Big Brother, wzorowany na holenderskim formacie, pojawił się na polskiej antenie telewizji TVN w 2001 roku. Pierwsza edycja reality show osiągnęła rekordową oglądalność, a uczestnicy stali się rozpoznawalnymi celebrytami, którzy wkroczyli do show-biznesu. Formuła programu polega na tym, że ochotnicy wyłowieni na castingach mieszkają ze sobą przez kilka tygodni w domu „Wielkiego Brata”, wykonując jego zadania. W każdym odcinku typują osobę, która ich zdaniem powinna odpaść, a zwycięzca otrzymuje nagrodę w wysokości 500 tysięcy złotych. Ostatnią edycję wyemitowano w 2008 roku. Była podzielona na dwie części, w tym tę, w której wzięli udział rozpoznawalne osoby, m.in. Marcin Miller i Jarosław Jakimowicz.

Program okazał się trampoliną dla wcześniej anonimowych postaci, w tym dla Piotra „Gulczasa” Gulczyńskiego, Manueli Jabłońskiej i Janusza Dzięcioła, zwycięzcy pierwszego sezonu. Po 18 latach od telewizyjnego debiutu pojawili się w programie Dzień Dobry TVN i udzielili wywiadu, wspominając czasy Big Brothera.

Big Brother – jak zmienili się uczestnicy pierwszej edycji i czym zajmują się Manuela, Gulczas i Janusz?

Na co Janusz przeznaczył wygraną? W rozmowie zdradził, że kupił dom, kilka samochodów i wydał córkę za mąż. Zarówno Manuela, Gulczas jak i Janusz przyznali, że po zakończeniu Big Brothera popularność spadła na nich jak grom z jasnego nieba, a zwycięzca edycji miał nawet problem z pobraniem czeku w banku, który otoczyli fani z pobliskiej szkoły. Manuela wyznała, że ludzie do dzisiaj ją rozpoznają i proszą o pamiątkowe zdjęcie. Gulczas natomiast nie był zbyt wylewny, jeśli chodzi o czasy sprzed 18 lat. Powiedział tylko, że program był tak dawno, że ledwo pamięta, co się wydarzyło. Zobaczcie w naszej galerii, jak teraz wyglądają pierwsi uczestnicy polskiego Big Brothera.

Big Brother 2019 – kiedy wystartuje nowa edycja i gdzie ją obejrzeć?

Pod koniec listopada zeszłego roku dowiedzieliśmy się, że po 11 latach znany format powraca na antenę, który tym razem wyemituje telewizja TVN7. Castingi do 6. edycji rozpoczęły się kilka tygodni temu, a na oficjalnej stronie ochotnicy wciąż mogą zgłaszać swoją kandydaturę. Nie znamy dokładnej daty premiery programu, ale pierwsze odcinki pojawią się w wiosennej ramówce, czyli pewnie za około 2 miesiące. Na konferencji prasowej prezes TVN, Edward Miszczak zdradził, że Big Brother 2019 powróci w odmienionym wydaniu, a program wykorzysta dostępne rozwiązania technologiczne. Pojawiły się również informacje o tym, że uczestnicy nie zostaną całkowicie odizolowani od świata zewnętrznego, a dom, w którym będą mieszkać znajduje się w mieście.