Czym jest cellulit?

Cellulit jest nierównomiernym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej. Charakteryzuje się on występowaniem grudek, uwypukleń i pofałdowań na skórze. Niekiedy nazywany jest również „pomarańczową skórką”, gdyż skóra nim dotknięta przypomina właśnie skórę cytrusów. Mimo że cellulit nie jest chorobą (nie należy mylić go z cellulitisem – zapaleniem tkanki łącznej), to wiele kobiet traktuje go jako problem estetyczny, który negatywnie wpływa na ich samoocenę.

Według szacunków aż 98% osób ma cellulit, a tylko nieznaczna część z nich traktuje go jako coś normalnego, czego nie należy się wstydzić. 

Cellulit zwykle pojawia się w miejscach, w których występuje największe nagromadzenie tkanki tłuszczowej, czyli na: biodrach, udach, pośladkach i brzuchu. Niekiedy pojawia się on również na ramionach.

Getty Images

Dlaczego powstaje cellulit?

Główną przyczyną powstawania cellulitu są predyspozycje genetyczne dotyczące rozłożenia tkanki tłuszczowej. Ich występowanie nie jest jednak równoznaczne z pojawianiem się cellulitu. Udowodniono, że znaczącą rolę w patogenezie cellulitu odgrywa również podwyższony poziom estrogenów, który może być przyczyną nieregularnych miesiączek, złego samopoczucia czy migrenowych bólów głowy. Nie bez znaczenia jest również styl życia, w tym m.in. dieta – nadmiar produktów wysokowęglowodanowych: słodyczy, fast-foodów, słodzonych napojów, słonych przekąsek, prowadzi do litogenezy, czyli zwiększonej produkcji tłuszczy w organizmie. To z kolei skutkuje nagromadzeniem komórek tłuszczowych pod skórą, a w konsekwencji – powstawaniem cellulitu. Ważnym czynnikiem jest również siedzący tryb życia i brak ruchu. Jakie mogą być jeszcze przyczyny cellulitu? Wahania masy ciała np. przy ciąży lub efekcie jo-jo czy menopauzie.

Jak się pozbyć cellulitu?

Obecnie wyróżnia się wiele różnych metod – mniej lub bardziej skutecznych – na walkę z cellulitem. Dobrą praktyką jest indywidualne podejście do doboru odpowiedniego sposobu na pozbycie się cellulitu, ponieważ wiele zależy od diety, trybu życia, a także stopnia tej przypadłości. Przy ocenie zaawansowania cellulitu stosuje się czterostopniową skalę, która jest pomocna przy opracowaniu długofalowego planu walki z cellulitem.

I stopień cellulitu

Cellulit pierwszego stopnia jest praktycznie niewidoczny, trzeba uważnie przyjrzeć się strukturze skóry, aby dostrzec nieprawidłowości w rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej. Możemy go zauważyć zwłaszcza wtedy, gdy ściśniemy skórę np. na udach – wtedy pojawia się słynna, „pomarańczowa skórka". To dobry moment na to, by rozpocząć walkę z cellulitem, bowiem na tym etapie możemy się go pozbyć w stosunkowo łatwy i nieinwazyjny sposób. Podstawą jest wprowadzenie zdrowych nawyków do swojego życia: począwszy od diety, a skończywszy na odpowiedniej dawce ruchu. Ważnym elementem na tym etapie jest picie dużej ilości wody, a także ograniczenia spożywania soli (w tym m.in. fast-foodów), ponieważ to właśnie ona odpowiada w głównej mierze za zatrzymywanie wody w organizmie.

Zobacz także:

II stopień cellulit

Kolejny stopień cellulitu charakteryzuje się utratą jędrności skóry – nadal jest ona gładka, jednak znacznie mniej jędrna, a w pozycji siedzącej może być już widoczna „pomarańczowa skórka". Na tym etapie również pomocna będzie zmiana trybu życia – zdrowa dieta i odpowiednia dawka ruchu to w tym przypadku podstawa w walce z cellulitem. Oprócz tego ważne jest także ujędrnianie skóry i pobudzanie krążenia krwi, np. w trakcie kąpieli możemy polewać swoje ciało naprzemiennie ciepłą i zimną wodą, stosować kosmetyki ujędrniające, a także regularnie szczotkować swoje ciało.

III stopień cellulitu

Cellulit trzeciego stopnia jest już jego bardziej zaawansowanym stadium rozwoju. Jest on już widoczny nie tylko podczas ściskania swojego ciała czy też w pozycji siedzącej, ale również w pozycji stojącej. Niekiedy mogą pojawić się dolegliwości bólowe w miejscach, które są dotknięte cellulitem. W takim przypadku domowe sposoby mogą nie przynosić zadowalającego rezultatu, chociaż nadal priorytetem powinna być zmiana trybu życia (jest to istotne, jeśli myślimy o pozbyciu się cellulitu na stałe). Przy cellulicie trzeciego stopnia warto pomyśleć o nieinwazyjnych zabiegach, np. endermologii, która jest specjalnym masażem antycellulitowym. Jego regularne wykonywanie pobudza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej, a także wspomaga proces produkcji włókien kolagenowych, co oznacza ujędrnienie skóry.

IV stopień cellulitu

To najbardziej zaawansowany stopień cellulitu, a tym samym - najtrudniejszy do pozbycia się. Cellulit czwartego stopnia jest już widoczny gołym okiem, a do tego często towarzyszy mu uporczywy ból. W takim przypadku również należy wprowadzić zdrowy tryb życia – sporo się ruszać, zdrowo odżywiać, a także pić zalecaną ilość wody. Warto także udać się do gabinetu kosmetycznego i wypróbować bardziej inwazyjnych metod walki z cellulitem. Mowa m.in. o takich zabiegach takich jak: mezoterapia igłowa, lipoliza iniekcyjna czy fale akustyczne. Co istotne, jeśli zdecydujemy się na którąś z tych propozycji, należy wcześniej skonsultować się z lekarzem dermatologiem.