Stany Zjednoczone mają (w końcu!) nowego, 46. prezydenta. Urząd ten zajął Joe Biden, będąc tym samym najstarszą (ma 78 lat) głową tego państwa w historii. Jego inauguracja, która przypadła na 20 stycznia 2020, była z wielu względów wyjątkowa. Również po raz pierwszy w historii na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych mianowano bowiem kobietę, Kamalę Harris, senatorkę z Kalifornii. Bidenowi towarzyszyła oczywiście żona, Jill Biden. I tutaj pojawia się kolejna nowość w Białym Domu. Nowa Pierwsza Dama oprócz swoich obowiązków z tego tytułu nie zamierza też rezygnować z tego, czym zajmowała się do tej pory i nadal będzie uczyć w Northem Virginia Community College.

Poetka i aktywistka Amanda Gorman na zaprzysiężeniu Joe Bidena na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. O jej utworze mówi teraz cały świat!

Nikogo raczej nie zaskoczył fakt, że w ceremonii zaprzysiężenia udziału nie wziął były już (ufff!) prezydent USA, Donald Trump. Wraz z żoną Melanią po tym, jak oficjalnie opuścił Biały Dom, udał się prosto na Florydę. Swoją obecnością wszystkich zgromadzonych zaszczycił natomiast jego poprzednich, Barack Obama i Michelle Obama. A także szereg innych gwiazd. Hymn Stanów Zjednoczonych zaśpiewała Lady Gaga, Jennifer Lopez wykonała utwór America the Beautiful, a wokalista country Garth Brooks piosenkę Amazing Grace. Furorę zrobił też występ Amandy Gorman, 22-letniej poetki, która przed Kapitolem zaprezentowała swój nowy wiersz The Hill We Climbed. Jej obecność podczas inauguracji Joe Bidena zarekomendowała jego żona, Jill.

Amanda Gorman napisała swój utwór pod wpływem wydarzeń do jakich doszło na początku stycznia, czyli szturmu zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol. „Bycie Amerykaninem to coś więcej niż dziedziczona przez nas duma. To przeszłość, w którą wchodzimy i jaką ją naprawiamy” mówiła 22-letnia poetka. „Nie cofniemy się do tego co było, ale ruszymy ku temu, co powinno być (…) Zastraszanie nas od tego nie odwróci i nie przerwie, ponieważ wiemy, że wtedy naszą przyszłością stanie się bezczynność i inercja” kontynuowała. „Odbudujemy się, pogodzimy i wyzdrowiejemy” głosiła z mównicy, a następnie dla stacji CBS komentowała, że miał być to przekaz nadziei i jedności.

Amanda Gorman kim jest największa gwiazda zaprzysiężenia Joe Bidena?

Amanda Gorman urodziła się 7 marca 1998 roku w Los Angeles (Kalifornia). Jest absolwentką Harvardu, gdzie studiowała psychologię, a także laureatką nagrody National Youth Poet przyznawanej twórcom zajmującym się nierównościami społecznymi. Zadebiutowała w 2015 roku tomikiem The One for Whom Food Is Not Enough, a dwa lata później została najmłodszą poetką w historii, która zainaugurowała sezon w Bibliotece Kongresu. Ma także na koncie wiersz napisany na cześć afroamerykańskich sportowców na zlecenie marki Nike. W swojej twórczości porusza kwestie wykluczenia społecznego, marginalizacji, feminizmu oraz rasizmu.