Bronzer najlepszy to taki, który został umiejętnie dobrany. Poszczególne kosmetyki różnią się między sobą przeznaczeniem, konsystencją, właściwościami. Każdy z tych rodzajów wymaga innej aplikacji, choć za ich sprawą uzyskać można podobny efekt. Nakładanie bronzera wymaga wprawy, warto więc poznać tajniki tej sztuki i przećwiczyć je na własnej twarzy.

Bronzer do twarzy: który będzie najlepszy do policzków?

Jaki bronzer wybrać z myślą o podkreśleniu policzków? Do wyboru mamy kilka opcji, a ostateczna decyzja zależy od indywidualnych upodobań. Zastosowany w tej części twarzy bronzer nadaje skórze efekt naturalnego muśnięcia słońcem. Bardzo wygodna jest formuła płynna: standardowo pokrywa się kosmetykiem twarz, na której znajduje się już baza z cienkiej warstwy podkładu. Często wybierane są także bronzery w pudrze lub kamieniu, które z kolei aplikuje się na wykończony już makijaż.

Jak nakładać bronzer na policzki? Ten o konsystencji stałej najlepiej rozprowadza się ściętym pędzlem, płynny zaś gąbeczką. Jeśli zależy nam na efekcie naturalnej opalenizny, dobrze bronzerem musnąć także czoło i nos.

Polecane bronzery - TOP 5 podpowiedzi, jaki bronzer wybrać

Polecane bronzery występują w różnej formie i konsystencji. Odmienny jest także sposób ich aplikacji. Do najczęściej spotykanych na półkach perfumerii i drogerii należą:

 • bronzery w kamieniu,
 • bronzery w pudrze,
 • bronzery w płynie,
 • bronzery w kremie lub w formie musu,
 • bronzery w kulce lub w sztyfcie,
 • bronzer w spray'u do ciała.

Wybór odpowiedniego kosmetyku z tej kategorii wcale nie jest zadaniem łatwym. Podobnie jak podkład, bronzer dobrany musi być do karnacji. Ideałem jest kosmetyk o jeden, maksymalnie dwa tony ciemniejszy od naturalnego odcienia skóry. Zbyt ciemny, pomarańczowy lub nadmiernie połyskujący nie będzie prezentował się korzystnie.

Jak dobrać bronzer pod kątem pożądanego efektu? Chłodne tony służą do konturowania, a ciepłe do poprawiania kolorytu. Niektóre marki oferują także opcje pośrednie. Na które bronzery szczególnie warto zwrócić uwagę?

 • Ziemia egipska

Pod nazwą ziemi egipskiej ukrywa się kosmetyk oferowany przez kilka marek kosmetycznych. Bronzer ten nie tylko umożliwia ładne wymodelowanie twarzy, ale także nadaje skórze cieplejszy i żywszy odcień, jednocześnie maskując niedoskonałości. W tym przypadku mamy do czynienia z uniwersalną barwą, co eliminuje ewentualne pomyłki.

Ze względu na właściwości pielęgnacyjne ziemia egipska sprawdza się w przypadku cer wrażliwych, naczynkowych, dojrzałych i problematycznych. Bywa również stosowana w roli cienia do powiek.

 • Bronzery kremowe

Bronzery o lekkiej konsystencji mają formę kremu lub jeszcze delikatniejszego musu. Te produkty szczególnie polecane są paniom o cerze suchej. Pozwalają uzyskać bardzo naturalny, matowy albo satynowy efekt i dość łatwo poddają się rozblendowaniu. W przypadku skóry tłustej kremy i musy mogą się warzyć po nałożeniu, nie jest to jednak regułą i warto samodzielnie sprawdzić efekt, korzystając z testerów.

 • Bronzery sypkie

Bronzery dostępne w formie proszku to najczęściej kosmetyki mineralne, które bardzo dobrze sprawdzają się przy cerze tłustej i mieszanej. Świetny efekt można uzyskać nakładając je na przypudrowaną skórę. Dobrze się rozcierają i właściwie trudno za ich pomocą doprowadzić do powstania plam, jeśli tylko ruch pędzla jest równomierny. Najczęściej bronzery sypkie zapewniają dodatkowy efekt matujący.

 • Bronzery prasowane

Ta forma bronzera jest najpopularniejsza. Znajdziemy ją w ofercie właściwie wszystkich marek produkujących kosmetyki do makijażu. Bronzery tego rodzaju dostępne są w szerokiej palecie kolorystycznej, nadają się do wszystkich typów skóry, a dodatkowo można za ich sprawą uzyskać rozmaite efekty: od zmatowienia skóry po jej rozświetlenie.

 • Paletka bronzerów

Wbrew pozorom to nie jest propozycja dla zawodowych makijażystek, które muszą być przygotowane na każdą klientkę. Wielu producentów, oprócz pojedynczych bronzerów, oferuje paletki, w których znajduje się kilka podatnych na mieszanie odcieni. Pozwala to bardzo łatwo dobrać odpowiedni kolor kosmetyku zarówno do opalenia skóry, jak i konturowania. Dodatkowo taka paletka sprawdza się przez cały rok. W zależności od naturalnego zabarwienia skóry bronzer można przyciemniać lub rozjaśniać, aby zawsze wyglądał naturalnie.

