Całą czwórką zgodnie uznaliśmy, że to naprawdę dobry pomysł spotkać się znowu w studiu po 35 latach. I tak też zrobiliśmy! - Agnetha Faltskog, Bjorn Ulvaeus, Anni-Frid Lyngstad i Benny Andersson czyli legendarna szwedzka grupa Abba właśnie zapowiedzieli reaktywację!

ZOBACZ TAKŻE: Metallica na koncercie w Krakowie zagrała utwór kultowego polskiego zespołu! >>>

Kwartet zdobył popularność wygrywając Eurowizję w 1974 roku i szybko zdominował scenę disco tworząc nową jakość muzycznie i (kontrowersyjną z dzisiejszego punktu wiedzenia) estetycznie. Sprzedawszy ponad 400 milionów płyt, zawiesił działalność w 1982 roku. Z czym dziś wraca do fanów?  Szwedzi, którzy rozsławili się takimi przebojami jak Mamma Mia, Waterloo, Dancing Queen, czy Super Trouper, póki co mają w zanadrzu dwa nowe utwory. Jak twierdzi manager grupy Gorel Hanser, nagrane poprzedniego lata I Still Have Faith In You and Don't Shut Me Down nie będą tak rytmiczne jak Gimme, Gimme, Gimme, za to bardzo zbliżone do utworów powstałych tuż przed rozstaniem, czyli w stylu późnej Abby.

Jak członkowie zespołu komentują nieoczekiwany powrót?

Jesteśmy bardzo podekscytowani! Czujemy się tak, jak byśmy rozstali się tylko na chwilę i wrócili do pracy po krótkich wakacjach.

Ta decyzja jest tym bardziej zaskakująca, że po zawieszeniu działalności, mimo dawanych okazyjnie koncertów, przez lata zarzekali się, że nie ma szans na wspólny powrót na scenę i wszystko co mieli muzycznie do powiedzenia, już padło. Tłumaczyli też, że nie zależy im na pieniądzach, ale na tym, by fani zapamiętali ich takimi, jakimi byli za czasów najświetniejszych lat Abby.  

Trzy i pół dekady to jednak trochę dłuższe wakacje, a dziś Szwedzi wkraczają na zupełnie inny muzyczny grunt niż ten, który opuścili. Jak się odnajdą w dzisiejszych realiach? Czy będą starali się wypracować nową jakość i odnieść jakoś do tego, co powstaje dziś w ramach ich gatunku? Już wiadomo, że podstawą ich twórczości będą charakterystyczne brzmienie i stylistyka, za które fani na całym świecie pokochali Abbę przed laty. Jeden z biografów członków zespołu twierdzi, że głos Agnethy i Anni-Frid wcale się nie zmieniły, więc faktycznie wysoce prawdopodobne jest, że grupa zabrzmi jak dawniej, jakby nic się nie zmieniło.

Data premiery nowego materiału nie jest znana i nie wiadomo, czy muzycy, dziś w większości ponad 70-letni, zdecydują się razem stanąć na scenie. Wiadomo natomiast, że jeden z utworów – I Still Have Faith in You, zostanie zilustrowany produkcją stworzoną dla BBC i NBC z udziałem awatarów artystów, która wejdzie na ekrany w grudniu br.  

Czekaliście na powrót Abby?

Zobacz także:

ZOBACZ TAKŻE: Taco Hemingway i Quebonafide narazili się Ministerstwu Finansów! Wszystko przez płytę „SOMA 0,5 mg” Taconafide >>>