Jak rozpoznać odmianę cellulitu

Zacznijmy od definicji. Cellulit, potocznie nazywany skórką pomarańczową, to nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, połączone z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Występuje najczęściej na obszarze ud, bioder, kolan, pośladków i ramion. Na skórze z cellulitem mogą pojawić się grudki i zgrubienia, które niekiedy powodują ból. Zmiany pojawiają się najczęściej po okresie dojrzewania, a mogą nasilić się podczas ciąży, menopauzy czy przy problemach hormonalnych.

Dlaczego powstaje cellulit? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zmiany najczęściej pojawiają się u młodych kobiet i dziewcząt i wiążą się z wysokim poziomem w organizmie estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Skórka pomarańczowa rzadko występuje u mężczyzn.

Innymi przyczynami powstawania cellulitu mogą być:

 • duże skoki wagi,
 • brak ruchu,
 • zaburzenia przepływu krwi w tkance podskórnej,
 • zaburzenia hormonalne,
 • zaburzenia metabolizmu tłuszczów,
 • nieprawidłowa dieta,
 • predyspozycje genetyczne.

Wyróżniamy dwa rodzaje cellulitu:

1. Cellulit wodny (twardy) – powstaje poprzez nadmierne gromadzenie wody i toksyn w tkankach. Dotyczy najczęściej osób o stałej wadze.

2. Cellulit tłuszczowy (miękki) – powstaje poprzez nierównomierny rozrost komórek tłuszczowych. Powstają grudki, które uciskając na naczynia, blokują odpływ wody i toksyn z tkanek. Dotyczy najczęściej osób mało aktywnych fizycznie albo takich, które w krótkim czasie straciły sporo na wadze.

Czym różni się cellulit wodny od tłuszczowego?

Cellulit wodny powstaje, kiedy w organizmie zaczyna zatrzymywać się zbyt duża ilość wody. Może zależeć od trybu życia danej osoby. Pojawia się bez względu na wiek, czasem występuje też u mężczyzn. Jego przyczyną mogą być czynniki, takie jak siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, dieta bogata w sól czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Zatrzymanie wody w organizmie powoduje obrzęki, które wypychają limfę i tłuszcz w stronę zewnętrznych warstw skóry, co przekłada się na powstawanie na niej fałdek. Najczęściej występują one na obszarze nóg i pośladków. Cellulit wodny na udach jest stosunkowo prosty do usunięcia.

Zobacz także:


fot. Getty Images

Cellulit tłuszczowy różni się od cellulitu wodnego. Powstaje poprzez przerost komórek tłuszczowych, które uciskają na naczynia krwionośne i limfatyczne, utrudniając im pracę. Poznajemy go nie tylko po fałdkach na skórze, ale również charakterystycznych „dziurkach”, które przypominają skórkę pomarańczową. Jest widoczny nawet bez napinania skóry. Najczęściej dotyczy osób z nadwagą lub pojawia się przy gwałtownych wahaniach wagi. Zazwyczaj powstaje na brzuchu, pośladkach, biodrach i udach, jednak może występować też na łydkach i nad kolanami.

Cellulit może mieć różne stopnie zaawansowania:

 • I stadium to zazwyczaj bardzo mało widoczne zmiany, często występują w formie cellulitu wodnego,
 • w II stadium nierówności i pofałdowania skóry są widoczne zazwyczaj w pozycji stojącej, a skóra znacznie traci na elastyczności,
 • w III stadium cellulitu zmiany są widoczne w każdej pozycji ciała, skóra jest mało elastyczna, traci sprężystość, zaczynają pojawiać się grudki,
 • IV stadium cellulitu oznacza bardzo zauważalne zmiany skórne, niekiedy bolesne zgrubienia i grudki, czasem może pojawić się stan zapalny.

By tego uniknąć, po zauważeniu pierwszych objawów skórki pomarańczowej, warto wprowadzić odpowiednią pielęgnację. Pamiętając przy tym, że cellulit nie jest niczym nienormalnym i ma go naprawdę wiele kobiet.

