Bill Cosby: komik, aktor, przestępca seksualny

Gwiazdor cieszącego się olbrzymią popularnością serialu komediowego „The Cosby Show” przez wiele lat uchodził za wzorowego męża, ojca, głowę rodziny. Dziś chyba nikt nie ma wątpliwości, że za tymi pozorami skrywała się postać zgoła inna, bezwzględnie wykorzystująca swą pozycję i przekonana o własnej bezkarności.

W połowie lat 2000. w przestrzeni publicznej zaczęto wobec słynnego komika, aktora i producenta telewizyjnego formułować pierwsze zarzuty. Od 2015 roku ponad 50 kobiet oskarżyło Billa Cosby’ego o molestowanie seksualne. Jego schemat działania – jak opisywały ofiary – w większości przypadków był podobny. Aktor „budował” relację z kobietami, oferując im wsparcie w karierze, a następnie zapraszał je do swego domu, gdzie podawał im narkotyki. Następnie je wykorzystywał.

W 2017 komik był sądzony za napaść seksualną na Andreę Constand – wówczas jedyną ofiarę, której zarzuty nie uległy przedawnieniu. Proces, który zakończył się bez werdyktu (ława przysięgłych nie zdołała ustalić wspólnego stanowiska), znalazł dopełnienie w 2018 roku. Zdobywca Złotego Globu, czterech Nagród Emmy i trzech Grammy został wówczas skazany na 30 lat więzienia. Trzy lata później, 30 czerwca 2021 roku, sąd najwyższy w Pensylwanii unieważnił wyrok z powodu uchybień w trakcie procesu, a 83-latek został wypuszczony na wolność.

Bill Cosby uznany winnym wykorzystania seksualnego Judy Huth

W maju 2022 roku powrócił na salę sądową. Pozew cywilny przeciwko niemu już w 2014 roku złożyła Judy Huth. 64-letnia dziś Kalifornijka zarzuciła Williamowi Henry’emu Cosby’emu Jr. „molestowanie, pobicie na tle seksualnym oraz umyślne spowodowanie rozstroju emocjonalnego”.

W swojej skardze Huth mówiła o spotkaniu z 37-letnim wówczas Cosbym w parku, gdzie kręcił film. Po zaprzyjaźnieniu się z Huth i jej przyjaciółką, miał je zaprosić do swojego klubu tenisowego a później do domu, gdzie podał im wiele napojów alkoholowych. Następnie zabrał je do rezydencji należącej do Playboya – podała telewizja CNN.

Z relacji Judy wynika, że gwiazdor miał świadomość, iż ona i jej koleżanka są niepełnoletnie. Polecił im, aby w rezydencji Playboya przedstawiły się jako 19-latki. Gdy doszło do opisywanych zdarzeń, Judy miała 16 lat. Jak opowiadała przed przysięgłymi, fakt ten nie powstrzymał go przed wykorzystaniem seksualnym nastolatki.

Nie przestał. Po prostu zamknęłam oczy. (...) To działo się tak szybko. Trwało może pięć minut – relacjonowała.

Bill Cosby nie zeznawał w sądzie. Za pośrednictwem swych prawników zaprzeczył stawianym zarzutom. Ława przysięgłych w Los Angeles nie miała jednak wątpliwości. Uznała go winnym molestowania seksualnego, którego dopuścił się na Judy Huth w 1975 roku. Ofierze przyznano odszkodowanie w wysokości 500 tysięcy dolarów. Co ciekawe, obrońcy komika uznali to za wielki sukces.

To dla nas ogromne zwycięstwo, ponieważ oni (prawnicy reprezentujący Huth – przyp. red.) chcieli miliony dolarów. (...) Będziemy się odwoływać. Pan Cosby nie będzie przy tym płacił odszkodowania za straty moralne – oznajmił w wypowiedzi dla Fox News adwokat Andrew Wyatt, reprezentujący aktora.

 

Zobacz także: