Zmarł Alber Elbaz. Projektant mody miał 59 lat

Ogromna strata dla branży mody. W sobotę, 24 kwietnia 2021 roku, zmarł Alber Elbaz, który w latach 2001-2015 stał na czele francuskiego domu mody Lanvin. Słynny projektant mody zmarł w paryskim American Hospital. Miał zaledwie 59 lat. O śmierci designera poinformował szwajcarski holding dóbr luksusowych Compagnie Financière Richemont, partner jego ostatnich przedsięwzięć zawodowych. Przyczyna śmierci nie została podana do publicznej wiadomości. Nieoficjalnie jednak mówi się, że Alber Elbaz trafił do szpitala z powodu Covid-19.

Kim był Alber Elbaz?

Alber Elbaz najbardziej zasłużył się światu mody jako dyrektor artystyczny Lanvin. To on wprowadził w DNA francuskiego domu mody odrobinę baśniowości – lekkość tiuli, róż, czerwień i inne intensywne kolory i ultrakobiece, ale nieoczywiste fasony, za sprawą których marka stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych w świecie mody. Jego zwolnienie było więc ogromnym szokiem dla branży. W kuluarach mówiło się, że projektant nie potrafił i nie chciał zaakceptować zawrotnego tempa, w jakim w ostatnim czasie pracuje branża. W końcu on sam zawsze na pierwszym miejscu stawiał kunszt rzemiosła i artystyczny wymiar mody. Pięknie rysował. 

Po 5 latach przerwy od projektowania, postanowił powrócić – założył własną markę AZ Factory, łączącą modę i najnowsze technologie. Niestety, nie zdążył. A my straciliśmy wizjonera. 

Projektant żydowskiego pochodzenia urodził się w Maroku, wychował się w Izraelu, a w latach 80. przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie po krótkim epizodzie w firmie ślubnej, rozpoczął pracę w marce Geoffrey Beene. W 1996 roku został zwerbowany przez Ralpha Toledano do paryskiej firmy Guy Laroche. To była dla niego trampolina do wielkiej kariery, bo już dwa lata później zaproponowano mu, by został dyrektorem kreatywnym Yves Saint Laurent, na stanowisku pozostawał przez trzy sezony, by następnie przejść właśnie do Lanvin.

Ubierał gwiazdy, takie jak Demi Moore, Nicole Kidman, Kate Moss, Juliane Moore, Catherine Deneuve, Umę Thurman, Gwyneth Paltrow czy Meryl Streep, która w sukni jego projektu odebrała Oscara za rolę w filmie „Żelazna dama”. W roku 2007 Alber Elbaz otrzymał Order Narodowy Legii Honorowej za zasługi dla francuskiej mody.