Kosmetyki do walki z cellulitem

Jednym z pierwszych kroków, które podejmujemy przy rozpoczęciu walki z cellulitem, jest wdrożenie pielęgnacji za pomocą specjalnych kosmetyków. Drogerie, apteki i salony kosmetyczne oferują setki preparatów, które mają nam pomóc pozbyć się skórki pomarańczowej. Czego w takim razie szukać w kosmetykach antycellulitowych? Przede wszystkim składników, które poprawią ukrwienie skóry, odżywią ją, nawilżą, a także pobudzą metabolizm tłuszczu znajdującego się pod skórą. Do składników tych należą:

 • ekstrakty z guarany i kofeiny, które przyspieszają metabolizm komórkowy i spalanie tłuszczu,
 • L-karnityna, która wspomaga spalanie tłuszczu, przyspiesza przemianę materii i redukuje zatrzymywanie wody w tkankach,
 • borowina, która detoksykuje i działa antyoksydacyjnie,
 • wyciąg z bluszczu pospolitego, który poprawia krążenie, elastyczność i jędrność skóry,
 • algi zielone i brunatne, które przyspieszają krążenie limfatyczne i poprawiają ukrwienie,
 • ekstrakt z algi czerwonej, który hamuje proces rozwoju tkanki tłuszczowej,
 • skrzyp polny, który poprawia jędrność i napięcie skóry,
 • masło kakaowe, które stymuluje produkcję kolagenu.

Jednymi z częściej spotykanych kosmetyków antycellulitowych są balsamy chłodzące lub rozgrzewające. Formuła rozgrzewająca usprawnia mikrokrążenie i pozwala skutecznie redukować tłuszcz, który znajduje się pod skórą. Kremy chłodzące są inspirowane działaniem zabiegu kriolipolizy. Chłodzący preparat pobudza mikrokrążenie, a zarazem redukuje widoczność cellulitu. Pamiętaj, że przy użyciu kosmetyków, ważna jest też forma podawania ich na skórę. Najlepiej, aby przy nakładaniu preparatu wykonać energiczny masaż ciała, który usprawni wchłanianie produktu, a także pomoże w walce z cellulitem.

Regularne stosowanie kosmetyków może pomóc w walce z cellulitem, jednak musimy pamiętać, że pielęgnacja to nie wszystko. Na stan skóry duży wpływ mają ogólny tryb życia, dieta, ilość wypijanej wody oraz nasza aktywność fizyczna. Walka z cellulitem powinna wiązać się więc ze zrównoważonym jadłospisem oraz regularnym treningiem. Oczywiście, o ile chcesz się pozbyć skórki pomarańczowej, bo wcale nie musisz tego robić. 

Zabiegi antycellulitowe

Zrównoważona dieta i aktywność fizyczna nie przynoszą oczekiwanych rezultatów? Możesz spróbować skorzystać z serii zabiegów antycellulitowych oferowanych przez salony kosmetyczne i gabinety medycyny estetycznej. Do walki ze skórką pomarańczową najczęściej wykorzystuje się sposoby takie jak:

 • masaże antycellulitowe, na przykład masaż bańką chińską,
 • endermologia, czyli masaż podciśnieniowy oddziałujący na skórę i redukujący cellulit,
 • drenaż limfatyczny, który redukuje obrzęki i poprawia motorykę układ lifatycznego,
 • mezoterapia igłowa, która nawilża, odżywia i pomaga ukrwić skórę,
 • karboksyterapia, czyli zabieg antycellulitowy z zastosowaniem dwutlenku węgla,
 • krioterapia, czyli stymulowanie mikrokrążenia, ujędrnianie skóry za pomocą chłodu,
 • zabiegi laserem frakcyjnym, które redukują tkankę tłuszczową, usuwają cellulit i ujędrniają skórę.

Seria tego typu zabiegów może wiązać się ze sporym wydatkiem (od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych), jednak są one jednym z najszybszych i najskuteczniejszych sposób na walkę z cellulitem. Sama oceń więc, czy warto.