70% zanieczyszczenia oceanów stanowią plastikowe odpady. Ekolodzy biją na alarm o ograniczenie zużycia i produkcji plastiku, ponieważ konsekwencje w perspektywie najbliższych lat mogą być zatrważające. Unia Europejska podjęła dezycję o wprowadzeniu przepisów, mających na celu stopniowe eliminowanie tworzywa sztucznego z obiegu. Parlament przyjął projekt ustawy, który zakazuje sprzedaży plastikowych produktów. Co więcej, wszystkie kraje członkowskie są zobowiązane do zaprzestania ich produkcji do 2021 roku. Do walki z globalnym zanieczyszczeniem stanęła również Australia, gdzie w rekordowym tempie zredukowano użycie foliowych toreb.

Kaucja za plastik? Nowym przepisom Unii Europejskiej sprzeciwia sie... Polska >>>

Jak Australia walczy z zanieczyszczeniem oceanów?

W przeciwieństwie do krajów Europejskich, w Australii to nie rząd narzucił wyeliminowanie plastiku. Dwie największe sieci handlowe – Coles i Woolworths – w lipcu podjęły odważną decyzję. Koncerny postanowiły usunąć torebki foliowe, zastępując je płatnymi torebkami wielokrotnego użytku. Zaryzykowali, że ich postępowanie może nie spodobać się wielu klientom. Jednak dzięki temu według najnowszych badań w ciągu 3 miesięcy w Australii zmniejszono zużycie jednorazowych toreb o 80%, czyli 1,5 miliarda. Brawo!

Większość klientów korzysta teraz z własnych toreb, które odegrały zasadniczą rolę w zmniejszeniu liczby toreb foliowych. Niektórzy sprzedawcy zredukowali ją nawet o 90%.

czytamy w oficjalnym raporcie. Pamiętajcie, że Wy także możecie dołożyć swoją cegiełkę w walce z zanieczyszczonym środowiskiem. Na zakupy zabierajcie swoje torby – polecamy woreczki na żywność marki Torbacze, zrezygnujcie z plastikowych butelek, a po kawę w kawiarni chodźcie z własnym, ekologicznym kubkiem. Więcej zamienników przyjaznych środowisku znajdziecie TUTAJ >>>.