Najlepszy bronzer do konturowania

Bronzer do policzków to nie to samo co bronzer wykorzystywany w konturowaniu twarzy. Jeśli zależy nam na modelowaniu, powinniśmy wybrać kosmetyk o jeden lub dwa tony ciemniejszy od używanego podkładu. Nakłada się go na sucho lub na mokro. W tym drugim przypadku efekt jest bardziej precyzyjny niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na makijaż mocny czy delikatny. Aplikacja na mokro wymaga jednak większej wprawy.

Do konturowania na mokro potrzebny jest bronzer o konsystencji płynnej lub kremowej i przeznaczona do jego nakładania gąbeczka lub pędzel o gęstym, zbitym włosiu. Najprostszy w użyciu będzie bronzer w sztyfcie: wystarczy posmarować nim wybrane partie twarzy, a następnie rozetrzeć. Sprawdzą się także kremowe formuły. Bronzery w pudrze służą do konturowania na sucho.

Jak nakładać bronzer?

Jak malować się bronzerem, aby modelować kształt twarzy? Przede wszystkim uwagę należy zwracać na jego płynne łączenie z pozostałymi kosmetykami. Wyraźna linia i granica między utworzonymi cieniami a naturalnym odcieniem skóry nie będzie prezentować się dobrze. Koliste, rozcierające ruchy pozwolą uniknąć tego niebezpieczeństwa. Niezbędny w tym procesie jest odpowiedni pędzel. W żadnym wypadku nie należy używać narzędzia, którym nakładany jest róż, rozświetlacz lub puder.

Znaczenie ma także kształt twarzy, który chcemy wymodelować.

 • Jak nakładać bronzer na okrągłą twarz? W celu jej wyszczuplenia należy podążać od połowy ucha do ust, kierując się przez środek policzka. Dodatkowo bronzerem musnąć można dół policzków i skronie.
 • Jak używać bronzera przy twarzy kwadratowej? Kosmetyk powinien trafić w kąciki czoła i na boki policzków z lekkim zahaczeniem o kości policzkowe. Taki sposób działania łagodzi ostre rysy twarzy.
 • Przy twarzy trójkątnej bronzer aplikuje się na najbardziej wystającą część brody, na skronie i szczyty kości policzkowych, aby wyrównać proporcje.
 • W przypadku twarzy podłużnej nałożenie kosmetyku na brodę wizualnie skraca twarz, a aplikacja bronzera po bokach czoła i w skroniach nadaje jej regularność.

Gdzie nakładać bronzer?

Jak nałożyć bronzer, aby nadać skórze efekt naturalnej opalenizny lub podkreślić tę zdobytą w czasie plażowania? Miejsca strategiczne to policzki, czoło i nos. Dodatkowo można zaaplikować kosmetyk także na skrzydełkach nosa, co optycznie zmniejszy tę część twarzy.

"Bronzer: gdzie nakładać, aby wyszczuplić" - to często zadawane pytanie. Kluczową kwestią jest określenie, na której części najbardziej nam zależy. Ciemniejszy fragment twarzy odsuwa się wizualnie, co powoduje tak pożądany efekt wysmuklenia. Chcąc zmniejszyć nos, należy zatem zaaplikować bronzer na jego boki. Położenie kosmetyku na czubku brody skróci ją optycznie, a umiejscowienie go wzdłuż linii włosów zmniejszy czoło. Jednym z najczęściej wykorzystywanych trików jest nałożenie bronzera na policzki dla wyszczuplenia całej twarzy. Podkreślić można ten efekt, malując różem kości policzkowe.

Róż czy bronzer - to często pojawiająca się wątpliwość. Podkreślmy zatem, że nie są to kosmetyki alternatywne. Bronzer maskuje partie twarzy, na których się znajduje, róż zaś je uwypukla. Z tego właśnie powodu bronzerem wyszczupla się policzki pod linią kości, a róż nakłada się bezpośrednio na nie.

Jaki pędzel do bronzera?

Jeśli bronzer jest nakładany za pomocą pędzli, najlepiej wybierać te o ukośnie ściętym włosiu lub półkolistej główce. Za ich pomocą łatwo nabrać właściwą ilość kosmetyku i rozprowadzić ją na skórze.

W przypadku konturowania na mokro sprawdzają się gąbeczki oraz pędzle o zbitym, gęstym włosiu. Warto także zwracać uwagę na kolor: jaśniejsze końcówki oznaczają dwa rodzaje włosa, co pozwala na precyzyjne nakładanie, a później rozcieranie kosmetyku.

Jak używać bronzera i rozświetlacza jednocześnie?

"Bronzer: jak używać go z różem" - odpowiedź na to pytanie już padła. Wspomnijmy zatem jeszcze o możliwości łączenia bronzera z rozświetlaczem, który nadaje cerze dodatkowy blask.

Jak nakładać bronzer i rozświetlacz w ramach jednego makijażu? Najlepiej zaaplikować rozświetlacz na kości policzkowe, pod nimi zaś nakładać bronzer w niewielkiej ilości. W drugim wariancie bronzer nadal znajduje się pod kością policzkową, rozświetlacz zaś trafia na policzki, w miejsce najmocniej wysunięte w czasie uśmiechu.

Makijaż rozświetlający: jak uzyskać efekt naturalnego glow bez błyszczenia? >>>