Kiedy w połowie lat 90. XX wieku Alexander McQueen zaprezentował je na wybiegu, goście wstrzymali oddech. Spodnie opadały tak nisko, że modelowi, który je prezentował, widać było przedziałek – i, jak możecie się domyślać, nie mamy na myśli tego na głowie.

Pierwsze biodrowki? Bumster jeans Alexandra McQueena

„Nie chodziło o pokazanie pośladków” – zapewnił wówczas projektant w rozmowie z magazynem „Guardian”. Dodał jednak, że chciał odsłonić dolną część pleców (kręgosłupa), którą uważa za najseksowniejszą część ciała – zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Spodnie dostały miano bumster jeans i na zawsze zapisały się na kartach historii mody. Z wiadomych względów jednak nie przyjęły się na ulicach. A przynajmniej nie w tej formie i nie od razu. Chyba jedyną osobą, która je założyła, była Madonna. Któż by inny?!

Bumster jeans na pokazie Alexandra McQueena, 1996 rok / fot. Getty Images

Z czasem jednak na warsztat spodnie z niskim stanem wzięli także inni projektanci, m.in. Helmut Lang, Gucci czy Abercrombie & Fitch, którzy nieco je „ucywilizowali”. Model pokochali też hip-hopowcy, którzy nosili je z bielizną Calvina Kleina. A jak wiadomo, charakterystyczna guma od majtek z logo projektanta, musiała być widoczna. Stopniowo biodrówki zaczęły wchodzić do mainstreamu, tym bardziej, że przekonały się do nich także popularne gwiazdy.

Gwiazdy w biodrówkach – Trend z lat 2000. powraca!

Pod koniec lat 90. w spodniach z niskim stanem regularnie pokazywały się Mariah Carey, Jennifer Lopez, Beyoncé, Pink, Christina Aguilera oraz Britney Spears. Ta ostatnia zaśpiewała w nich nawet swój przebój „I Am a Slave For You” podczas gali MTV Video Music Awards – ubrana jeszcze tylko w braletkę i z żywym pytonem na szyi (pamiętacie?). Niezliczoną ilość par w swojej szafie miała też dziedziczka fortuny Paris Hilton, uchodząca za największą ikonę stylu lat 2000. (kiczowatą ale jednak!). Z czasem jednak przekonały się do nich także mniej śmiałe celebrytki – Kate Hudson, Katie Holmes czy Keira Knightley.

Dziś, czyli prawie dwie dekady po ich największej popularności, spodnie z niskim stanem znów wracają do łask. Do świata mody wpuszczone tylnymi drzwiami właśnie za sprawą gwiazd. Do współczesnych fanek biodrówek należą Emily Ratajkowski, Zoë Kravitz, Hailey Bieber i Bella Hadid. Młodsza siostra Gigi lubi je zresztą szczególnie. W swojej szafie ma nie tylko jeansowe biodrówki, ale i spodnie z niskim stanem we wzór kamuflażu, czarne i... można by wymieniać długo. Może dlatego, że na wybiegach przypomniały o nich domy mody, takie jak: Versace, Miu Miu czy Balmain.


fot. Getty Images

Zobacz także:

Jak nosić biodrówki?

Jak nosić biodrówki w 2021 roku? Można wziąć przykład z gwiazd, które noszą je w parze z dopasowanym dzianinowym tanktopem. Ale można też robić to w bardziej eleganckim wydaniu. Do biodrówek pasuje choćby koszula w męskim stylu w wydaniu oversize – do spodni warto włożyć wówczas połowę, drugą pozostawiając luźno wypuszczoną. W parze z biodrówkami świetnie sprawdzą się także równie modne w tym sezonie marynarki XXL – najlepiej z podkreślonymi ramionami. Projektanci zachęcają, by bawić się proporcjami. Bucket hat na głowę i look gotowy!