Artysta, malarz, scenograf. Jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów, członek legendarnej grupy Lodowych Wojowników. Zdobywca pięciu ośmiotysięczników, pierwszy Polak, który wszedł na Mont Everest od północnej, tybetańskiej strony. 5 marca 2013 roku Maciej Berbeka wyruszył razem z Adamem Bieleckim, Tomaszem Kowalskim i Arturem Małkiem na podbój Broad Peak w Karakorum. Z tej wyprawy już nie wrócił. Po zdobyciu jednej z najwyższych i najtrudniejszych gór świata zaginął. Jego ciała nigdy nie odnaleziono.

Historię legendy polskiego himalaizmu przybliży najnowsza produkcja Netfliksa, oparta na wybranych wydarzeniach z życia Macieja Berbeki.

„Broad Peak” – fabuła filmu

Jak czytamy w oficjalnych materiałach promocyjnych, „Broad Peak” to opowieść o pasji oraz niesamowitej determinacji, która pcha człowieka ku niebezpiecznej krawędzi. To również wzruszająca historia miłości, jaka łączyła Maćka i Ewę Berbeków.

Akcja filmu, która obejmuje aż 25 lat, koncentruje się wokół próby zdobycia „góry przeznaczenia” głównego bohatera. W 1988 roku, po nieudanej próbie zdobycia K2, Berbeka bierze udział w ataku na sąsiadujący szczyt, Broad Peak. Nowy kierunek ekspedycji zmieni jego życie w sposób, którego nigdy by się nie spodziewał. 25 lat później polski wspinacz dostaje kolejną szansę na stawienie czoła ośmiotysięcznikowi – zapowiada Netflix.

„Broad Peak” – obsada 

W „Broad Peak” Macieja Berbekę zagra Ireneusz Czop – ceniony aktor, którego możecie kojarzyć  m.in. z popularnych tytułów „Rojst ‘97”, „Komisarz Alex” czy „Chyłka”. Jak opowiadał jakiś czas temu, w czasie kręcenia „Broad Peak” ekipa filmowa została zaproszona przez synów i żonę himalaisty do domu głównego bohatera.

Dzięki temu zaproszeniu mieliśmy przyjemność i niezwykłą możliwość bycia w miejscu, gdzie Maciek chodził, śmiał się, planował, pakował się. Niezwykłe jest to, że jego synowie – Krzysiek, Staszek, Franek i Jasiek – patrzą teraz na mnie, kiedy gram ich tatę – mówił  aktor.

54-latek zwracał też uwagę, że doświadczenie namacalnego kontaktu z rzeczywistością, w której codziennie poruszał się Berbeka, wywołało w nim wiele zaskakujących emocji. Okazuje się, że pasują na mnie buty Maćka; dostaję też jego koszulkę czy spodnie i w nich gram. Wydaje mi się, że to jest autentyczne. Czuję, że on zaprosił mnie na swoją wyprawę, jedną z wielu, które odbył. Trudno o tym mówić, bo kiedy czuje się fakturę tego materiału albo jego zapach, kiedy nagle robi się ciepło w tych butach, to mam wrażenie, że tych parę kroków robimy razem – opowiadał Czop.

Aktorowi, którego wkrótce będziemy oglądać także w innej produkcji Netflixa (serialu „Wielka woda”), w „Broad Peak” partnerują na ekranie cenione w świecie polskiego filmu nazwiska:

  • Maja Ostaszewska – zagra Ewę Dyakowską-Berbekę, zmarłą w tym roku żonę himalaisty, 
  • Łukasz Simlat – wykreuje postać Krzysztofa Wielickiego,
  • Tomasz Sapryk – zagra Andrzeja Zawadę,
  • Piotr Głowacki – wystąpi jako Aleksander Lwow.

W najbardziej kontrowersyjną w historii tragicznej wyprawy na Broad Peak postać – Adama Bieleckiego – wcieli się Dawid Ogrodnik.

„Broad Peak” – twórcy

„Broad Peak” powstał na podstawie scenariusza napisanego przez Łukasza Ludkowskiego, który ma na koncie m.in. dokument „Moje 89 pokolenie”. Film wyreżyserował Leszek Dawid, twórca kinowych hitów „Jesteś Bogiem” i „Ki”.

Podczas realizacji dużo zastanawiałem się nad tą tajemniczą i pociągającą siłą, która pcha człowieka w tak niebezpieczne miejsca, mimo jego świadomości, jak wiele ryzykuje – zwraca uwagę reżyser.

Zdjęcia, które zrealizował Łukasz Gutt (m.in. „Wszystkie nasze strachy”, „Kamerdyner”, „Ki”), powstawały m.in. w Karakorum, Alpach, Warszawie i Zakopanem, skąd pochodził Berbeka. „Broad Peak” to pierwszy polski to pierwszy film fabularny kręcony na wysokości 5 tys. metrów n.p.m, nierzadko przy zabójczo niskiej temperaturze. Twórcy podjęli się tego zadania, by jak najpełniej oddać siłę natury i trudy wspinaczki. 

„Broad Peak” – data premiery

Produkcja trafiła na platformę 14 września 2022 roku. „Broad Peak” zostanie również pokazany podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zawalczy o „Złote Lwy” z innymi produkcjami, zakwalifikowanymi do konkursu głównego.  

„Broad Peak” – teaser

Jak wysoka jest cena pasji?  Wideo zapowiada, że czekają nas emocje, które podkręca to, że filmowa historia została oparta na prawdziwych wydarzeniach.

„Broad Peak” – oficjalny zwiastun

Zobaczcie oficjalny zwiastun wyczekiwanego obrazu.  Już was zmroziło czy musicie obejrzeć całość?