Co to jest butonierka?

Butonierka to po prostu dziurka w klapie marynarki pana młodego (znajdująca się na wysokości obojczyka) i ozdobiona szwem. To właśnie do niej powinno się włożyć żywy kwiatek, który ma urozmaicić i udoskonalić strój ślubny przyszłego małżonka. Co ciekawe, w dawnych czasach butonierka służyła do zapinania marynarki w chłodne dni aż po samą szyję. O butonierce wiemy zdecydowanie za mało, tym bardziej, że mylimy ją z innymi elementami stroju. Nic dziwnego, XIX i XX wieku, kiedy butonierka pana młodego, ale i każdego dżentelmena, stanowiła nieodzowny element ubioru. To właśnie wtedy każdy elegant nosił w butonierce niewielki, żywy kwiat, niezbędny podczas ważnych uroczystości oraz formalnych spotkań. Współcześnie, w większości garniturów butonierka jest jedynie atrapą (jest zaszyta) i wymaga rozcięcia, żeby móc użyć jej zgodnie z przeznaczeniem. Ale warto! Przyszły małżonek wkłada do butonierki kwiaty nawiązujące do bukietu panny młodej, dbając w ten sposób o wspólny mianownik obu ślubnych stylizacji.

Garnitur pana młodego posiada najczęściej kilka dziurek, kieszonek, przeszyć oraz zagłębień. Nic zatem dziwnego, że można je ze sobą pomylić. Butonierka jest to niewielka dziurka, niejednokrotnie mająca postać małego, obszytego w elegancki sposób rozcięcia, znajdującego się na lewej klapie marynarki. Zdarza się, że jest zaszyta i jeśli chcemy ją rozciąć, to lepiej udać się z tym do krawca bądź krawcowej. To rozcięcie, czyli butonierka, stanowi miejsce, w którym mężczyzna nosi pojedynczy kwiatek lub mini bukiecik, zwłaszcza podczas szczególnych okazji.
Butonierka najczęściej mylona jest z poszetką albo z brustaszą i stanowi jedną z funkcjonalności garnituru, która dla wielu mężczyzn wciąż pozostaje zagadką. Pora to zmienić właśnie teraz!

Różnica między butonierką a poszetką

Butonierkę najczęściej mylimy z poszetką. Czyli ozdobną chustką, którą wkładamy do zewnętrznej kieszonki, mieszczącej się po lewej stronie marynarki. Kieszonka ta nazywana jest brustaszą. Warto pamiętać, że butonierka nie jest małą wiązanką kwiatów, lecz dziurką, do której kwiaty te są wkladane (choć tak najczęściej powszechnie jest postrzegana).

Na wyborze garnituru ślubnego, kompletowanie stylizacji się nie kończy. To dopiero początek, bo trzeba dobrać dodatki. Krawat oraz mucha są najpowszechniejsze i najbardziej rozpoznawalne. Ale to nie wszystko, co jest potrzebne. Ważne jest także dobranie kwiatów do butonierki.

Kto i kiedy przypina oraz przepina butonierkę – znasz te zwyczaje?

Według tradycji nie należy bagatelizować sposobu umiejscawiania kwiatów w butonierce. W przeważającej ilości regionów w naszym kraju dużą wagę przywiązuje się do tego, aby to panna młoda (lub ewentualnie świadkowa) przypinała przyszłemu małżonkowi tę dekorację w czasie błogosławieństwa, które jest udzielane przez rodziców. Po zakończeniu ceremonii zaślubin, czyli zwykle po wyjściu państwa młodych z kościoła, kwiaty należy przepiąć z kolei z butonierki do kieszonki, która znajduje się po prawej stronie marynarki. To także wykonuje panna młoda.

Jak powinna wyglądać butonierka pana młodego?

Butonierka pana młodego powinna być ozdobiona świeżymi kwiatami bądź pojedynczym kwiatem. Ważne jednak, by kwiat był świeży. Sztuczne nie są w dobrym tonie. Żeby mieć pewność, że dany kwiat wytrzyma odpowiednio długo powinniśmy skontaktować się z florystą, który podpowie nam, które z roślin są najbardziej wytrzymałe. Musimy jednak mieć świadomość tego, że żaden nie będzie wyglądał nieskazitelnie po wielogodzinnej zabawie – z tego powodu można usunąć go z marynarki w odpowiednim momencie.

Na jakiej zasadzie dobierać kwiaty do butonierki? Zasada jest taka: butonierka powinna zdobić w subtelny sposób garnitur, ale nie może odciągać uwagi od całości stylizacji. Im bardziej oryginalny, zwracający uwagę garnitur, tym bardziej butonierka powinna być skromniejsza.

Czy w przypadku butonierki pana młodego lepiej postawić na pojedynczy kwiat czy może niewielki bukiecik? Minibukiety były uważane przez miłośników mody za rozwiązanie w złym guście, obecnie jednak się to zmieniło. Aktualnie drobne wiązanki stanowią interesującą alternatywę do pojedynczych kwiatków i niektórzy panowie chętnie decydują się na tego rodzaju rozwiązanie. Wiele zależy od tego, jaki garnitur wybierzemy i od całości stylizacji całej młodej pary.

Jakie kwiaty do butonierki pana młodego?

Na pytanie „jakie kwiaty do butonierki pana młodego wybrać”, odpowiedź brzmi: przede wszystkim świeże oraz pasujące do charakteru uroczystości. Powinny one nawiązywać do stylu wesela, a także roślin, które trzyma w swoich rękach panna młoda. Dodatkowo, jeżeli panna młoda ma wianek na włosach lub wpięte we włosy pojedyncze kwiatki, to również kwiaty w butonierce powinny do nich pasować. Kluczowe jest to, aby stylizacje się uzupełniały, tworzyły wspólną całość. Dawniej w butonierce pana młodego musiał znajdować się biały goździk – obecnie jednak zasada ta odeszła w zapomnienie.

Jak przypiąć kwiaty do butonierki pana młodego?

Aby włożyć kwiaty do butonierki pana młodego, nie może ona być atrapą, lecz musi mieć prawdziwe wcięcie, czyli być dziurką. Wówczas sprawa jest już bardzo prosta. Wystarczy włożyć łodygę kwiatka do butonierki, tak, aby widoczna pozostała jego główna część. Tylko tyle i aż tyle!