozostałości pierwszych budowli, które pochodzą z czasów kolonii rzymskiej z III wieku. Miasto oferuje wiele pięknych, piaszczystych plaż. Miłośnicy jedzenia i kawy znajdą tutaj wręcz niezliczoną ilość klimatycznych restauracji i kawiarni, także blisko plaży.

8. MADRYT

Wybierając się do Madrytu w grudniu lub w styczniu zastaniemy słoneczną pogodę o średnio 15-stopniej temperaturze powietrza. To największe, a zarazem najstarsze miasto w Hiszpanii, a dodatkowo najwyżej położona stolica w Europie.

W samym centrum miasta zobaczymy jeden z największych pałaców królewskich na świecie – Palacio Real, z którego hiszpańska para królewska korzysta przy okazji oficjalnych uroczystości.

Po długich spacerach po tym niezwyłym mieście możemy wypocząć w jednym z 40 parków. Najsłynniejszy jest ogród botaniczny z 1781 roku. Ze słynnej staroegipskiej budowli – Świątyni Debod – rozpościera się widok na całe miasto.

9. FLORENCJA

Położona w środkowych Włoszech Florencja to stolica Toskanii, krainy historycznej, której regionalna kuchnia i wina cieszą się dużą popularnością. Miasto leży nad rzeką Arno.

W mieście zobaczymy wiele placów i katedr. Florencja nazywana jest kolebką włoskiego renesansu, a zwiedzając miasto właściwie na każdym kroku można natknąć się na ślady dawnej kultury, a wskazują na to liczne zabytki.

W mieście znajdziemy liczne mosty, a jednym z nasłynniejszych jest Ponte Vecchio, nazywany mostem złotników. Wiadukt jest położony w samym sercu miasta i jest najstarszym mostem kamiennym w Europie. Po zwiedzaniu miasta warto wybrać się na wieczorny spacer, choćby we dwoje wzdłuż rzeki Arno, w blasku księżyca.

ZDJĘCIA MIAST, W KTÓRYCH W GRUDNIU POCZUJESZ WIOSNĘ >>>

Hotele w wymienionych miastach możecie zarezerwować w serwisie trivago.pl.