BTS? zabijcie nas, ale jeszcze niedawno, gdybyście zapytali nas, co oznacza ta zbitka liter, rozłożylibyśmy bezradnie ręce. Ale nadrobiliśmy zaległości, trochę zawstydzeni, bo okazuje się, że to nazwa jednego z najpopularniejszych zespołów na świecie. A już na pewno, jeśli chodzi o gatunek muzyczny, jakim jest k-pop (kej pop). Czyli nic innego, jak pop rodem z Korei Południowej. Powstał on na początku lat 90. XX wieku, ale w Polsce więcej dowiedzieliśmy się o nim za sprawą hitu Gangnam Style i jego twórcy, PSY (na pewno go słyszeliście, nawet jeśli nie kojarzycie ani tytułu, ani wykonawcy). Ale kwintesencją k-popu są zespoły, w tym BTS.

BTS to dla współczesnych nastolatków to samo, co pod koniec lat 90. Backstreet Boys, *NSYNC i ewentualnie Boyzone czy Take That. Tworzy go siedmiu zrekrutowanych przez wytwórnię Big Hit Entertainment nastolatków, Jin, Suga, J-Hope, RM, Jimin, V i Jungkook. Czyli pewne rzeczy po prostu się nie zmieniają i boysbandy już raczej na zawsze pozostaną muzycznym produktem, maszynką do zarabiania pieniędzy i łamania serc milionom nastolatek. A co do samej nazwy, ma ona podwójne znaczenie.

BTS - co oznacza nazwa koreańskiego zespołu k-popowego? 

Początkowo te trzy litery pochodziły z koreańskich słów Bangtan Sonyeondan, które można przetłumaczyć jako „Kuloodporni Skauci”. „W naszym kontekście chodzi o blokowanie stereotypów, krytyki i oczekiwań. Sa one niczym strzały wymierzone w młodzież. Kuloodporność ochrania wartości i idee dzisiejszej młodzieży” - tłumaczył w jednym z wywiadów J-Hope. Kiedy BTS zaczęli być coraz bardziej popularni nie tylko w Korei Południowej, ale również na świecie, to poniekąd wymusiło na nich nową interpretację tej zbitki słów w nazwie zespołu. Wytwórnia wymyśliła więc, że dla amerykańskiej i europejskiej publiczności bardziej klarowne będzie rozwiniecie Beyond The Scene, czyli poza sceną. Wpadlibyście na to?

Zobacz także: [QUIZ] Który chłopak z BTS najbardziej do ciebie pasuje?