Azure Window, czyli Lazurowe Okno było jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Malty. Most skalny usytuowany u wybrzeży wyspy Gozo (druga co do wielkości wyspa archipelagu Wysp Maltańskich) był formacją, pod którą przepływały morskie wody i to właśnie ona doprowadziła do jego zniszczenia. O fakcie na swoim Twitterze poinformował premier Malty, Joseph Muscat. 

Niszczenie Lazurowego Okna postępowało już od kilkunastu lat. W 2012 roku duża część półki skalnej spadła i znacząco zmieniła wygląd popularnej formacji skalnej. Po tym wydarzeniu atrakcja turystyczna została oznaczona zakazem wstępu, a złamanie przepisu groziło wysokimi grzywnami finansowymi (ponad 10 tysięcy złotych). W styczniu 2017 roku silny sztorm częściowo uszkodził Azure Window, a 8 marca około godz. 9:40 czasu lokalnego kolejny sztorm sprawił, że atrakcja turystyczna Malty przestała istnieć. 

Azure Window miało epizody nie tylko w życiu turystów odwiedzających maltańską wyspę Gozo, ale także w filmie "Zmierzch tytanów" z 1981 roku i  "Hrabia Monte Christo". Fani popularnego serialu "Gra o tron" z pewnością kojarzą Lazurowe Okno z odcinka , które posłużyło za scenerię w scenie ślubu Drogo i Daenerys.